Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

12:04, 31. 10. 2014.

Adriana Anastasov

Gost: Adriana Anastasov, Narodni poslanik SNS iz Niša

Razgovor vodio: Aleksandar Stankov


JV: Srpska napredna stranka nedavno je donela odluku da funkcioneri mogu da imaju samo jednu funkciju. Moja današnja gošća je Adriana Anastasov narodna poslanica iz Niša je osoba koja je narodni poslanik i odbornik u Skupštini grada. Dobrodošla u studio. Recite mi kako stoje stvari sada posle ove preporuke Glavnog odbora SNSa. Da li ste vi i dalje na dve funkcije ili ste se nekih odrekli?

Nakon stupanja na funkciju narodnog poslanika obratila sam se Agenciji za borbu protiv korupcije i ona je donela odluku da funkcija poslanika i odbornika nijue u sukobu interesa. Nakon donošenja unutarstranačke odluke Glavnog odbora stranke da ne mogu biti dve plate, da ne mogu imati dve funkcije i dve plate ja sam se obratila izvršnom odboru i on je doneo odluku da sam ja postupila u skaldu sa odlukom stranke. Obzirom da sam ja stalno zaposlena kao narodni poslanik u Skupštini Srbije a da u funkciju odbornika ne primam ni jedan, nikakvu naknadu. Odrekla sam se svih naknada u gradu Nišu, ne primam ni jedan dinar, ovde sam na dobrovoljnoj bazi. Kao predsednik radnog tela Skupštine grada Saveta za mlade takođe sam na doborvoljnoj bazi, tako da sam u potpunosti ispoštovala odluku stranke.

JV: Da razjasnimo zbog gledalaca. Ti si zapravo zadržala dve funkcije ali ovde ne primaš nikakve naknade u gradu?

Stranka je odlučila da sam ispoštovala odluku stranke. Obzirom da funkcije poslanika i odbornika nije u sukobu. Tako je odlučila stranka, tako da za detalje morate da se obratite rukovodstvu stranke u Beogradu.

JV: Da li možemo zbog građana da kažemo kolika je ta naknada u Skupštini što se tiče zarade?

Za mesto odbornika je 6200 dinara, mesečno i paušalno po sednici je oko hiljadu i nešto. Neznam tačno.

JV: A u Narodnoj skupštini?

U Narodnoj skupštini osnovna plata poslanika je 75.000 dinara.

JV: Plus putni troškovi.

Oni koji putuju sopstvenim vozilom da. Ostvaruju pravo na sopstvene troškove.

JV: U Savetu za mlade si ovde u Nišu. Koje su te neke odluke koje su donošene u poslednje vreme a da mogu da obećaju mladima neke bolje dane?

Pa ono što je Savet za mlade u prethodnom perodu uradio, sada skoro pune dve godine, na čijem sam ja čelu, postoi 15 članova. Mi smo se zaista trudili da politiku, omladinsku politiku izvadimo van okvira svakodnevne politike. Tako da se u Savetu zaista ne rukovodimo time ko je iz koje političke organizacije već time koje su odluke najbolje za mlade grada Niša. Obzirom da je to radno telo Skupštine grada mi se zaista trudimo da u okviru svojih nadležnosti na najbolji mogući način sarađujemo sa ostalim institucijama omladine i sa civilnim sektorom. Što smatramo našim najvećim uspehom. Sednici saveta za mlade je postalo mesto gde civilni sektor zajedno sa institucijama omladine, svim institucijama može na najbolji način da razgovara o problemima mladih. Ono što možemo očekivati, na inicijativu Saveta za mlade do kraja godine je usvajanje lokalnog akcionog plana za mlade. Što je najvažniji strateški dokument za mlade i koji je trebalo usvojiti još pre nekoliko godina. A jedna od odluka kojom se ponosimo, u kojoj smo učestvovali, u izradi te odluke je odluka o mladima. Koja se tiče finansiranja projekata od značaja za mlade od strane grada Niša.

JV: Imamo prilike da te viđamo ovde za skupštinskom govornicom u SKupštini grada ali nešto ređe za govornicom u Narodnoj skupštini. Prema statistici Otvorenog parlamenta imala si dva obraćanja do sada u tvom mandatu. Zbog čega tako malo? Da li može ta aktivnost da bude bolja u narednom periodu?

Ja moram da vam kažem da je prošlo 5 meseci. Ja sam 5 meseci narodni poslanik, pre toga 2 godine odbornik u Skupštini grada. I u Skupštini grada u početku, pošto mi je to bio 1. mandat, nisam se puno javljala, međutim, to se promenilo. Kako je iskustvo i kako su godine prolazile. Sada kao narodni poslanik u Skupštini Srbije sam jako aktivna u odboru kome pripadam. Odbor za zaštitu životne sredine, kroz Žensku parlamentarnu organizaciju, kroz grupe prijateljstva sa različitim zemljama. Ono što je karakteristično za Skupštinu republike Srbije je da ne može svako da se javi na način na koji se to radi u lokalnim parlamentima. Postoji lista govornika, postoji po različitim oblastima, ja ne bih želela da budem upamćena kao neko ko sve zna. Ja bih volela da se po određenim oblastima klasifikujem kao neko ko poznaje tu materiju. Do sada sam se javljala kada je bio u pitanju zakon koji je bio vezan za Ministarstvo omladine i sporta i ono čime se bavim i ovde i u svojoj političkoj organizaciji unapređenje ljudskih prava, takođe sam govorila kada smo pričali o nacionalnim manjinama. Zakon o nacionalnim savetima nacionalnih manjina. Ono što bih ja volela nadalje da radim, kada bude formiran odbor za omladinu na nivou Skkupštine republike Srbije i da se posvetim društvenom položaju mladih, unapređenju tog polaožaja i problemima mladih. Jer predstavljam tu generaciju i mlade osobe u parlamentu i u lokalnom parlamentu i u Skupštini republike Srbije.

JV: Taj govor koji se ticao izbora za savete nacionalnih manjina sam čitao. I zanimljivo mi je bilo da si se ti tu pozvala na Niš na opštinu Palilula i da si dala konkretan primer sa terena i iz lokalne zajednice kojoj pripadaš. Da li je to neka tvoja odluka i da svoju sredinu iz koje dolaziš predstavljaš na taj način i u Skupštini Srbije?

Ja se zaista ponosim što sam iz Niša, što sam sa opštine Palilula. Naglasila sam to svaki put kada sam gostovala negde, u nekim medijima, kada sam postala narodni poslanik. Uvek ću dati na značaju svom gradu i pozitivnim primerima iz svoje lokalne samouprave. Ono na čemu radimo su neki problemi vezani za lokalnu samoupravu, dala sam inicijativu Ministarstvu finansija vezano za formiranje fonda, kaa pričamo o IPA fondovima, o IPA fondovima prekogranične saradnje, obzirom da znamo koliko treba učešće lokalnih samouprava ili gradskih opština da se ostvari u okviru tih projekata, a da lokalne samouprave na jugu Srbije zaista nemaju sredstava da učestvuju i da Ministarstvo finansija treba da nađe načina da pomogne. Kao što su to uradila ministarstva finansija u okolnim zemljama kada su one pristupale Evropskoj uniji. Zaista imam odličnu saradnju i sa lokalnom samoupravom, to jest gradom Nišom i sa svim gradskom opštinama.

JV: Zanimljivo je to što kažeš jer je Momir Stojanović, poslanički kolega i kolega iz SNS kritikovao taj odnos sa lokalnim vlastima i prosto dao im poziv da to bude, sastanci sa narodnim poslanicima budu češći. Kakvo je tvoje mišljenje? Da li bi to moglo da se, problemi sa lokala bolje prenesu u Narodnu skupštinu?

Saradnja uvek može da bude bolja. To je prosto činjenica. Ja mislim da bi svi niški poslanici trebali da sednu i da se slože oko nekih zajedničkih tema i da to zastupamo zajedno bez obzira na političke organizacije. Obzirom da potičemo iz grada Niša i svojih lokalnih samouprava smatram da bi to trebalo da bude unapređeno u tom smeru. Kada pričamo o budžetimo i kada pričamo o nekim strateškim stvarima koje su vezane za jug Srbije moramo da nađemo zajednički jezik i da za to lobirmao u okviru svojih političkih organizacija. Tako da uvek može biti bolje.

JV: Da li postoji, eto sada si rekla da lobiramo, da li postoji ta sloboda lobiranja u SNS? Konkretno lobiranja, da se ne shvati pogrešno, nego prosto borbe za opštinu i za grad iz kog poslanici dolaze.

Svakako. Postoji u SNS zaista postoje iz svih lokalnih sredina. Obzirom da smo sada najbrojniji što bi se reklo i da smo ostvarili odličan izborni rezultat. Postoje iz različitih sredina i zaista svi poslanici iz različitih sredina lobiraju za svoje opštine na najbolji mogući način. Ja tu ubrajam i naše poslanike i Ljubicu Mrdaković Todorović i Momira Stojanovića i Bratimira Vasiljevića i sebe, obzirom da jedan od načina lobiranja za svoju lokalnu samoupravu jesu ti kontakti sa ministarstvima koje mi ostvarujemo neposredno, obzirom, da smo mi od nedelju dana 6 dana radimo u narodnoj skupštini republike Srbije, prethodnih mesec dana. Smatram da to uvek može bolje ali da smo na dobrom putu.

JV: Prosto, evo da se i meni pojasni. Da li je moguće da poslanik ode do nekog ministarstva i zatraži prijem kod ministra kada je već tamo, kao što ti kažeš da ste 6 dana u Beogradu da bi se izneo neki problem lokalne samourave?

Naravno. I ministri su uvek na raspolaganju i tu nema političkih stranaka, već zaista mislim da ova vlada i ovaj kabinet funkcioniše na najbolji mogući način. Da svi žele da reše probleme ali kao što znamo mnogo je hitnijih problema, mnogo je većih problema od problema neke od lokalnih samouprava. U zavisnosti od materije ali u svakom slučaju zaista da. Saradnja sa ministrima, sa državnim sekretarima, sa pomoćnicima je na zavidnom nivou.

JV: Kakva je saradnja sa građanima?

Saradnja sa građanima se nastavlja. Ja sam prethodne dve godine bila odbornik i dalje sam odbornik u skupštini grada, mi imamo odborničku kancelariju u skupštini grada. To je novina u skupštini grada, tu mogu da nas nađu građani. Kao predsednik saveta za mlade sam na svim društvenim mrežama, preko maila mogu da me kontaktiraju, preko broja telefona, preko skupštine grada. Što se tiče poslanika, ja ću početkom naredne godine otvoriti kancelariju narodnog poslanika. Smatram da je to jako bitno, jer je tu neposredan kontakt sa građanima. U svakom slučaju mi moramo pružiti priliku svim građanima da nam izlože svoje probleme i da ih prosto, ako nemožemo da ih rešimo da ih uputimo tamo gde mogu da nađu rešenje.

JV: Pominjali smo i kolegu Stojanovića, poslanika. On je otvorio kancelariju. Da li postoji neka saradnja te vrste da i ostali posalnici, pa eto i iz SNS koriste taj prostor? Ili da on prenese probleme vama, koji su do njega došli, da i vi to iznesete nekim ministrima.

Da. To u svakom slučaju postoji. Ta saradnja između niških poslanika iz SNS i iz drugih stranaka je jako dobra. I kolega Momir Stojanović prenosi kolegama ukoliko postoji potreba za njihovim stručnim znanjem ili oblasti kojima se bave.

JV: Već si više puta tokom razgovora pomenula da si mlada i da predstavljaš tu neku populaciju i u narodnoj skupštini. Otkud odluka da se baviš politikom?

To je došlo slučajno, nakon završetka fakulteta, ja sam i u toku studiranja radila i nakon završetka studiranja. I jednostavno te neke ideje koje je propagirala SNS u to vreme, 2009. sam se ja aktivirala i učlanila. SMatrala sam nekom svojom ulogom da zaista pokušam da promenim nešto za mlade ljude i uopšte za svoju okolinu. Smatrala sam da mogu umnogome da doprinesem ako se aktiviram na tom nivou nego da. Postoji mnogo pasivizma u Nišu, naročito od strane mladih, mislim da to mora da se promeni, da glas mladih mora da se čuje svuda i na svakom mestu i prosto ja sam odlučila da na neki način predstavljam jedan glas mladih i u lokalnom parlamentu i sada u Skupštini republike Srbije.

JV: Ovo ti je prvo političko angažovanje, pretpostavljam.

Jeste.

JV: Pored tog aktivizma da li postoji nešto iz ideologije što je tebe privuklo da se baš odlučiš za tu političku opciju a ne za neku drugu?

Tu su jako bitni ljudi, lokalni lideri, koji na pravi način predstavljaju ideologiju stranke. Ovde se govorilo i o tome kako treba unaprediti jug Srbije i koje oblasti treba unaprediti, kakve su naše opcije i kakvi su naši stavovi po pitanju Evropske unije i položaja mladih. Sve je to uticalo na moju odluku da se aktiviram u SNSu. Nakon toga je i tadašnji predsednik SNS Tomislav Nikolić i sadašnji predsednik Aleksandar Vučić i njihovo liderstvo i način na koji oni sada vode državu je svakako uticalo na to da se ja i više aktiviram i da sam sada na mestu na kome jesam.

JV: Posle 2,5 godine vlasti kakv je tvoj utisak? Da li je to bio pravi potez?

Jako je teško. Jako je teško biti žena u politici, dakle ženska osoba. Jako je teško biti mlada osoba u politici, ne shvataju vas uvek na najbolji način i najozbiljnije. Ali da, u svakom slučaju da. Jer sam uspela da mnogo stvari za koje se zalažem i ostvarim i nadam se da ću u daljem periodu uspeti u tome da na najbolji način iznesem probleme svih svojih građana i da pokušam neke i da rešim. Bavljenje politikom nije nimalo lak posao ali nesmemo da se žalimo jer je to put koji smo odabrali, za to su građani glasali, zato su nam dali podršku i na lokalnim i na republičkim izborima. To je naš izbor moramo ići dalje.

JV: Najvažnije je da političari budu svesni da su tu zbog građana.

Tako je. Mi svi moramo biti uvek i na svakom koraku na raspolaganju građanima. Meni nije teško nikada, da bilo koji komšija ili bilo koji građanin koji me prepoznaje ili mlada osoba koja želi sastanak samnom. Ja nikada nikog nisam odbila, niti jednog novinara, niti bilo kakav intervju, niti bilo kakv komentar. Mislim da političari moraju biti otvoreni za svaki vid komunikacije sa svim građanima, jer su ti građani učestvovali u izborima i na taj način dali legitimitet i zaista na način kada oni žele da razgovaraju sa predstavnikom političke opcije, žele da razovaraju sa onom za koga su glasali ili nisu ali su sada na funkciji i tu su da rešavaju probleme. Ja jesam poslanik SNS ali sam narodni poslanik svih građana. Ko god mene bude zamolio za razgovor i za pomoć ja sam tu na raspolaganju kao narodni poslanik i odborik.

JV: Hvala na gostovanju.

Hvala vama.

JV: Gledali ste emisiju 15 minuta moje ime je Aleksandar Stankov.

KOMENTAR DANA

Otadžbina se brani blokadom!!!

Slađana Čitalac

Tekst: "Nećemo stati" - poruka studenata na protestu u Nišu

Pronađite nas na: