Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

12:28, 24. 2. 2016.

Saša Kostić

Gost: Saša Kostić, predsednik Udruženja predsednika skupštine stanara

Razgovor vodio: Jelena Canić


JV: Prošlo je godinu dana od kako su se stanari u Nišu udružili. I ako je prvi cilj bio da se izbore za jeftinije grejanje i raskide ugovora sa Toplanom to je preraslo u proteste, u zahteve za smenu kompletnog rukovodstva i tužbe protiv gradskih funkcionera. Dobili su veliku podršku građana i mnogu su mislili da ćemo ih videti u sledećoj izbornoj trci, međutim oni su odlučili da to ipak ne učine. Zašto ih nećemo videti na sledećim izborima, između ostalog pitamo predsednika Udruženja skupštine stanara Sašu Kostića. Gospodine Kostiću Udruženje je odlučilo da se ne pojavite na sledećim izborima. Otkud takva odluka?

To je odluka koja je donešena posle, da kažem, malo dužeg većanja, u principu to je i naš osnovni cilj u samom startu bio. Kada smo osnivali osnivali udružnje da se ne bavimo aktivno stranačkom politikom. Tako da smo iz tog razloga jednostavno podržali taj osnovni cilj. Naša skupština je skoro jednoglasno donela odluku da ne učestvujemo na izborima. Nama to nije interes, nama nije interes da mi budemo vlast nego da aktuelnu vlast, koja god ona bude bila, nateramo da radi svoj posao i da bude servis građana.

JV: Međutim i aktuelna vlast i konkretno Gradonačelnik je pričao, dok ste bili na samom početku, da vi politički delujete, da ste priklonjeni nekoj partiji i zaot su mnogi očekivali da ćete se nekom prikloniti. Vi ne izlazite na izbore ni samostalno ni kao podrška nekoj partiji?

Naravno. Izlazimo samo kao glasačko telo. Kao i svi normalni ljudi, bez bilo kakave konkretne podrške bilo kojoj partiji. Bez bilo kakve inicijative da se nekome priključimo ili neko nama. Nama to nije bio u samom startu cilj. Iz tog razloga smo jednostavno, verujem, mnoge razočarali, kojima su se javljale vizije i kojima su dolazile raznorazne ideje u snovima da ćemo mi biti ovo ili ono ili biti sa ovim ili onim. Tako da se sada na kraju krajeva i iskristalisala situacija.

JV: Ali govorili ste da u vašem udruženju ima pripadnika raznoraznih političkih opcija. Da li možemo da nekog od njih vidima ali ne kao predstavnika udruženja?

U ovom trenutku mi na tu temu nismo diskutovali. Vrlo je moguće da neki naši članovi budu na pojedinačnim listama nekih partija. Mi to ne branimo, čak šta više i na skupštini smo zauzeli stav da svako ko želi od naših članova da se nađe na bilo kojoj listi da mu je otvoren put. Ali da ne očekuje podršku udruženja i da se ne poziva na ime udruženja u toj predizbornoj kampanji kojom se bude bavio.

JV: Ali se udruženje i bavi nekom vrstom političkog delovanja, može se reći komunalnog delovanja.

Da, naravno. Sve ono što se u javnosti izrekne kao stav to je politika. I o tome je iluzorno diskutovati. Jedino možemo da akcentujemo temu da pojedini naši gradski političari ne razlikuju bavljenjem politikom od bavljenjem stranačkom politikom. To je ona osnovna razlika između nas i njih. Oni štite interese stranke i svoje lične interese a mi isključivo naše lične interese i građana koji su okupljeni oko nas.

JV: Kada ste krenuli pre godinu dana, mnogi su očekivali da ćete brzo posustati. Da nećete izdržati, mešutim protesti su ojačali. Šta mislite da je doprinelo tome da izdržite i opstanete?

Pre svega intezitet samih događaja koji se odvijao iz dana u dan. Naime, vi se sećate jer nas pratite od samog početka našeg rada, da smo mi u prvim mesecima imali apsolutnu opstrukciju oko bilo kakve saradnej sa Gradonačelnikom i gradskim vlastima. Pa se onda među svim aktuelnim gradskim političarima našao jedan koji je skupio hrabrosti, volje, želje da sasluša naše probleme i da se aktivno uključi. Mislim na gradskog većnika gospodina Banđura. Mi smo sa njim u svakom slučaju u okviru pregovora postigli značajne dogovore, koji su u međuvremenu opstruirani od strane ostatka vlasti u gradu. I od strane javnih komunalnih preduzeća na koje su se odnosili dogovori. Mi smo došli u situaciju da svi ti dogovori koji su trebali da budu primenjeni jendostavno su od samog starta opstruirani i uopšte nisu primenjeni. Tako da se ponovo inteziviraju protesti.

JV: Kažite mi, da li ima gradskog posmatrača u Toplani? Zovu li njega u nadzor?

Ima, jutros je naš predstavnik bio na Nadzornom odboru. Pozvana je naša predstavnica u praznoj stolici ali se tu jevlja problem selektivnog pozivanja. Odlučuju u samom menadžmentu kada i kako će da je pozovu i kojim sednicama će da prisustvuje. Mi smo došli do zaključka da je uglavnom zovu na one sednice koje nisu izuzetno bitne, koje čak nisu ni relevantne za mišljenje građana i posmatrača. Recimo, na prošlu sednicu je nisu pozvali kada su odlučivali o smanjenju cene grejanja. Po osnovi smanjenja cne gasa na tržištu energenta. A na ovu sednicu su je pozali kada treba neke manje bitne stvari da se raspravljaju. I iz tog razloga smo mi shvatili da oni biraju kada i kako će da je pozovu. U dogovoru sa gradskim većnikom gospodinom Banđurom mi smo decidirano naveli da ona ima pravo prisustva svakoj sednici. Napravili smo dogovor da ona na svakoj sednici ima pristup svim relevantnim dokumentima koji su neophodni za funkcionisanje te sednice. Dogovorili smo da ona ima pravo diskusije na tim sednicama, jedino nema pravo odlučivanja. To se primenjuje na sednicama na koje ona odlazi i na koje je pozvana. U početku su i od pojedinih članova tog Nadzornog odbora stizale uvrede i na njen račun i na račun našeg udruženja i na račun građana i na račun svih potrošača, na kraju krajeva. Jer mnogi ne mogu da se pomire sa činjenicom da je nama omogućen pristup u Nadzornom odboru. Ali je to jedan od boljih rezultata koji su postignuti u samim pregovorima. Takođe smo sa gospodinom Banđurom dogovorili, u okviru pregovora, da Toplana ima obavezu da poziva naše predstavnike skupštine stanara svakog trenutka kada budu ulazili u podstanice, koje su i dan danaws imovina skupštine stanara. to se i do danas opstruira. To je jedan od dogovora koji se ne poštuje. Mi u ovom trenutku dobijamo odgovore da se ne poštuje zbog različitog tumačenja procedura. Međutim, nebitno je, bitno je da smo mi u međuvremenu na našoj skupštini našli rešenje za takvu situaciju. Jednostavno ćemo ih primorati tako što smo postavili na jedan značajan broj naših podstanica dodatne brave, katance. Stavili smo pismeno obaveštenje na sva ta vrata, kod koga se nalaze ključevi i time smo omogućili predstavncima Toplane da budu i oni, na kraju krajeva, ovanešteni i da oni mogu u svakom trenutku da obaveste ljude iz tih podstanica kada treba da uđu.

JV: Proteklih godinu dana često se pominjalo i to da članovi udruženja često trpe pritiske. Ko vas pritiska i na koji način?

Tema na o kojoj smo mi na zadjoj skupštini diskutovali je da je pojavljivanje našeg udruženje neka vrsta pritiska koja se vršila na nas. Tu je ogroman pritisak vršen od značajnog broja građana. Dosta veliki pritisak od značajnog broja aktuelnih političara. Jedan deo članstva je bio zainteresovan na tu temu i mi smo iz tog razloga tu temu pokrenuli na dnevni red i stavili je na dnevni red. Da bismo raspršili bilo čije ambicije, da bismo zauzeli jasan i nedvosmislen stav i da bismo razbili taj pritisak oko nas. Druge vrste pritiska su vršene prvenstveno na nas organizatore cele te priče i tog udruženja po raznim osnovama. Bilo je pritisaka pretnji, bilo je pritisaka ucena, bilo je pritisaka pretnje članovima porodica. Sve je to bilo očekivano sa naše strane. Bilo je na neki način i podrazumevano da se to dešava, jer to nije neka novina u našem.

JV: Čime su vam pretili? Da li su to bile ozbiljne pretnje ili pretnje izubićete posao i slično?

Znate kako, pretnje u svakom slučaju su ozbiljne. Pitanje je samo koliko smo ih mi ozbiljno i bukvalno shvatali i prihvatali kao pretnje. Naravno da nas nisu uplašili. Bilo je tu pokušaja i preko krivičnih prijava, po nama neosnovanih, koje su još uvek aktuelne. Jer mi i nakon saslušanja od strane istražnih organa nismo dobili nikakav odgovor da li su one stopirane ili nisu. One još uvek lebde u vazduhu i nakon saslušanja od strane istražnih organa nismo dobili nikakav odgovor da li su one stopirane ili nisu. To znači da one još uvek lebde u vazduhu i one na nekakav način vrše nekakav pritisak na pojedince, odnosno na nas koji su bili podvrgnuti.

JV: Koliko su vas, da tako kažem, lobirale političke partije?

Maltene svakodnevno. Pokušavali su kroz raznorazne kontakte, preko raznoraznih prijatelja, poznanika da stupaju direktno sa nama u kontakt. Ja lično poznajem mnoge političare po privatnoj liniji, tako da su direktno mimo posrednika kontaktirali samnom. Kontaktirali su sa članovima naših udruženja koji su pripadnici njihovih stranaka. Kontakirali su preko raznoraznih prijatelja članova porodica, tako da se nalazio način kako će da dođu do nas. Maltene je svakodnevno vršen pritisak i od pozicionih i od opozicionih partija da se nekoj priklonimo i da nekoj damo, ono što kažu, ruku i ljubav i da stupimo u brak.

JV: Kažite mi, udruženje je zapravo građanska inicijativa koje dugo nije bilo u Nišu. Koje je vaše mišljenje, da li su građani svesni I ne samo u Nišu nego u Srbiji, da oni imaju pravo da pozivaju last na odgovornost, da se bune protiv odluka vlasti, da traže odgovore vlasti, da se bore za svoja prava i prava svojih porodica van političkih partija neko kao građani?

Mislim da ove mlađe generacije nisu svesne te činjenice. Što se tiče starije i srednje populacije jesu svesni i svesni su samog značaja građanskog aktivizma. Jer ovo nije prvi slučaj građanskog aktivizma u Nišu. Svi smo mi svedoci pređašnjih događaja u ranijim decenijama i u ranijim društvenim uređenjima i svesni smo da je mnogo toga pokretano iz našeg grada. Tako da postoji dosta velika svest građanstva o tome šta u stvari predstvalja građanski aktivizam. Ja sam mišljenja da će, u svakom slučaju, vrlo brzo i među mlađom populacijom da preovlada to saznanje i da se oni aktivno uključe u rešavanje svojih problema. Našu zemlju ne muče samo komunalni problemi, našu zemlju muče i ekonomski problemi i problemi školovanja i problemi zapošljavanja i problemi opšte budućnosti i opšte neke slike o budućnosti. Mnogo naših mladih ljudi je po završetku školovnaja otišlo iz naše zemlje.

JV: Da li verujete da moramo da dotaknemo, da tako kažem, dno da bismo se pobunili da bismo bili aktivni? Na kraju možda tako ispada.

Možda tako ispada. U ovom trenutku je to možda jedino rešenje, dotaći samo dno i očekivati neke promene. Ja sam ubeđenja da mi sigurno nećemo prestati da radimo ono što radimo i da ćemo kroz naše aktivnosti ipak uspeti da probudimo svest građana da je ipak krajnje vreme da se neke promene dese. Da se neki boljitak, na kraju krajeva, dogodi i da na kraju stvorimo jednu okolinu i sredinu u kojoj će biti zdravo živeti i u kojoj će ljudi jednostavno hteti da ostaju i da žive a ne da gledaju i da smišljaju načine kako će da pobegnu.

JV: Protesta nije bilo zbog hladnog vremena, najavljujete novi protest ovog četvrtka. Osim toga vaš advokatski tim radi i na tužbama. Kakvi su dalji planovi udruženja?

U ovom trenutku, u četvrtak u 17h imamo protesno okupljanje i mi ćemo protest intezivirati i kroz neke vidove radikalizacije sve dotle dok ne postignemo ono što smo u samom startu pokušali da stvorimo sa gradskim vlastima. da postignemo dogovor koji će našim građanima da omogući da imaju adekvatne cene grejanja, da imaju adekvatne usluge javnih komunalnih preduzeća. Napomenuli ste da naš pravni tim radi na krivičnim prijavama i prekršajnim prijavama i one su skoro pri kraju i očekujemo ih u najskorije vreme. Onog dana kada budemo zvanično obelodanili biće to informacija koje će odjeknuti svuda u zemlji, pa čak i možda u svetu. Jer je jedinstven slučaj da građani pokreću odgovornost za političare za ono nedelo koje su učinili. Ja mislim da će to u svakom slučaju doprineti da se neke stvari promene. Što se daljih aktivnosti tiče, u svakom slučaju ako do novih razgovora ne dođe, razgovora i pregovora sa vlastima, mi ih očekujemo i očekujemo da nas pozovu, očekujemo da nas kontaktiraju jer smo i dlaje spremi i voljni da pravimo kompromise i dogovore. Ukoliko se ne dese pozivi i ukoliko se ne dese pregovori mi ćemo intezivirati i tražiti ostavke svih gradskih rukovodioca do raspisivanja lokalnih izbora u Nišu.

JV: Gospodine Kostiću hvala vam puno nagostovanju. Ovo je bila emisija 15 minuta a moje ime je Jelena Canić.

  • Saša Kostić Udruženje predsednika skupština stanara

    "Stanari": Nije nam interes da budemo vlast

    Potvrđujući da su mnoge političke stranke nudile "saradnju" niškom Udruženju predsednika skupština stanara, lider tog pokreta Saša Kostić kaže da će oni nastaviti da kritikuju vlast, ko god to bio.

    detaljnije
KOMENTAR DANA

Policiji bi bolje bilo da hapsi političare ogrezle u tenderašenju i ''nabavkama''.

Dule čitalac

Tekst: Racije i "demonstracija moći" u Nišu, policija još ćuti

Pronađite nas na: