Na protestu u Barseloni, organizovanom povodom godinu dana od referenduma za nezavisnost Katalonije, došlo je do sukoba sa policijom.
Protesti su održani u nekoliko katalonskih gradova, dok je u samoj Barseloni na ulice izašlo više od 180.000 ljudi.
Policija je koristeći silu prekinula demonstracije ispred katalonskog parlamenta u Barseloni.
Osim toga, više stotine aktivista potpuno je blokiralo železnicu, puteve i auto-puteve na nekoliko sati.
Katalonija je 1. oktobra 2017. glasala na referendumu, da bi potom saparatistička vlada 27. oktobra proglasila nezavisnost.
Međutim, španski Ustavni sud je referendum proglasio neustavnim i Madrid je uspostavio direktnu upravu nad pokrajinom.
Tokom referenduma viđene su ružne scene na ulicama Barselone, kada je policija pokušavala da spreči građane da izađu na glasanje.
Protest za godišnjicu referenduma organizovao je Komitet za odbranu Republike (CDRs), koji zahteva jasno odvajanje Katalonije od Španije.
Njihovi aktivisti često protestuju za nezavisnost Katalonije širom sveta.
We are here demanding fredoom, demanding the proclamation of the Catalan Republic! #tardorcalenta #CDREnXarxa #CDRlondon pic.twitter.com/UqNwqItoYj
— CDR London (@CdrLondon) October 1, 2018
Španija je u junu prekinula privremenu direktnu upravu nad pokrajinom, kada je Katalonija dobila i novu vladu predvođeni Kimom Torom.
Tora je nešto ranije na ceremoniji na severu Katalonije aktiviste pohvalio zbog „podizanja pritiska“.
Tora je na mestu katalonskog premijera nasledio Karlesa Pudždemona, koji je pobegao u Belgiju nakon neuspelog referenduma.
Milion ljudi na skupu za nezavisnost Katalonije
Katalonke izglasale kupanje u toplesu
Demonstracije širom Katalonije nakon hapšenja lidera
Španski ministar inostranih poslova Josep Borel, takođe Katalonac, kaže da je na Tori i katalonskoj vladi da održe javni red i mir.
„Nastavićemo da radimo na smanjivanju tenzija… I zahtevamo da svi preuzmu odgovornost za to“, rekao je Borel novinarima u Madridu.
Istraživanje javnog mnjenja iz jula pokazuje je da je 46,7% Katalonaca za nezavisnost, a da se tome protivi 44,9% građana.
Španski Vrhovni sud povukao je evropske naloge za hapšenje Pudždemona i petorice njegovih pomoćnika koji su ostali u inostranstvu.
Međutim, optužbe protiv njih i dalje važe, što znači da bi mogli da budu uhapšeni ako probaju da se vrate u Španiju.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0