Za razliku od ostalih niških medija, Južne vesti su u vreme predizborne kampanje ravnomerno i kritički izveštavale o opoziciji i vlasti, pokazuje istraživanje Media centra rađenog pod nadzorom misije OEBS u Srbiji.
Praćenjem sadržaja u niškim medijima od 1. do 13. marta, odnosno poslednje dve nedelje kampanje pred parlamentarne izbore 16. marta, trebalo je utvrditi koje političke partije su bile najzastupljenije na niškim televizijama, u dnevnim novinama i internet portalu.
– Političku zastupljenost odlikuje dominacija subjekata iz vlasti, dok je opozicija marginalizovana,osim u Južnim vestima, gde je zastupljenost vlasti i opozicije ravnomernija nego u drugim lokalnim medijima – piše u zaključku rezultata ovog istraživanja.
Kako ono pokazuje, u informativnoj emisiji „Slike dana“ na televiziji „Belle Amie“ 87,63 odsto analiziranog materijala „zauzeli“ su pripadnici tada vladajuće koalicije u Nišu (SPS-PUPS-JS, SNS, DSS i URS), od čega je URS-u i koaliciji SPS-PUPS-JS bilo posvećeno po 24 odsto, a SNS-u 22 odsto vremena.
U „Telepresu“ na NTV, koalicioni partneri u vlasti „zauzeli“ su 83,29 odsto vremena, s tim što je sa 36 odsto zastupljenosti primetna dominacije Srpske napredne stranke.
Na „Južnim vestima“, kako je pokazalo istraživanje, uočljivo je prisustvo opozicije, pri čemu je najzastupljenija koalicija Demokratske i Nove stranke (26 odsto), posle čega sledi SNS sa 23 odsto zastupljenosti. Ovo navodi na zaključak istraživača da su „opozicione i vladajuće partije prilično ravnomerno zastupljene“.
U „Narodnim novinama“, jedinom dnevnom listu na jugu Srbije, vladajuća koalicija u Nišu zauzima dominantno mesto sa 95,2 odsto prostora, dok se politički subjekti koji predstavljaju opoziciju samo nabrajaju. Opozicije, piše u izveštaju, „nema ni u beleženju predizbornih aktivnosti“.
Istraživanje pokazuje i da u svim medijima „nedostaje tematske raznovrsnosti“, odnosno da su komunalne teme zastupljene samo u najavama i da se gotovo nigde ne vidi izvođenje radova.
Predmet istraživanja bio je i u kakav se vrednosni kontekst u vreme predizborne kampanje stavljaju subjekti o kojima se izveštava, odnosno članovi partija, vlast, gradonačelnici, eksperti…
Kada je reč o vrednosnom kontekstu u koji su stavljeni subjekti u niškim medijima, on je na TV „Belle Amie“ u 59 odsto slučajeva neutralan, u 23 odsto negativan, a u 18 odsto pozitivan.
Na Niškoj televiziji je u pozitivan kontekst stavljeno čak 71 odsto subjekata, u neutralan 24 odsto, a u negativan – samo u 5 odsto.
Pozitivan kontekst odminira i u „Narodnim novinama“ i u njemu se izveštava o 62 odsto subjekata, zatim neutralan (28 odsto) i negativan (10 odsto).
– Osim u Južnim vestima, kritički ton je odsutan – piše u ovom izveštaju.
Na „Južnim vestima“ je u neutralan vrednosti kontekst stavljena polovina svih subjekata, u negativan 39 odsto, a u pozitivan 11 odsto.
U zaključku istraživanja „Južne vesti“ su opisane kao „privatni onlajn medij“ koji je „u većini slučajeva kritički nastrojen i dotiče se tema koje ostali mediji ne beleže. Primetan je i manji broj tekstova u odnosu na ostale lokalne medije u kojima se promovišu političke partije“.
Prethodno istraživanje Media centra pokazalo je da su „Južne vesti“ neutralne i objektivne.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Izvestaj je korektan i tacno je da drugi lokalni mediji su uglavnom bili podanicki prefarbanim radikalima.
J.V.po meni jos uvek postoji neka vrsta auto cenzure.
Svaka cast redakciji Juznih vesti, sve cestitke u nadi da ce sa ovakvim trendom i nastaviti svoj rad. Svaka cast kad ima i onih koji to prate i ocenjuju. Dobar primer za ostale medijske kuce.
Ma JUZNE VESTI su stvarno realne.Ali koliko ste Vi imali problema sa SNS direktno ili.Svi Vas oni prate,a onda kazu ma ko su oni.Mali ljudi su tu da Vas podrze, ako Vam to nesto znaci.Istrazujte,OK
O partijskom zaposljavanju jedna privatna TV iz Nisa nije rec rekla,ali to je razumljivo ako se setimo spiska ko iz budzeta grada dobija novac.A 96.god su radili direktan prenos glasanja.Kakva promena
Naslov nije realan jer nije istina da su južne vesti ravnomerno izveštavale o vlasti i opoziciji.Možda je razlog isključivo finansijske prirode ali će to verovatno da se protumači kao neistina zar ne?
Pod šapom su i južne vesti od strane sponzora stranaka lokainih moćnika a pošto isti sponzorišu i poziciju i opoziciju vest je tsčna.Jedino je zabranjeno naj strože pominjati u JV lokalne moćnike