Nišlija osmislio aplikaciju za "borbu" protiv napada panike
Anksioznost i panični napadi sve su češći problemi sa kojima se suočavamo zbog nagomilanog stresa, a njihovo prevazilaženje pojednostavio je niški psihoterapeut koji je osmislio android aplikaciju za vežbe dubokog i sporog disanja.
Jasno i precizno uputstvoŽarko Petrović osmislio je ovaj program da bi vežbe disanja približio svojim pacijentima, ali i svima koji žive stresno.
Dok sekunde odbrojavaju, grafikon jasno pokazuje kako i koliko dugo udisati na nos, zadržati dah i izdisati na usta.
Ove vežbe su sastavni deo kognitivno-bihejvioralne terapije. Koriste se protiv telesnih simptoma koji se manifestuju u okviru neurotskog poremećaja: plitko disanje, ubrzan rad srca, trnjenje prstiju... - objašnjava Petrović.
Uputstvo treba iskoristiti da bi se savladala tehnika disanja koju zatim treba primenjivati svaki put pri samom nagoveštaju simptoma, signala straha ili nadolazeće panike, a vežbu treba raditi sve dok strah ne padne na minimalni nivo na kom se vraća osećaj kontrole nad panikom.
Oni koji nisu savladali vežbu treba da je vežbaju 3 puta dnevno po 5 minuta - savetuje ovaj psiholog.
Žarko Petrović idejni tvorac korisne aplikacije To je, osim kod kuće, moguće raditi bilo gde jer je vežbanje disanja drugima potpuno neprimetno tako da se preporučuje i tokom vožnje u gradskom prevozu, na poslu, u prodavnici...
Drugi važan deo aplikacije jeste davanje individualne procene nivoa straha, odnosno anksioznosti, ocenom od 1 do 10 - što je skala koja obuhvata nivoe od osećaja da straha nema, preko umerenog, jakog do najvećeg straha do sada.
Korisnici pre i posle vežbe mogu da ocene subjektivni doživljaj uznemirenosti i aplikacija im pamti rezultate, tako da postoji monitoring koji pokazuje ima li napretka. Mogu i da postave cilj, na primer: "Hoću da oborim na nivo 2" i da zatim prate koliko su blizu ili daleko od cilja - priča Petrović.
Pre vežbe korisnik određuje nivo uzmenirenostiAplikacija je besplatna, ima nekoliko hiljada "skidanja" i zasada je dostupna samo onima sa android uređajima, ali i na srpskom, i na engleskom jeziku.
Psihoterapeut, koji je za nju osmislio dizajn i animaciju, očekuje da će već za nekoliko nedelja biti završena i desktop varijanta, a njoj će moći da se pristupi preko sajta www.psiholosko-savetovaliste.com.
Šta je anksioznost?
Anksioznost i panični napadi su rezultat nagomilanog stresa sa kojim um pokušava da se izbori.
Anksioznost je stanje unutrašnje uznemirenosti i straha da će se nešto strašno dogoditi uz napetost i nemir. Nije vezana ni za šta konkretno, a osoba često ima osećaj da će izgubiti kontrolu nad sobom.
Anksiozni ljudi imaju pogrešno uverenje da je život opasan i da treba da se zaštite od opasnosti koja nije realna što izaziva niz telesnih simptoma.
Komentari
Poslednji komentari
Petra Ilic
13:16 // 9. 7. 2016.
Zelim aplikaciju,bravo sto je besplatna
Milos Bogdanovic
09:58 // 13. 1. 2016.
BRAVO ZARE
pavle
07:43 // 13. 1. 2016.
bravo zare , svaka cast
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.