
Oni koji žele da nauče kako se tka, a kako se valja vuna, za kurseve ovih starih i skoro zaboravljenih zanata mogu da se prijave niškom Udruženju „Viliin vez“ do 3. jula, a već narednog dana počeće učenje i praksa od 6 nedelja.
Oni koji posle kursa pred stručnom komisijom polože završni ispit dobiće sertifikat, odnosno „majstorsko pismo“ i dobiti članstvo u „Vilinom vezu“.
Kao naši članovi imaće obezbeđen prostor za rad i izlaganje svojih rukotvorina, prostor na sajtu Udruženja, obezbeđeno učestvovanje na raznoraznim izložbama i sajmovima, logističku podršku i plasman svojih proizvoda na tržište – kaže Irena Ulemek iz „Vilinog veza“.
Ovi predmeti često su bili nosioci mnogih statusnih, religijskih i nacionalnih značenja. Svaka porodica je u tkane proizvode unosila motive sa svog podneblja i iz svoje tradicije, zbog čega svaki narod tkanje smatra delom svog kulturnog nasleđa – kaže Ulemek.
Drugi kurs je posvećen pustovanju ili filcovanju vune, što je, kako se smatra, tehnika nastala u doba neolita i zapravo je najstariji poznat zanat za upredanje vlakana, stariji i od tkanja.
Vuna je sirovina koja se vekovima koristila na području Balkana, a najviše se pominje sukno, vuneno platno koje se valjalo i od njega se pravila odeća. Za valjanje se kod nas koristila vuna ovce, a u svetu se koristi i kamilja dlaka, dlaka zeca, koze, lame… – priča Ulemek.
Pokazaćemo da se starim tehnologijama i na stare načine mogu izrađivati moderni i savremeni predmeti, primereni našem vremenu – kaže Irena Ulemek.
Zainteresovani kandidati za ove kurseve mogu joj se javiti telefonom na broj 063/45-43-48.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Treba da se vrati,bar deo starih dobrih zanata