Grupe ekstremne desnice i antifašisti održali su nove proteste u Ketenu, gde je jedan Nemac preminuo nakon navodnog sukoba sa Avganistancem.
Na ulicama je viđeno i mnogo pripadnika policije, kako bi se sprečili eventualni sukobi.
Gradonačelnik Ketena, grada na istoku Nemačke, tokom protesta je savetovao građanima da ostanu kod kuće.
Kako se navodi, dvadesetdvogodišnji mladić je preminuo zbog problema sa srcem, što nema nikakve veze sa povredama glave koje je zadobio tokom incidenta.
Ipak, zbog sukoba su uhapšena dvojica Avganistanaca.
Tužioci navode da je obdukcijom utvrđeno da mladić, koji se navodno umešao u raspravu trojice Avganistanaca i trudne žene, nije preminuo od povreda koje je dobio kada je tokom sukoba pao i udario se u glavu.
Međutim, protest je u nedelju ipak održan i sveće su upaljene za stradalog mladića.
Lokalni sveštenik Martin Olejnicki kaže da treba pokušati sve kako bi se smanjile tenzije, dodajući da će se crkva moliti svakog dana „za žrtvu, njegovu porodicu i mir u gradu“.
„To je uvek opasno – nedavno smo imali Kemnic – tako stvari mogu brzo da eskaliraju, a verujem da to niko ne želi.“
„Zato pokušavamo da smirimo sve strane, pričamo sa ljudima i kažemo im da ovo nije trenutak kada bismo smeli da dozvolimo da stvari eskaliraju“.
Neonacističke grupe su putem društvenih mreža pozvale na protest u Ketenu, koji je udaljen 160 kilometara od Kemnica, gde je sličan incident prouzrokovao nasilne proteste pre dve nedelje.
Nemački mediji citiraju svedoke koji kažu da je do tuče u Ketenu došlo kada su čovek i njegov brat započeli svađu.
„Dvojica Avganistanaca su osumnjičena za ubistvo i zadržana“, rekli su u policiji.
Sirijac i Iračanin uhapšeni su zbog sumnje da su nožem usmrtili tridesetpetogodišnjeg Nemca u Kemnicu 26. avgusta.
Incident je doveo do sukoba desničara i antinacističkih grupa.
Nemačka kancelarka Angela Merkel upozorila je da „osvetnička pravda“ neće biti tolerisana.
Angela Merkel je 2015. godine odlučila da u Nemačku pusti 890.000 izbeglica. Sirijci koji su bežali od rata činili su većinu – broj Sirijaca koji traže azil povećao se za 403 odsto u odnosu na prethodnu godinu, izjavili su u nemačkoj Kancelariji za izbeglice.
To se odrazilo i na stavove glasača, kako je antimigrantska stranka Alternativa za Nemačku (AfD) po prvi put ušla u parlament, osvojivši 12,6 odsto glasova.
Stranka AfD jednako je jaka i u Ketenu i Kemnicu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0