Medveđa, zaboravljena opština
Od 1999. godine, posle poznatog Komunovskog sporazuma, u području koje se prostire duž administrativne granice sa južnom srpskom pokrajinom, odnosno Kosovom i Metohijom, zabranjeno je dejstvo protivgradnih raketa.
Pošto je reč o graničnom pojasu u dužini od 56 i širini od 25 kilometara, nebranjena je od nevremena trećina opštine.
- Tako se ne retko događa da nam nevreme uništi svake godine i ono malo poljoprivrede! – ističe Slobodan Drašković, predsednik opštine Medveđa.
Naravno, zbog siromaštva, ali i brojnih drugih razloga, seobe iz Medveđe, posebno planinskog dela opštine, su svakodnevna pojava. Ima mesnih zajednica u kojima se godinama ne čuje dečji plač, nema mladih i nema brakova. Samo se beleže sahrane i kuknjava. Nekoliko seoskih škola je zatvoreno, a slična sudbina čeka još nekoliko "isturenih odeljenja" osnovnih škola iz Medveđe, Tulara i Sijarinske Banje.
- Svim domaćinstvima sa područja Kopnene zone i javnim preduzećima, uz pomoć donatora i Vlade Srbije, godinama su izmirivane obaveze za utrošenu struju. Reč je o milionskim iznosima, ali sada na adrese ovdašnjih gorštaka stižu opomene TV Srbije zbog neplaćene TV pretplate. Seljaci, a i lokalna samouprava, jedinstveni su u stavu da se taj "harač" neće ni plaćati, jer se ovde i ne vidi slika beogradske TV - kaže Drašković.
Kao tzv. devastirano područje svi investitori ovde mogu pod povoljnijim uslovima da grade pogone, ali od tog poteza malo je bilo koristi.
Drašković kaže da je trenutno u planu gradnja stanicionara u Sijarinskoj Banji, jedinom banjskom centru Jablaničkog okruga. Sadašnji dom u Sjarinskoj Banji bi, kako se očekuje, trebalo da bude pretvoren u kliniku.
U Medveđi, gde žive Srbi, Albanci, Crnogorci i pripadnici drugih nacionalnih zajednica, ima podosta natpisa "Prodajem kuću". Neke porodice su primorane da ih prodaju, jer nemaju sredstava za namirivanje elementarnih potreba, ali ima i primera da se prodaje "krov nad glavom" kako bi se u drugom gradu, pre svega u Leskovcu, Nišu i Beogradu kupili stanovi ili skromne kućice.
Dok se Srbi sele ka Leskovcu, Nišu i Beogradu, Albanci odlaze na Kosovo i Metohiju gde relativno lako dolaze do posla.
Komentari
Poslednji komentari
ivana simic
21:44 // 9. 7. 2010.
Iskreno se nadam da ce i moj rodni kraj biti kao nikada do sada!!!!
Hvala svima sto Sijarinska Banja izgleda bas kao u bajci,secam se kako je nekada bila....
Puno uspeha u svemu,nezaboravite samo omladinu jer sam i ja svoje detinstvo provela bas tu i to su najlepsi dani moga zivota....
Veliki pozdrav od porodice Simic iz BGD.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.