Na grčkom vojničkom groblju u Pirotu održan je pomen grčkim vojnicima stradalim u I svetskom ratu, a po prvi put zajednički su pomenu prisustvovali načelnici generalštaba obe vojske Nebojša Diković i Mihail Kostanakos.
Vence je položio i prvi savetnik grčke Ambasade Janis Jonidis, a opelo za ratnike I svetskog rata služio je vladika niški Jovan uz sasluženje srpskih i grčkih sveštenika.
Ovim pomenom obeleženo je i 95 godina od proboja Solunskog fronta.
– Ovo mesto predstavlja veliku simboliku za dve zemlje i dva prijateljska naroda. Posle krvavih sukoba i krvoprolića tokom I svetskog rata mi danas sa prijateljskom Srbijom radimo na blagostanju u udruženoj Evropi. Zahvalan sam Piroćancima i porodici Surlandžis koji se brinu o ovim spomenicima – rekao je general Kostanakos.
I za načelnika srpskog generalštaba vojničko groblje u Pirotu predstavlja jak simbol prijateljstva između dva naroda.
– Prijateljstvo između Srbije i Grčke skovano je pre 100 godina u balkanskim i I svetskom ratu i traje i danas. Sećajući se ljudi koji su svoje živote dali da bi mi živeli u slobodi, ne mogu da se ne zapitam zašto nam je teško da budemo vredniji i pošteniji – rekao je general Diković.
Vence su položile i delegacije Opštine Pirot, Pirotskog okruga i Društva za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova od 1912. do 1918. godine.
Na grčkom vojničkom groblju u Pirotu sahranjeni su ostaci 358 oficira, podoficira i vojnika koji su se pri kraju I svetskog rata našli u okolini Pirota, gde ih je pokosila zima, ali i bolest.
Opština Pirot je parcelu na kojoj su sahranjeni grčki vojnici poklonila grčkoj državi, a odmah pored spomenika grčkoj vojsci nalazi se i spomenik sprskim vojnicima sa imenima 7.610 Piroćanaca, ratnika koji se nisu vratili iz I svetskog rata.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0