U ponedeljak, 13. maja Narodna biblioteka “Stevan Sremac” obeležiće svoj dan osnivanja.
U 12 časova će, kako je najavljeno, u Sabornoj crkvi u Nišu biti služen parastos dobrotvoru Biblioteke episkopu niskom Jeronimu.
Kao godina osnivanja Narodne biblioteke uzima se, kako kažu, 1879. godina, kada je grupa gimnazijskih profesora u okviru škole osnovala biblioteku i čitaonicu, koja je, osim učenicima, služila i svim građanima Niša.
– Trinaesti maj je dan kada je 1894. godine vladika niški Jeronim testamentom ostavio niškoj biblioteci svoju kuću sa imanjem, novac i 2000 knjiga. Zato Dan Biblioteke obeležavamo sećanjem na njega koji je, uz Stevana Sremca, postavio temelje – poručuju iz ove institucije.
U 13 časova u čitaonici biblioteke biće, prema najavama, otvorena izložba “Dimitrije Davidović“.
Izložba se, kako kažu, sastoji se od četiri celine. Prva obuhvata Davidovićevu biografiju od rođenja, u Zemunu 1789. godine, do smrti u Smederevu 1838. godine. Druga celina je “Borba za srpsku autonomiju i Sretenjski ustav”; treću celinu čine periodične publikacije Dimitrija Davidovića, sve ono što je izlazilo u Beču, Budimu i Kragujevcu, a četvrta celina govori o Davidovićevim savremenicima.
Dimitrije Davidović je autor Sretenjskog ustava, prvog ustavnog akta savremene Srbije, političar, diplomata, novinar i publicista. Bio je izdavač prvih novina u Srbiji „Novine srbske“, u Kragujevcu 1834. i 1835. godine.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Da li neko zna zašto se biblioteka ne zove „Vladike Jeronima“?