Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

13:40, 3. 10. 2014.

Vladimir Domazet

Gost: Vladimir Domazet, Advokat iz Niša

Razgovor vodio: Aleksandar Stankov


JV: Adokati širom Srbije protestvuju zbog donošenja Zakona o javnom beležniku. Sa njima su i njihove niške kolege i dok advokatska komora najavljuje rigorozne mere za one advokate koji žele da rade Ministar preti kaznama. Gost emisije 15 minuta je Vladimir Domazet, poznati niški advokat i član glavnog odbora DS. Gospodine Domazet dobrodošli u studio Južnih vesti.

Zahvaljujem. Bolje vas našao.

JV: Na početku odmah da razjasnimo jednu misteriju. Da li je uvođenje notara toliko loš potez da bi u Srbiji moralo da stanu svi sudski procesi? 

Zaista jeste. To je jedan udar, ne samo na advokaturu, pokušaću u ovih 15 minuta da objasnim šta to znači za građane Srbije. Advokatura jeste, kao profesija, tim zakonom zaista oštećenja ako taj zakon bude ostao ovakav kakav je. Ali verujte građani Srbije će mnogo teže posledice podnositi, ja ću pokušati da objasnim o čemu se radi. Na žalost u medijima se vrlo malo o tome govori, na neke druge stvari ili neke drugorazredne zahteve kao što su nametanje poreza i doprinosa stavljaju se u prvi plan da bi se izbeglo ovo što je suštinski i zbog čega advokati Srbije protestvuju.

JV: Šta je to suštinski što nedostaje?

Uvođenjem notara apsolutno advokatura nije protiv. Nikada nije bila protiv i jeste za taj zakon. I taj zakon jeste donet kao što kaže Ministar 2011. ali je sasvim drugojačije izgledao. Ono što je Ministar uradio a netačno prikazuje, a vrlo dobro zna je da je on promenio taj zakon uz pomoć Skupštine 25.02.2013. kada je dao dopune tog zakona, da bi produžio još za godinu dana početak. Obrlazlažuću da nema dovoljno notara, da nisu položili ispite, da treba 100 advokata za beležničku komoru i tada je progurao jednostavno da se jedna rečenica izbriše a to je ona da je ekskluzivitet ili monopol notara za sačinjavanje svih ugovora nepokretnosti samo u slučaju poslovno nesposobnih lica. Izbrisali su tu rečenicu i onda je ostalo da imaju monopol za sve. Jednostavno, ombmanuli su javnost. Ja sam pažljivo čitao stenogram te skupštine i video da se pojedini poslanici, pogotovu advokatu javljaju. Čak i advokat SNSa naš kolega Nikolić iz Vranja koji je hvalio tada Ministra i rekao je da je dobro da i notari dobijaju da i oni mogu da rade sve vrste ugovora. I on je shvatio, verujem da je pogrešno shvatio, da nije shvatio suštinu da se time daje pravo da i oni mogu te ugovore. I mi isto kažemo, neka rade i oni te ugovore ali neka bude slobodna konkurencija. Neka rade i advokati, neka rade i notari, sve vrste ugovora, stim što bi notari overavali ugovore. I kao što je bilo do sada ukoliko takav ugovor nije ispunjavao uslove vratiće, neće overiti ugovor. Kao što nas je do sada jedna slubenik suda vraćao ako je smatrao da taj ugovor nema tu formu. Mi ne tražimo ništa drugo nego da oni nemaju monopol jer će se to po građane Srbije, ne samo materijalno, zbog cene koštanja, nego zbog nemogućnosti da oni obave tako obiman posao.

JV: Da li oni imaju mogućnosti da obave te poslove koji su im ovim zakonom dodeljene?

Po meni ne. Sada ih je 94 iako je zakon izričito rekao da mora da ih bude 100 da bi počeli da rade i imali komoru, oni su počeli. Tu je već prekršen zakon, o ustavu da ne govorim. I kada ih bude 250 ili 300 koliko treba da ih bude ukupno. To zaista nije dovoljno. Sada taj posao radi 8.500 advokata i da ponovim ne samo advokati. Vi ste do danas mogli ako ste pravnik da sami napravite ugovor. Kao sudija ili pravnik ugovor o poklonu, niste išli kod advokata već bi samo napravili taj ugovor i overavali. Sada isključivo notar to može da overava.

JV: Znači advokatI nikakve ugovore nemaju prava da sačine.

Ako ostane ovakav zakon sve što se radi prenos imovine, nepokretnosti, ugovori među bračnim drugovima, vanbračnim drugovima, raspodela za života, testamenti, ostavinski postupak, uređenje međa isključivo je u rukama notara. Stim da je nešto ostalo za 1. maj kao početak primene a ovo ostalo. Da se overi punomoćje za prenos imovine mora kod notara. Video sam u Politici pre desetak dana da se jedan čitalac žali da je otišao u Osnovni sud u Beogradu i da sede činovnici nemaju šta da rade, ti koji vrše overu, poslali ga kod notara, nije završio posao i svako od njih se 40 minuta zadrži, gužva nije mogao i izašao je. Toga će tek biti. Mislim da će pravni haos nastati i kod građana. Sa druge strane država gubi ogroman deo prihoda od sudskih taksi, to će se lako utvrditi. To se već ponegde za semtembar vidi, videće kada budu sabrali koliko je u semtembru u odenosu na semtembar prošle godine bilo prihoda od taksi jer su se oni odrekli sudskih taksi očekujući da jedini prihod države bude PDV od 20% koje je notar dužan da naplati.

JV: Samo da se vratimo na broj notara. Po nekim informacijama u Nišu bi trebalo da ih bude 9. Da li je to dovoljno za ovoliki grad?

Apsolutno nije. Drugo, ne vidim nikakvog razloga za takvo ograničenje broja notara. Kao u advokaturi, ja kada sam ušao u advokaturu pre 45 godina nije bilo više od 300 advokata u celoj ovoj regiji. U Nišu nije bilo ni 100. Sada nas u Srbiji ima 8.500 hiljada i nekoliko hiljada advokatskih pripravnika. Pored toga ne ograničavamo prijem novih, svako je slobodan i konkurentan. Konkurencja čini da neki opstanu neki ne. Notarima se daje takav monopol bez razloga. Upravo u zemlji u kojoj vlada nezaposlenost, pa i pravnika i mladih ljudi, ograničavaju taj broj, kopirajući neke zemlje koje to imaju od srednjeg veka. I koje toga nisu mogle jednostavno da se oslobode. Jer su poštovali stečena prava tih ljudi, notarskih kalncelarija koje su 300, 400 godina stare.

JV: Mislite na Francusku?

Specijalno na Francusku. Ali nisu kopirali. Ministar je govorio da su kopirali ali nisu kopirali, u Nemačkoj to ne postoji, zašto nisu kopirali, kao za mnoge druge stvari Nemačku. Gledao sam i u stenogramu šta je tada obrazlagao, pored pomeranja roka za godinu dana, rekao je ako se ne promeni zakon nećemo imati zainteresovanih notara da rade, neće im se isplatiti da rade. Biće na ivici ekonomske egzistencije, jednostavno ne rentabilan posao. Sa ovim izmenama, ako bi ovo ostalo, po nekim računicama notari će imati mesečno najmanje 10.000 evra, a možda i 30.000 evra. Imamo primer jednog u Čačku, notara iz komore Čačak koji je u banci za 20.000 evra ispostavio račun za razne overe koje vrši.

JV: Ja sam malo pogledao taj tarifnik, kako da ga nazovemo, javnih notara. Oni se plaćaju i na osnovu izlaska na teren i priče sa strankama, skupljaju neke bodove, pa se bodovi naplaćuju nekoh 150 dinara.

Bod je 150 dinara plus PDV, znači bod je 180 dinara, ja sam nešto računao minimalna, znači najminimalnija bilo koja isprava je 10.800 dinara kod notara. Kod advokata je to 6.000. Stim što ponavljam a to znaju građani Srbije i građani Niša da mnogi i ja radimo ispod te tarife, pogotovu kod onih sporova i ugovora veće vrednosti. Ne verujem da je u Nišu nego više od 10.000 dinara naplatio ugovor. Obično je to 5 do 10 hiljada, testament i ugovor o doživotnom izdržavanju. Kod notara je vezano za vrednost. Tu su rigorozni, utvrđuje se prava vrednost, čak i kod službenosti prolaza, gde idu do enormnih suma. Sve što prelazi 1.000.000 dinara to počinje od 17.000. Dolazi do najveće sume od 720.000 ili 600.000 plus PDV. U advokaturi je 88.000 najveća moguća vrednost. Voleo bih da vidim advokata koji je to ikada naplatio. Čak i od nekog privrednog subjekta. Mi možemo da radimo ispod cene i radimo, zbog opšte situacije. Oni ne smeju, oni mogu po tarifi da smanje 50% socijalno ugroženim i invalidima, socijalno ugroženim koji imaju dokaz za to. I za njih nije besplatne nego 50%.

JV: Ali najvažnije je ono što ste malopre započeli pa sam vas ja prekinuo. Da od tih para koje uzmu samo 20% svoje zarade uplaćuju državi.

Tako je. 20% preko svoje zarade. Na ove iznose koji su njima oni naplaćuju PDV. Znači oni ne plaćaju PDV, stranka plaća 20% PDV koji inače advokati ne plaćaju jer je advokatima to uračunato u cenu. Koliko god pokušaop ministar da objasni da je jeftinije ići kod notara apsolutno nije. To je jedan veliki problem, drugi problem je što ni 90 notara ne može da postigne taj posao koji bi radili. Beležnik i sam naziv govori. On beleži, on garantuje. Ministar lažno prikazuje da oni garantuju svojom imovinom. Oni imaju osiguranje do 80.000 evra. I mi advokati imamo sada obavezno osiguranje, ne može niko da bude advokat ako se nije osigurao od odgovornosti. Niglde nisam video koju imovinu, nigde nisam video da su tražili od bilo kog notara imovinu, da založi svoju imovinu za bilo šta. Drugo, imamo jedan primer u Nišu, rekao mi je jedan kolega koji je posalo stranku kod notara. Kod jednog je otišao rekao je da ne može takav ugovor, kod drugog on je uradio takav ugovor. Šta je u pitanju neznam, da li je jedan ili drugi bio u pravu. Juče sam video da se misle kako da rade ugovore o kupoprodaju novih neizgrađenih stanova. Verovatno bojeći se neke odgovornosti šta ako onaj ne izgradi stan. Puno je problema, mislim da se građani dobro sećaju da je u nedelju izgalsan u Skupštini da bi stupio na snagu u ponedeljak. To je zaista neozbiljno i kada nama kažetu da taka zakon ne može da se promeni mi kažemo ako ste za 24h mogli da ga donesete možete za 48h dva, tri člana da promenite.

JV: Vi ste advokati tražili izmenu samo nekoliko članova.

Samo to da se ukine monopol, odnosno da i advokati imaju prava na sastavljanje svih ugovora uz obavezu overe kod notara. I izbor. Ne tražimo mi monopol, nego stranka neka bira, da li će ugovor kod advokata ili samo kod notara. Jer notar ne može da zastupa stranku ako to pokušavaju. I kod ugovora bi morao da ima svog advokata i ako ga notar pravi. Ali bi to enormno povećavalo trškove. Naši građani, pogotovo u ovom teškom trenutku ne mogu da plate.

JV: Vi imate jedan primer. Govorili ste o tome oko ugovora, hipotekarnog ugovora gde se plaćala samo sudska taksa.

Tu je najdrastičnije bilo koliko su oštećeni građani. A mnogo građana overava te izjave da bi podiglo kredit. Poret svih troškova kredita, visoke kamate koje banke traže, bar je imao 440 dinara sudske taksa za overu jednog formulara koji su dobijali. Sada to notar sastavlja, izračunali smo da u nekim slučajevima 100 puta više. Znači ako je na 40.000 evra kredit to je negde 44.000 taksa. Jeste da je na brzinu i to je pokazao da može nešto na brzinu da smanji, smanjena je ta tarifa za 60%. Znači sada neće 100 puta više nego 40 puta više. Ako je to utešno nemam tu zaista komentara.

JV: Advokati se za svoja prava bore protestima. Trenutno širom Srbije u Nišu posebno. Advokatska komora, kao što sam rekao u svojoj najavi, po nekom svom statutu, po svom pravilniku.

Pravilnik o disciplinskoj odgovornosti koji važe za sve one koji prekrše ne samo kodeks etike, nego prekrše odluke Advokatske komore. Ako je odluka da se ne pristupa, takva je odluka i moramo da je poštujemo. Svi koji ne poštuju biće kažnjeni. Možda novčanom kaznom, možda najdrastičnija je isključenje ili privremeno udaljenje iz advokature. To zavisi isključivo od disciplinskog tužioca i disciplinskog suda.

JV: Da li je u Nišu bilo takvih prekršaja?

Par prijava postoji, stim što u svim tim slučajevima. Znam jer sam prisustvovao Upravnom odboru komore iako nisam član Upravnog odbora komore da je svim tim za koje se sumnja da su prekršili poslata prijava da se izjasne u roku od 8 dana. Nijedan nije suspendovan kao što vidim u Politici danas. Nije dok se ne izjasni i dok mi se priži mogućnost da se izjasni o tome, a onda dalje odlučuje disciplinski tužilac. AKo predlože Upravni odbor može da suspenduje a disciplinski sud konačno odlučuje. I ponovio bi da u drugom stepenu, što odlučuje disciplinski sud konačno. Ministar je opet obmanuo javnost ili nezna ili namerno obmanjuje. Mi smo na sajtu protestiadvokata.com objavili pored ostalog i praksu Vrhovnog suda, sada Vrhovnog upravnog suda da te odluke ne mogu biti predmet upravnog spora. Ne može da se napada odluka disciplinskog suda komore i to nije akt protiv koga može da se vodi upravni postupak.

JV: Pre nekoliko dana, mislim da je baš u dnevniku, gospodin Selaković rekao da je to neustavno da se oduzimaju neka prava i slobode ljudima na rad.

Da li je ustavno da oduzme nama pravo da radimo ugovore i sve ovo drugo da ne pominjem iako po zakonu, Zakon o advokaturi nije promenjen. Po Ustavu advokatura jedina vrši pravnu pomoć, u Ustavu nema notara. Ustav je morao biti promenjen i da se ubace notari i beležnici u Ustav. Nisu ubačeni. Zakon o advokaturi nije promenjen, po zakonu o advukaturi mi bi trebalo da radimo dalje ali šta nam vredi kada oni kažu da je to ništavno. Da dovodimo stranke u to da ih vraćaju i da im kažu da je to ništavno. Po zakonu imamo pravo i treba i taj zakon da se promeni. A da se zakon promeni mora prvo ustav da se promeni. Ako neko krši ustav to je Ministarstvo u ovom slučaju.

JV: Hvala vam na gostovanju.

Hvala i vama na pozivu.

JV: Gledali ste emisiju 15 minuta, moje ime je Aleksandar Stankov.

  • domazet.jpg

    Domazet: Notari prazne džepove građana

    Ukoliko Zakon o notarima ostane na snazi, to će biti udar ne samo za advokate već i za građane, jer će se povećati troškovi sačinjavanja ugovora i gužve u kancelarijama, tvrdi Vladimir Domazet, niški advokat i član Glavnog odbora DS-a. 

    detaljnije
KOMENTAR DANA

Otadžbina se brani blokadom!!!

Slađana Čitalac

Tekst: "Nećemo stati" - poruka studenata na protestu u Nišu

Pronađite nas na: