VRANJE – I posle osam godina od zvaničnog otvaranja, kulturno istorijski spomenik Amam nije završen i ne služi nameni.
Objekat je obnovljen još 2002. godine sredstvima UNDP u iznosu od 50.000 evra, ali radovi na rekonstrukciji i restauraciji ovog prostora nisu završeni.
Slađan Ivanović, direktor Narodnog muzeja kome je grad ustupio prostor Amama, turskog kupatila 2000. godine, kaže da za završetak radova nedostaje još 40.000 evra.
– Prvobitna zamisao bila da Amam bude i izložbeni prostor i depo Narodnog muzeja za materijal sa lokaliteta Kale, arheološkog nalazišta u selu Krševica. Međutim, i pored toga što nije priveden nameni, objekat ove godine krajem septembra posetilo 1000 vranjskih osnovaca i srednjoškolaca. I ono što je najbitnije, vrata ovog objekta nikad nisu zatvorena za sve posetioce – kaže Slađan Ivanović.
Amam je jedan od najstarijih kulturnih spomenika u gradu iz XII veka i ima veliki istorijski i kulturni značaj za grad.
Amam je sagrađen krajem 17. veka. Ovakvom građevinom iz turskog doba mogu se pohvaliti još samo Skoplje, Sarajevo, Beograd i Prizren.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Lose ste napisali godinu rimskim brojevima.