Srđan Grekulović
Gost: Srđan Grekulović, načelnik Policijske uprave u Nišu
Razgovor vodio: Predrag Blagojević
JV: Nakon što je pune tri godine Niš bio bez “šerifa”, perioda koji su mnogi opisivali kao Divlji zapad, mnogo se očikivalo od novog načelnika Niške policije. Gospodine Grekuloviću, godinu i po dana ste na čelu Niške policije, da li su građani danas bezbedniji nego što su bili?
Naravno da su bezbedniji. Mislim da je grad Niš sada jedan od najbezbednijih gradova ovakve veličine u Srbiji. I svi pokazatelji ukazuju na to da je bezbednost podignuta na jedan viši nivo i da su rezultati koji se ostvaruju po ključnim stvarima po bezbednost su sve bolji i bolji. Tako da mislim da je Niš jedan od bezbednih gradova.
JV: Imali smo pre nekoliko dana slučaj da je jedan mladić pretučen. Ta priča o vršnjačkom nasilju, tačnije o nasilju među mladima da budem precizniji, je nešto o čemu se dosta govori u medijima. Da li mislite da i građani dele vaš utisak da je Niš bezbedan?
Ovakav grad koji ima 300.000 stanovnika ne može, da sigurno prođe da se ne dese neki slučaji narušavanja javnog reda i mira. Ali nije to učestala pojava u gradu Nišu kao u ostalim gradovima ovakve veličine. I druga stvar, mi smo i pojačali te kontrole i ugostiteljskih objekatsa u noćnim satima i parkova i svih javnih mesta gde se građani okupljaju. Imamo tu rezultate u onom smislu da je zabrinjavajuće da se kod tih mladih ljudi nalazi toliko noževa, bejzbol palica, raznih drugih predmeta koji mogu da posluže za nanošenje telesnih povreda. Preporučujem mladim ljudima da to ne nose, da izlaze u provod, da se provode sa svojim društvom a ne da izađu sa namerom da se sa nekim obračunaju. Posebno ako se uma u vidu da se to dešava u 3, 4 ujutru. Što znači da su pod uticajem alkohola i baš zbog toga smo maksimalno pojačali te kontrole. Kažem da u ovakvom jednom gradu mogu da se dese ovakve incidentne situacije. Na nama je da što pre rasvetlimo, da vidimo o čemu se tu radilo. Imali smo i konfuzne izjave, obzirom da nije bilo svedoka, da nije bilo ništa. Juče i danas se intezivno radi da se to rasvetli. Ja očekujem da će u toku ovih dana da to bude rasvetljeno do kraja i da će vinovnici da budu sankcionisani.
JV: Kažete da policija radi sve što može. Da li postoji još nešto? Ko je kriv, šta je uzrok problema? Kako može da se reši taj problem? Da mladi ne izlaze sa palicama i noževima u grad?
Problem je u društvu. Jer je to društveni problem, nije to samo problem policije. Prblem je i porodice, problem je i vaspitnih istanova i svega ostalog. Policija ne može da bude na svakom koraku u gradu da bi štitila taj poredak i ne možemo da grad koji ima 300.000 stanovnika da ima 300.000 policajaca. Ali činjenica je to da gledajući pokazatelje koje imamo o stanju bezbednosti, na nivou ministarstva i po drugim policijskim upravama, vidimo da je Niš jedan od najbezbednijih gradova i najmanje ima tih incidentnih situacija.
JV: Neposredno nakon što ste postali načelnik policije desile su se neke, što bi se reklo, čistke. Nečelnici pojedinih uprava pri policiji su smenjeni. Da li je to dalo efekta?
Naravno da je dovelo do pozitivnog efekta. Desile su se i pojedine smene, drugo desilo se i to da radna mesta koja su bila ključna za funkcionisanje policijske uprave, tačnije linija policijske uprave su bila popunjena, to je 26 kadrovskih radnih mesta, veoma bitnih. To je sada popunjeno, pokušali smo da postavimo stručne ljude, čiste ljude, profesionalce, mi smo do sada popunili već 19 tih mesta.
JV: Koliko ih ima?
26 je bilo nepopunjeno, 19 smo popunili, 6 je u postupku popune. Ali su ključne linije postavljene. Tako da to je dalo rezultata i mogu da vam kažem samo po privredi, po narkomaniji, po klasici, po saobraćaju ubedljivo su bolji rezultati nego prošle godine. Baš sa popunom tih kadrovskih rešenja.
JV: Jel ima istine u tome da se protiv nekih od tadašnjih načelnika tih uprava vode interne istrage, odnosno da je pokrenuto nešto zvaničnije?
Služba unutrašnje kontrole radi svoj deo poslova i oni to rade. Ja nisam u toku dokle je to stiglo i šta se protiv koga sve to vodi. Sigurno je da se proveravaju sve prijave protiv tih kolega. Sa moje strane, moje je bilo da smenim i da postavim adekvatne ljude i adekvatan kadar da ova policijska uprava zadovolji stanje bezbednosti na terenu. Policijska uprava Niš nije samo policijska uprava koja pokriva grad Niš, ona pokriva ceo Nišavski okrug, Ražanj, Aleksinac, Svrljig, Gadžin Han, Doljevac, Merošinu i ove gradske opštine. Ja mogu da kažem da za ovih 8 meseci kriminalna uprava Niš ima bolji procenat rasvetljavanja nego ministarstvo. Prošle godine, za ovaj period od 8 meseci imali smo procenat rasvetljavanja 40% sada imamo 54%. Smanjili smo broj, teške krađe, prošle godine je bilo 990, ove godine 920. Teške krađe prošle godine 1230 ove godine 890. Razbojničke krađe, prošle godine 82, ove godine 46. U svemu smo smanjili broj krivičnih dela a povećali efikasnost i povećali rasvetljavanje dela sa nn izvršiocima.
JV: Dokle se stiglo sa istragom ubistva Đorđa Stojanovića na Durlanskoj pijaci? To je ona bomba podmetnuta ispod automobila.
To je aktivna istraga i to je vrlo težak predmet. Ja sam mislio da ćemo brže to da rasvetlimo. Još je u fazi raznih provera i ja kao profesionalac očekujem da ćemo to do kraja da rasvetlimo. Kada će to ja to ne mogu da licitiram sa vremenom. Posebno je teško za dokazivanje svega toga ali ja opet kažem da radimo na tome da se taj slučaj rasvetli do kraja.
JV: Šta se dešava sa Žandarmerijom? Imamo česte situacije, u poslednje vreme naročito da su mnogi pripadnici Niškog odreda Žandarmerije povezani sa nekim kriminalnim aktivnostima. Bez obzira da li su to ubistva, da li su to glasine o navodnom reketiranju. Kako tu stoje stvari? Da li tu policija ima bilo kakve ingerencije? Ko to radi?
Oko Žandarmerije je radila služba unutrašnje kontrole. Naravno, u ovom delu kada se radi o krivičnim delima radimo i mi. Gde kod su pripadnici žandarmerije učestvovali u bilo kom delu mi smo to procesuirali. Tako da je tri ili četiri pripadnika žandarmerije uhapšeno, od prošle godine do sada.
JV: Nije li to visok procenat u odnosu na broj pripadnika Žandarmerije? Da toliko veliki broj tog elitnog odreda bude povezan sa kriminalom? Bili ste i zamenik komandanta Žandarmerije.
Bio sam.
JV: I vršilac dužnosti komandanta.
Bio sam i to.
JV: Kako je to moguće?
Žandarmerija ima preko 3.000 pripadnika. Sigurno da i tu ima tih koji sebi dozvole da se ponašaju tako da se, kriminalo ponašaju i da uđu u te neke kriminalne radnje. Mislim da i njihova komanda radi sve na tome da se od tih pojedinaca Žandarmerija očisti i da Žandarmerija treba da bude elitna jedinica ovog ministarstva i zašlužila je da bude elitna jedinica. Ja sam ovde čak i uveo da Žandarmerija sa našim interventnim patrolama zajednički patroliraju u gradu Nišu. I mogu da kažem da su izuzetni rezultati i da ima tu izuzetno časnih i poštenih, dobrih profesionalaca. Ima i kod mene u policijskoj upravi poijedinaca koje smo procesuirali zbog bavljenja nekim radnjama koje nisu dozvoljene. Čak smo i velikom broju slučajeva išli i sa prestankom radnog odnosa, sa hapšenjima naših policijskih službenika. Tako da mi činimo sve da očistimo službu od takvih pojedinaca.
JV: Malopre ste rekli da je povećana efikasnost policije što se tiče otkrivanja, odnosno rasvetljavanja, raznih krivičnih dela, plaćki. Stalno, skoro svakog dana stižu saopštenja iz policije da su uhapšeni dileri droge, da je uhapšen neko ko je proizvodio drogu, međutim stalno je to po gram, dva, tri, pet, nešto za šta građani smatraju da je mala količina. I često i nas pitaju kada če da padne neko veći? Sve su to male ribe, kada će neka krupnija?
Mislim da ako stižu takva saopštenja, gram, dva da to nije tačno. Mi smo do sada otkrili 11 laboratorija gde se proizvodila marihuana. Bilo je zaplena po 30, 40 kilograma. Skoro smo uhapsili dvojicu, kod njih smo našli 150 grama heroina. Rezultati narkomanije u odnosu na prošlu godinu su izuzetno, izuzetno bolji. Posebno oko uličnih dilera, oko tih zaplena. Tako da možda se ljudima čini da je to malo ali mislim da je dosta urađeno i da će na tome da se potencira i u narednom periodu da se maksimalno prati to i da služba bude što efikasnija u otkrivanju tih dela, što kažu dilovanja drogom. Činjenica je da gde ima puno korisnika i zavisnika ima i droge. Mi radimo na tome da smanjimo to na minimum. Ali ja kažem ako ima toliko korisnika pa oni ne nabavljaju tu drogu u Beogradu, nabavljaju je u Nišu. Što znači da je i dlaje prisutna narkomanija, odnosno droga na ulicama ali opet kažem da mi činimo sve da toga bude što manje i da služba bude u delu rasvetljavanja što efikasnija.
JV: Niška policija je intezivirala, bar takav utisak se stiče, što se tiče saobraćaja. Tačnije kontrole vozača koji upravljaju automobilom dok su pijani. Kakvi su tu rezultati?
Rezultati su izuzetno dobri.
JV: To znači da ima mnogo pijanih vozača?
U prošloj godini otkriveno je 720 vozača pod uticajem alkohola, u ovoj godini 1460. Za avgust mesec u prošlog godini 40, u ovoj godini 226 vozača. Tako da je to stvarno velika brojka.
JV: Naši vozači više piju ili vi više radite na otkrivanju?
Najviše ima toga da mi više radimo. Mi više otkrivamo to. Ja ne verujem da prošle godine nisu pili, da su prošle godine svi trezni upravljali svojim vozilima. Veća aktivnost saobraćajne policije na otkrivanju svega toga i to je doprinelo da se smanji broj saobraćajnih nezgoda. U prošloj godini saobraćajnih nezgoda, govorim za 8 meseci, je bilo 408 sada 360. Smanjilo se za 11%. Uopšte imamo smanjenje broja nezgoda posebno sa tim teim posledicama. Kao što su teške telesne povrede, pogibije i uopšte povrede.
JV: Ako budemo za godinu dana opet razgovarali kakve brojke očekujete? Povećanje vozača pod dejstvom alkohola ili smanjenje? Da li će ove akcije da utiču preventivno ili mislite da če vozači nastaviti?
Ja mislim da će da utiču preventivno. Jer je sigurno da sada imamo i kaznene poene, da će mnogi da ostanu i bez vozačkih dozvola, da idu na ponovno polaganje i doobuku. Lično mislim da će biti manji broj ali apelujem na sve vozače da ne sedaju za volan pod uticajem alkohola. Jer su bukvalno zlo za sebe i za druge učesnike u saobraćaju. Mi ćemo u svakom slučaju da nastavimo sa kontrolom u saobraćaju i brzine i alkoholisanosti jer su to najčešći uzroci saobraćajnih nezgoda. Tako da nam je bitno da povećamo bezbednost svih učesnika u saobraćaju. Svi učesnici u saobraćaju moraju prvo da sačuvaju sebe. Ja sam lično imao prilike da se uverim da devojka prelazi van pešačkog prelaza, razgovara moblinim telefonom i uopšte ne gleda prema traci ka kojoj zakoračuje. Tako da svi su učesnici u saobraćaju. Pešaci, biciklisti, vozači automobila. Mi smo imali slučaj bicikliste koga smo prilikom kontrole, alkotestiranja je imao 4,2 promila alkohola a vozio biciklu. To je bilo pre nekih 6 meseci. Imali smo slučajeve vozača automobila koji su imali po 4 promila, 5 promila, 6 promila i onda kažu u Nišu su sve kapitalci. Nije nego mi radimo i otkrivamo. To je činjenica. Ima toga u svaom gradu ali je činjenica da se radi na otkrivanj utoga i procesuira.
JV: Očekujemo naredne godine da vidimo kakvi će biti rezultati. Hvala vam što ste bili naš gost. Bila je ovo emisija 15 minuta, razgovarali samo sa načelnikom policijske uprave u Nišu, moje ime je Predrag Blagojević.
-
15:38, 19. 9. 2014.
Grekulović: Niš je bezbedan grad
I pored sporadičnih incidenata na niškim ulicama, načelnik Policijske uprave u Nišu Srđan Grekulović kaže da svi parametri pokazuju da je od njegovog dolaska smanjena stopa kriminaliteta i uvećan procenat rasvetljenih slučajeva.
23. 12. 2024.
Otadžbina se brani blokadom!!!
Slađana Čitalac