Rezultati istraživanja „LGBT populacija i reforma sektora bezbednosti u Republici Srbiji“ predstavljeni su krajem nedelje u Nišu.
Istraživanje je obuhvatilo 5 grupa pripadnika LGBT populacije i to u Beogradu, Nišu i Novom Sadu. Jedan deo istraživanja obuhvatio je i intervjue sa predstavnicima Ministarstva unutrašnjih poslova i Ministarstva odbrane.
Rezultati istraživanja upućuju na to da pripadnici LGBT populacije opažaju da im je bezbednost bila ili jeste ugrožena, a naročito u periodu organizovanja Parade ponosa.
Takođe, učesnici istraživanja smatraju da bi mogli biti izloženi diskriminaciji na radnom mestu, ukoliko požele da otkriju pripadnost seksualnoj manjini. I kada se osećaju ugroženo, oni nisu spremni da se obrate institucijama jer misle da institucije ne doprinose njihovoj bezbednosti.
– LGBT populacija jedna je od manjina čiji glas do sada nije mogao da se čuje u kontekstu reforme sektora bezbednosti, a posebno u kontekstu percepcije njihove bezbednosti. Zbog toga smatramo da je ovaj projekat vredan da mu se pomogne sredstvima – ističe Adel Abusara, viši saradnik na projektu Odeljenja za demokratizaciju, Misija OEBS.
Rezultati istraživanja objavljeni su u publikaciji Centra za istraživanje javnih politika, a njegovo sprovođenje podržalo je Odeljenje za demokratizaciju Misije OEBS u Srbiji.
U ovoj publikaciji date su i preporuke za izmenu zakona, kao i predlog da policija i vojska koriste aktivnije mere u cilju snažnije integracije LGBT populacije.
Ove preporuke obuhvataju i bolje informisanje vojske i policije o načinu saradnje sa LGBT populacijom, povećenje broja žena u patrolama koje se bave obezbeđenjem mesta i događaja okupljanja LGBT populacije.
A jedna od važnijih preporuka je i da se dosledno primenjuju svi dostupni mehanizmi zaštite bezbednosti i drugih prava osoba.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
najglasnij ste u ovoj zemlji iako muzete evropske i americke fondove za pomoc..
Ima casnih i postenih ljudi koji muce muku da sastave kraj s krajem pa ne trabunjaju na svakom cosku kad im sta padne na pamet
zemlja nam se raspada a jos i vas treba da slusamo..ajte u svoja cetri zida i ostavite ljude na miru..!