Ni u jednom uzorku paradajza sa niških pijaca i hipermarketa koje su analizirali članovi Hemijsko-ekološkog centra nije bilo pesticida iznad dozvoljene granice, saopšteno je iz te organizacije.
Analizirano je ukupno 20 uzoraka paradajza sa područja Grada Niša i to na zelenim pijacama Palilula, Tvrđava, Ćele kula, Krive livade, Duvanište, Durlan i Bubanj, kao i u hipermarketu Tempo. Od toga, naglašavaju u HEC, 13 analiziranih uzoraka paradajza gajeno je u plastenicima, dok su preostali rasli na otvorenom.
Rezultati ispitivanja pokazali su da u 15 uzoraka nije bilo tragova pesticida, dok ih je kod 5 bilo ali ispod dozvoljene granice
– Na osnovu slučajnog uzorka koji smo analizirali i rezultata do kojih smo došli, možemo zaključiti da paradajz koji kupuju Nišlije nije štetan za ljude i može se koristiti u ishrani – kaže Miljana Radović, član tima HEC-a.
Hemijsko ekološki centar, koji je pokrenut kao studentski projekat u okviru PECD programa uz finansijsku podršku Filip Moris, svakog meseca vrši kontrolu kvaliteta Nišave kao površinske vode, vazduha i zemljišta iz pojedinih bašti na većim regionalnim putevima. Rezultate svih merenja građani mogu pronaći na sajtu www.hecnis.com.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Koliko pare za mito?!
Kako se to paradajiz cuva na otvorenom, toliki chemtrail-ovi padanju na njega, a on i dalje ispravan? Da nije GMO mozda?
Ok,prihvatam informaciju koja je stigla iz Hemijskog-ekološkog centra.
Zamolio bih da dopune informaciju i kazu kojom metodom su vrsene analize na prisustvo pesticida.Kolika je pojedinacna cena analize i ko je sve to platio.
Savet za Branislava Petrovića i xadec: Prvo lepo pročitajte tekst, onda razmislite o tome šta ste pročitali, pa tek onda komentarišite!
Kao što piše, HEC je studentski projekat koji se finansira uz donaciju Filip Morisa, a kao i usluge analize vode i ove su besplatne jer je to STUDENTSKI PROJEKAT. Informacija o tome koja je metoda u pitanju značila bi Vam samo ukoliko ste stručnjak hemije ili srodne nauke, pa razumete o čemu se radi. A što se tiče chemtraila (koji su po meni izmišljotina, al svako ima pravo na svoje mišljenje) rečeno je da su ispitivali neke pesticide, a to nije chemtrail!
U svakom slučaju, oni se jedini u ovom gradu bave stanjem kvaliteta životne sredine!
Coka,ne bih polemisao.Neka studenti rade svoj posao i neka nastave da se bave stanjem kvaliteta životne sredine.
Ja se samo pitam sta će da se desi kada pronadju štetne materije u nekom proizvodu.Recimo sir na pijaci,mleko,kajmak, itd.Ko dalje treba da tera priču?Da li su za inspekcije merodavne analize studenata?