Članovi etiopskog parlamenta su izabarali Sale-Vork Zevde za prvu ženu na mestu predsednika države.
Sale-Vork je diplomatkinja sa iskustvom, a sada jedina državnica na čelu neke afričke zemlje.
Njen izbor na ceremonijalni položaj dogodio se nakon što je premijer Abij Ahmed imenovao vladu, u čijem sazivu je polovinu čine žene.
Nakon što je položila zakletvu, predsednica Sale-Vork obećala je da će naporno raditi kako bi rodna ravnopravnost postala realnost u Etiopiji.
Obraćajući se parlamentu, obavezala se i na promovisanje mira.
„Pozivam vas sve da podržavamo mir, u ime majki, koje prve pate kada nema mira“.
Bekele Atoma, BBC Afan Oromo
Nova predsednica je od samog početka želela da naglasi stav o ravnopravnosti polova, govoreći poslanicima da ako misle da previše govori o ženama – tek je na početku.
U novom kabinetu možda postoji paritet u broju muškaraca i žena, ali na drugim mestima još je dug put za to.
Etiopljani su pozdravili imenovanje Sale-Vork na društvenim mrežama, a mnogi su ga nazvali „istorijskim“.
Ona je prva žena na čelu države u modernoj eri, a neki se sećaju carice Zevditu, koja je vladala zemljom u ranom 20. veku.
Sale-Vork je izglasana nakon neočekivane ostavke prethodnika Mulata Teshoma.
Šef kabineta premijera
In a patriarchal society such as ours, the appointment of a female head of state not only sets the standard for the future but also normalises women as decision-makers in public life. #Ethiopia (2) pic.twitter.com/3Z8UNd15E0
— Fitsum Arega (@fitsumaregaa) October 25, 2018
: „U patrijarhalnom društvu kao što je naše, imenovanje žene za šefa države ne samo da postavlja standarde za budućnost, već i normalizuje žene kao donosioce odluka u javnom životu“.
Predsednica Sale-Vork je radila kao ambasadorka Etiopije u Senegalu i Džibutiju. Imala je i brojne položaje u UN-u, uključujući i mesto šefice za izgradnju mira u Centralnoafričkoj Republici.
Neposredno pre nego što je postala predsednica, Sale-Vork je bila predstavnica UN-a u Afričkoj uniji.
U etiopijskom političkom sistemu, pozicija predsednika je ceremonijalna, a premijer ima najveću političku moć.
Poslednja žena na čelu države u nekoj afričkoj zemlji je bila predsednica Mauritanije Amenah Garib-Gakim, koja se povukla u martu, nakon skandala sa trošenjem novca. Pre toga je odbacila sve optužbe protiv sebe.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0