Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

09:14, 3. 9. 2014.

Saša Petronijević

Gost: Saša Petronijević, v.d. direktora Direkcije za javni prevoz grada Niša

Razgovor vodio: Predrag Blagojević


JV: Pre nešto više od mesec dana u Nišu je sproveden tender za prevoznike koji će u periodu od 5 godina prevoziti Nišlije. Vrednost posla je preko 6 milijardi dinara što je bezmalo vrednost prošlogodišnjeg gradskog budžeta Niš. Razgovaramo sa vršiocem dužnosti direktora Direkcije za Javni prevoz Sašom Petronijevićem. Gospodine Petronijeviću šta će građani dobiti za 6,5 milijardi dinara? Šta je to novo?

Dobiće bolji prevoz i bolji sistem u odnosu na prethodni. 1. semtebra je krenuo novi sistem prevoza. Na ulicama u špicevima imamo 115 vozila.

JV: Da li je to više ili manje nego što je bilo prethodnih godina?

To je više nego što je bilo ranije. Ono što je bolje u ovom novom sistemu je što smo ovim tenderom ostvarili da je prosečna starost, da vozn park bude mlađi za jedno godinu dana nego prethodni. Da imamo skoro 50% niskopodnih vozila, sa rampama za invalide. Na ovim najfrekventnijim linijama, linija 1. Niška Banja - Minovo naselje i linija 3. Naselje Ratko Jović - Brzi brod imamo 7 Mercedesovih vozila, koja su niskopodna, koja imaju rampe za invalide.

JV: Zbog čega to nije bio uslov? Da sva vozila budu niskopodna i da imaju rampe za invalide.

Nije bio uslov zbog samog zakona o javnim nabavkama i zbog samog tog tenderskog procesa. Ali je svakako bio jedan od ključnih faktora. Novo vozilo, vozilo sa klimom, niskopodno vozilo, to je bio jedan od ključnih faktora koji je donosio najviše poena, naravno pored cene koja je igrala najveću uslogu.

JV: Klima nije bila uslov?

Bila je jedna od ključnih faktora koji se bodovao i koji je donosio najviše bodova na tenderu. Vozilo sa klimom.

JV: Pitam zbog toga što smo imali određen broj komentara građana koji kažu opet je tender a klima nije uslov. Pojedini autobusi imaju klimu, ali da li će oni biti u obavezi da koriste klimu?

Biće u obavezi. Ono što je dobro u ovim novim ugovorima jeste ta politika umanjenja prihoda. Koja je u prošlim ugvorima bila simbolična. Sada je to ozbiljnije. Imamo kazne za nepoštovanje ugovornih obaveza od strane prevoznika u pogledu nepoštovanja reda voznje, u pogledu prljavog vozila i drugih nepravilnosti, nepravilnosti u radu konduktera koje se kreću od 50.000 do 100.000. Moram da vak kažem da kada smo sprovodili anketu u prethodnom periodu, da su korisnici javnog prevoza i pre cene javnog prevoza i pre kvaliteta autobusa, naravno svi autobusi moraju da zadovoljavaju osnovne tehničke karakteristike, su istakli tačnost i redovnost polazaka. I sada ta tačnost i redovnost polazaka moraće više da se poštuje baš zvog ove politike umanjenja prihoda. Ono što je dobor i za grad je to što je u prošlim ugovorima ukoliko pšrevoznik vozi 98% računa mu se kao 100%. Sada smo uzeli model ugovora gde se računa realizovana kilometraža. Koliko prevoznik odvozi u toku meseca toliko mu se i računa. Tako da i po ovoj stvaru u ugovoru možemo da očekujemo neku uštedu u gradskom budžetu od 10 miliona dinara na godišnjem nivou.

JV: Da se vratimo na građane, pričaćemo malo kasnije i o tome šta su benefiti za grad i šta su novine ugovora. Šta bi građani još mogli da očekuju? Neke linije su skraćene.

Ono što se tiče reda vožnje. Na osnovu snimanja i analize tokova putnika imamo povećani red vožnje na nekim linijama. Na liniji 5. Somborska -Železnička stanica tu smo ubacili još jedno vozilo. To automatski znači veći broj polazaka, bađ zbog tog Somborskog bulevara koji se širi konstantno. Na liniji 3. imamo čak dva vozila ubačena, koja nisu bila ranije i naravno više polazaka zbog industrijske zone i zbog kompanije Džonskon elektrik koja bi trebalo da krene sa radom. Takođe snimanjem linije 6. Duvanište - Železnička stanica je je isto pojačana sa još jednim vozilom što bi trebalo da znači više polazaka.

JV: To bi značilo da smanji gužve?

To bi trebalo da smanji gužve u autobusima.

JV: Dok sam se pripremao za emisiju, razgovarao sam sa ljudima koji se bave temom saobraćaja, odnosno oblašću saobraćaja, profesoima sa fakulteta i sa više škole i informacija koju sam dobio je da nije rađeno merenje nego da je studija rađena na osnovu nekih starih merenja. Da li je rađeno merenje broja putnika? Jer danas smo imali informaciju da je izvršni direktor Direkcije za javni prevoz grada Nenad Stanković izjavio na NTVu u Jutarnjem programu da je tek otpočeto merenje linije prema Medoševcu zbog ukidanja te linije. Od kada su ta merenja.

Mi smo pre nego što sam ja postao direktor u saradnji sa Saobraćajnim fakultetom iz Beograda radili analizu detaljnih tokova putnika i uopšte analizu celog sistema. Analiza koja je pokazala i za liniju 34. i za liniju Medoševac Mokranjčeva da jednostavno nije bilo dovoljno putnika.

JV: Ali samo da vas prekinem. To je bila analiza ali na osnovu kojih podataka je rađena analiza? Kada je izvršeno merenje?

Merenje se vršilo u prošloj godini u semtembru ili u oktobru mesecu.

JV: Znači u pitanju su ipak bili aktuelni podaci?

Aktuelni podaci. Međutim imamo taj protest građana Medoševca, trenutno opet radimo ta snimanja. Predstavnici građana MEdoševca su bili juče kod mene. Rekli su svoje zahteve, nije to neki veliki broj polazaka. Određeni polasci u jutarnjem špiku kada ljudi idu na posao i deca idu u školu. Tako da videćemo da im izađemo u susret, upravo se radi taj red vožnje i do kraja nedeljee biće i to završeno.

JV: Kako je moguće da se tek sada radi to ispitivanje broja putnika? Jel to nije moglo ranije da se obradi?

Pa obavilo se i ranije. Jednostavnotada je to pokazalo tako. Međutim na nekih šezudesetak linija eto ta jedna linija je ispala da možda postoji potreba za dodatnim polascima i usaglasili smo se sa građanima iz tog dela grada i ti dodatni polasci će biti uvedeni.

JV: Znači problem će biti rešen?

On je već rešen.

JV: Da zaključimo iz ugla građana prevoz bi trebalo da bude kvalitetniji?

Kvalitetniji, bolji, redovniji, a na osnovu svih, pomenuo sam te uštede od 10 miliona. Jedna od ključnih stavki u ovom ugovoru je da se kondukteri koji vrše prodaju pojedinačnih karata u autobusima. U prošlim ugovorima njih je finansirao grad, sada su oni novim ugovorom prebačeni na teret prevoznika i finasira ih prevoznik. Tako da i tu očekujemo blizu 130 miliona uštede na godišnjem nivou. To povlači da postoji mala šansa da dođe do povećanja cene prevoza.

JV: Ajde sada da vas pitam. Do 1. semtembra 2008. godine prevoznici su ostvarivali zaradu od kartica koje sami prodaju u autobusu i deo profita je raspoređen na osnovu mesečnih karata.

Prevoznicima je plaćeno po kilometru.

JV: Do 1. semtembra 2008. je bilo po prodatim karticama. A 1. semtebra na snagu je stupio aneks ugovora po kome se plaćalo po pređenom kilometru. Ako ne grešim. Prevoznici imaju, što bi narod rekao, zagarantovanu zaradu. Gde je tu onda interes prevoznika, ako već ima zagarantovanu zaradu, da vozi bolje, da osoblje bude ljubazno, da vozila budu čista? Na kraju krajeva ako su kondukteri prešli u nadležnost prevoznika, ako ja sada dobro razumem, prevoznika ne interesuje kolika će biti naplata. On je naplatio svoj posao po pređenom kilometru, koji je interes prevoznika da pojačaju kontrolu naplate karata?

Interes prevoznika da pojača prodaju karata je upravo zbog tih prihoda koje Direkcija prebacuje prevozniku. Što su prihodi od prodaje karata veći to je razlika između obima posla koji je ostvario prevoznik u toku meseca i tih prihoda manja a to su subvencije koje se izdvajaju iz budžeta.

JV: Zar to nije zagarantovano?

Da oni se plaćaju po kilometru. I to im je zagarontovana zarada.

JV: AKo sam ja prevoznik i ako mesečno pređem 50.000km autobusom. Kakav je moj interes da razmišljam o tome koliko putnika će biti. Možda je moj interes da bude što manje putnika jer autobus manje troši.

Niste u pravu. Interes prevoznika je da ostvari što veči broj prodatih karata i što veći broj prevezenih putnika jer su to sredstva koja Direkcija prebacuje njemu.

JV: Ali vi ste se već obavezali da njemu to prebacite?

Tako je. I time se smanjuje razlika između fakture prevoznika i tih prodatih karata a to su subvencije. I kako znamo teška je situacija u gradskom budžetu.

JV: Vi pričate o isplati novca iz budžeta grada, ja vas pitam iz ugla prevoznika. Gde je interes prevoznika da bude više putnika u autobusu.

Interes prevoznika je upravo u prihodima od prodatih karata.

JV: Ali njegova zarada ne zavisi od prodatih karata već od pređenih kilometara.

Njegova zarada zavisi i od pređenih kilometara i od prodatih karata. Mi u ovom ugovoru imamo i model u odnosi između javnih i privatnih partnera gde prevoznik snosi rizik od te prodaje karata. Ukoliko prevotnik, taj procent je 5% do 7%. Ukoliko je prodaja ispod tog procenta onda deo odgovornosti snosi prevoznik i umanjuje mu se prihod.

JV: Srazmerno smanjenju broja putnika?

Tako je. Tako da on ima interes da proda što više karata, na svojim linijama.

JV: Građani sa kojima smo razgovarali od ponedeljka tvrde da niko ne pamti da je video konduktera u autobusu od ponedeljka. Da li vi imate neku informaciju u vezi sa tim?

Naša kontrola funkcioniše redovno.

JV: Dakle, nije utvrđen bilo kakav nedostatak?

Nedostatak kontrolora ne. Naša kontrola, mi vršimo kontrolu, kako pre 01. tako i sada. U toku celog vremena odvijanja saobraćaja imamo uvek po 5 ili 6 ekipa kontrolora po smeni i imamo dve smene.

JV: Da se razumemo, građani kažu da nisu videli onog ko prodaje kartice u autobusu. To je kondukter ili kontrolor?

To je kondukter.

JV: Znači da nisu videli konduktera u autobusima, odnosno da niko nije proveravao da nisu kupili kartice.

Kondukteri u ovom novom ugovoru vrše prodaju na gradskim linijama. A na prigradskim linijama, mi smo to obaveštavali, imamo i na našem sajtu. Da se na prigradskim linijama kupovina pojedinačnih karata vrši kod vozača. Tu su i sva obaveštenja i upozorenja koja se nalaze u vozilu.

JV: To je bitna novina.

Možda kažu za prigrad.

JV: Samo da vas pitam. U poslednje vreme su sve češće informacije da dolazi do sukoba između građana i konduktera. Ili kontrolora. Da li je to sada u nekom porastu, taj procenat?

U prošloj godini je bilo oko 40 napada na kontrolore Direkcije. U ovoj godini je već 12. Zadnji napad se desio na liniji 2. gde je napadnta naša kontrolorka i to od strane supruga žene koja je zatečena bez vozne karte. Uzrok je nemanja važeće vozne isprave u autobusu.

JV: Jasno je šta je uzrok ali to je uzrok da se izvrši kontrola. Da li ste vi analizirali i da li postoji odgovornost konduktera ili da li postoji odgovornost putnika?

Svakodnevno se analizira ponašanje naših konduktera.

JV: Da li je neko kažnjen zbog toga?

Korisnsnici javnog prevoza mogu da dođu u naš centar i u Direkciju i da prijave ukoliko postoji nedolično ponašanje od strane naših kontrolora. Svako kontrolor je disciplinski kažnjen kada se to ustanovilo. Ja bih samo apelovao na građane da se ovaj naš prevoz upravo finansira, u najvećoj meri, 85% od prodatih karata. I da samo redovnom kupovinom te karte možemo da očekujemo kvalitet prevoza na istom nivou ili ako ne i veći. Produženje linije i uvođenje novih polazaka. Kontrolori su kao i svi drugi radnici, rade svoj posao i koji rade u službi grada. I čuvaju te gradske prihode.

JV: Za kraj samo jedno pitanje koje smo dobili neposredno pred početak emisije. Šta se dešava sa nadstrešnicama gde građani čekaju autobuse. Da li je to u nadležnosti Direkcije i da li može da se očekuje da se poveća broj stajališta sa nadstrešnicama.

Direkcija je pokrenula inicijativu za uvođenje tih stajališta. Takođe je pokrenula inicijativu i na okretnicama za postavljanje toaleta i dugih pratećih objekata.

JV: To je i zakonska obaveza?

Tako je. To nije u nadležnosti Direkcije, to je u nadležnosti Direkcije za izgradnju grada. Ali je pokrenuta ta inicijativa i biće veoma brzo sprovedeno.

JV: Hvala vam najlepše. Gost emisije 15 minuta je bio v.d. direktora Direkcije za javni prevoz gospodin Saša Petronijević, moje ima je Predrag Blagojević. 

  • petronijevic

    Petronijević: Analize rađene prošle jeseni

    Iako se u Medoševcu trenutno vrše snimanja broja putnika, v.d. direktora niške Direkcije za javni prevoz Saša Petronijević kaže da su analize o broju putnika i rentabilnosti linija izvršene još prošle jeseni.

    detaljnije
KOMENTAR DANA

Otadžbina se brani blokadom!!!

Slađana Čitalac

Tekst: "Nećemo stati" - poruka studenata na protestu u Nišu

Pronađite nas na: