Niška javna preduzeća duguju, zadužuju se, a prijavljuju dobit

autor: A.S.
toplana kapija velika2 jv arhiva
Toplana isto prijavila dobit, ali i najveće plate; foto: JV arhiva

Od 10 javnih niških preduzeća samo je “Gorica” prijavila minus u 2015. godini, dok su sva ostala ostvarila dobit. Zamenik gradonačelnika Miloš Banđur kaže da preduzeća bolje posluju nego poslednjih godina, ali da se kod mnogih ne radi o realnoj, već o knjigovodstvenoj dobiti.

Toplana je na jednoj od prošlih sednica Gradskog veća dobila odobrenje za podizanje 250 miliona dinara kredita, a “Jugorosgasu” u ovom trenutku duguje oko 400 miliona dinara.

Slična je situacija i sa “Medianom” kojoj samo Grad duguje više stotina miliona za usluge, a odobren joj je i kredit na poslednjoj sednici Veća. Ipak, oba preduzeća, kako piše u njihovim izveštajima o radu za 2015. godinu, ostvarila su dobit i to Toplana od oko 205 miliona dinara, a “Mediana” od 32 miliona.

Zamenik gradonačelnika Miloš Banđur i pored toga kaže da sva javno komunalna preduzeća nisu obmanjivala Gradsko veće i da postoji jasna slika o poslovanju svih. Navodi primer Direkcije za javni prevoz koja je prijavila dobit od oko 29 miliona dinara, ali je i sama u izveštaju, kako kaže, rekla da je realna dobit svega 3 miliona.

Mogu da kažem da ako se uporedi situacija u našim javnim preduzećima danas sa situacijom iz nekih prethodnih godina, stvarno može da se primeti vidno poboljšanje poslovanja. Jedna zdravija klima. To je zato što zarade stoje ili se smanjuju. Broj zaposlenih stoji ili se smanjuje, a opet nalaze se načini da se povećanjem obima poslovanja povećaju prihodi – rekao je Banđur.

Resorni većnik Igor Vojinović kaže da je dobit koju prijavljuju preduzeća “stvar računovodstva i metodologije”.

Razlika je uvek između prihoda i rashoda i stvarnih novčanih tokova u preduzeću. Potraživanja preduzeća od građana i privrede su velika i tu je ono što pravi razliku između prikazane i stvarne dobiti. Zakon o računovodstvu je potpuno jasan i svi izveštaji koji su nam dostavljeni su urađeni potpuno u skladu sa njim – rekao je Vojinović.


Najveće plate u Toplani

Prosečne plate u niškim javnim komunalnim preduzećima kreću se od 32.000 do skoro 51.000 dinara, a najveće su Toplani – tačno 50.928 dinara.

Najmanje plate su na niškom Aerodromu i u “Gorici”, oko 32.000 dinara, dok prosečnu platu veću od 40.000 imaju u Parking servisu, Direkciji za javni prevoz, JKP “Naisus” i Objedinjenoj naplati.

Zamenik gradonačelnika Miloš Banđur kaže da ne želi da brani poslovnu politiku Toplane, ali da je razlog za najveće plate u ovom preduzeću veliki broj visokoškolaca.

Ako poredite prosečnu zaradu za niskokvalifikavonag, kvalifikovanog ili polukvalifikovanog radnika, zazaposlene sa srednjom ili višom stručnom spremom u bilo kom preduzeću, videćete da tu ne postoje velika odstupanja. Gradska Toplana ima najveći broj visokoškolaca i to je ono što podiže prosečnu zaradu – pojašnjava Banđur.

Na pitanje da li su svi visokoškolci Toplani realno potrebni, Banđur nije precizno odovorio, već je rekao “da samo pokušava da objasni otkud najveće plate u Toplani”.


Najviše para Gradu daje “Mediana”

Iako je bivši zamenik gradonačelnika Niša Ljubivoje Slavković više puta zahtevao od preduzeća koja su ostvarila dobit da deo novca podele sa Gradom, a sličnog mišljenja je i njegov nalsednik Miloš Banđur, nisu se sva preduzeća odlulčila na taj korak.

Najviše daje “Mediana” čak 10 od ostavrenih 32 miliona dinara dobiti. Objedinjena naplata da je pola od 955.000 dinara ostvarene dobiti, Direkcija zajavni prevoz milion od 32 miliona dobitka i PArking servis 10% od ostvarenih 8 miliona dinara dobiti.

Tu se priča završava, a Banđur kaže da preduzeća treba “da se vode i zdravom logikom u poslovanju”.

Ako imate preduzeće koje je gubitaš, ako ima probleme u poslovanju, naravno da dobit treba da preusmeri na rešavanje tih problema. Ali ako imate preduzeće koje nema gubitke i kredite logično je da dobit podeli sa Gradom, a na koji način će to da uradi regulisano je zakonom – rekao je Banđur.

On dodaje da su se sva preduzeća konsultovala sa Gradskim većem oko raspodele dobiti i pre donošenja konačne odluke i, kako kaže, Veće i resorna uprava su davali saglasnost na takve odluke.

Autor:
A.S.
Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

12
  1. danas prvi april, pa to stanje je poznato da bi se oni prikazali kao dobro strašni direktori. Kopnite malo dublje šta će sve da izađe na videlo.

  2. „Broj zaposlenih stoji ili se smanjuje“ reče čovek i ostade živ. Samo u Parking servisu svake nedelje dovedu bar po jednog novog „člana“ ili rođaka a mogu misliti kako je u drugim javnim preduzećima

  3. Све сами добиташи, а град руина!

    • Pa videli od sefa Vucica,po njemu drzava cveta,a realno nema veze sa zivotom…

  4. Primili ste stranacku bulumentu, nepismene parazite, koje placate, za nerad, nasim parama.Obicni diletanti na celo javnih i komunalnih preduzeca, koji samo znaju da se zaduzuju.Dno dna!

  5. I Zavod za urbanizam je pozitivan, a zaposleni ne primaju platu! Opet u mesecima!

  6. Toplana je lokomotiva Niškog napretka. Prepuna je visokoškolaca a naročito pravnika i ekonomista a i difovaca,jer ima sofisticirane uredjaje ali i laboratoriju i research centar.

  7. ne date Medijani da diše?! Pustite ljude da kupe nove kamione i ostalu neophodnu opremu. Ne morate baš svake godine da se omastite njihovom dobiti. Privatizujte nepotrebna gradska preduzeća poput Nišstana, Jedinstvene naplate, Zavoda za urbanizam, od pet napravite dve gradske opštine i nećete morati da uzimate parice Medijani.

  8. Ajde,budimo realni,pa pitajte novog direktora Toplane,treba li mu toliko visokoskolaca?Zasto uvazani Bandjur nije rekao koliko Grad duguje Toplani,kao sto je dao cifru za „Medijanu“? Toplana se spinuje kao jedini problem,da bi se ljudi zamajavali i da ne potezu pitanje nerada Skupstine Grada,Gradskih opstina i Uprava a i viska zaposljenih sa VSS!Potpisujem!

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.