Smanjiti cene grejanja u Nišu

autor: A.S.
radijator Case Conflict
Radijatori topli, a računi visoki, ilustracija

Centar za zaštitu potrošača “Forum” još jednom je ukazao na to da su cene grejanja niške Toplane među najvišim u Srbiji i apelovao na Gradsko veće da za novu grejnu sezonu umanji cene fiksnog i varijabilnog dela.

Od početka prošle grejne sezone Nišlije plaćaju grejanje na osnovu utroška, a ono što “bode oči” je, kako kažu u „Forumu“ cena varijabilnog dela, koja je u odnosu na ostale toplane veća za dinar ili dva po utrošenoj količini toplote.

forum23
„Forum“: Smanjiti cenu grejanja, Perica Stojčev (levo) i Jovan Jovanović
Iz „Foruma“ podsećaju da je u Nišu varijabilni deo 6,13 dinara po količini utrošene energije, dok je recimo u Novom Sadu 5,4 dinara, u Kragujevcu 4,94, a u Subotici 4,79.

– Analizom opravdanih varijabilnih troškova ustanovili smo da su i snabdevači prirodnim gasom, po ugledu na EPS, izmisli „Angažovanu snagu„ i da taj trošak naplaćuju građanima Niša u iznosu od oko 6.000.000,00 dinara mesečno. Samo ukidanjem tog izmišljenog troška, cena mesečnih varijabilnih troškova bi iznosila 5,83 din/kWh – kažu u “Forumu”.

toplana fiksni troskovi
Opravdani troškovi za sportske aktivnosti i jubilarne nagrade
Građani su, kako kažu u ovom udruženju, izrazili nezadovoljstvo i fiksnim delom čija je cena 29,23 dinara po metru kvadratnom. Glavni razlozi su neprihvatljive stavke koje su sagledane ovom cenom, kao što su iznos troškova solidarne pomoći, iznos troškova jubilarnih nagrada, iznos troškova reprezentacija, donatorstva i sponzorstva, iznos troškova za sportske aktivnosti i priznati rashodi obezvređenja (nenaplaćena potraživanja).

– Smatramo da su građani u pravu, jer je neprimereno od građani koji nemaju posao, tražiti da daju novac zaposlenima u Toplani sem za palte (koje nisu male) i za jubilarne nagrade, solidarnu pomoć, troškove reprezentacije, donatorstva i sponzorstva, kao i za sportske aktivnosti – poručuju iz “Foruma”.

U Toplani su i pre skoro mesec dana tvrdili da grejanje u Nišu nije najskuplje, a direktor Slobodan Maksimović naglašava da dokumente o formiranju cena fiksnog i varijablnog dela usvaja Skupština Grada, da mogu da se nađu i na sajtu Toplane i da u njima ništa nije sporno.

– Fiksnim delom se pokrivaju troškovi postojanja javnog komunalnog preduzeće i on je stalan i ne menja se tokom godine. Sve ono što nije u funkciji proizvodnje ide na stranu fiksnog dela. Fiksni deo se izračunava tako što se zbir svih troškova koje Toplana ima podele sa ukupnom kvadraturom koja se greje i tako se dobija jednistvena fiksna cena – pojasnio je Maksimović.

Ipak, predstavnici Centra za zaštitu potrošača „Forum“ pozivaju Gradsko veće Niša da prilikom donošenja cena za narednu grejnu sezonu, uzme u obzir sve navedene nelogičnosti i donese ispravnu odluku.

Autor:
A.S.

Slični tekstovi

Komentari

15
  1. Da li je ovom direktoru skoro određen pritvor zbog milonske štete? Još jedan brilijantni kadar, koliko da stručnjaci poput Andrejevića, Ljube, Miljana i Nađe ne ostanu sami.

    • Jeste, bio je u pritvoru, kao i Bane Banana, Breškovic, Janić…
      I opet su vraćeni na funkcije da nastave da upravljaju gradom.

  2. Privatizujte toplanu,na nju se greje samo 30% nišlija.Pa kada budu ekonomske cene a ne cene koje subvencionira ostalih 70% građana i otpusti višak administracije imaćemo realnu sliku ne glasačku bazu

    • samo da se ne ponovi zaječarska priča. Umesto privatizacije Instituta NB treba privatizovati Zavod za urbanizam, Gradsku stambenu agenciju, Parking servis, Tržnicu, Goricu, a nikako ne i JKP“Naissus“

  3. Postaćemo veliko selo zbog ovakve neodgovorne politike Toplane! Moje komšije otkazale gradsko grejanje i kupile drva za ovu zimu. Sigurno nisu jedini. Zamislite samo kakav će vazduh biti…

    • Gospodjo, pa Nis je odavno postao velika palanka.
      Ali ne zbog grejanja na drva vec zbog palanackog duha koji preovladava.

      p.s. vazduh daleko vise zagadjuju dimnjaci Toplane nego sporeti na drva.

    • 1. Verujem da se Toplana kao zagađivač redovno kontroliše.
      2. U pravu ste za palanku- u selima su kuće udaljene i dim ne smeta 🙂
      3. Naplatom nenaplaćenih potraživanja bi Topl. mogla na sport i drugo

    • U zemlji u kojoj se ne kontrolisu ni kvalitet hrane i pijace vode, Vi verujete da se kontrolise zagadjivanje iz Toplane.
      Naivno, naivno…

  4. Kako je moguce da mi za avgusti stigne varijabilni deo koji je veci za skoro 1000 dinara u odnosu na varijabilni deo za jun i jul?

  5. Kako to da van sezone imam iznos za varijabilni deo koji je isti kao i u sezoni a potrošnja je 0kWh, što i piše na poleđini računa? U zgradi je jedan brojač u podstanici postavljen prošle sezone.KRAĐA

  6. Za mojih 8000 din mesecno prema toplani, odmah me zaposliti u istu, a posle moze grejanje I da poskupi.

  7. ako je ovo tarifni sistem,ja sam nikola tesla!vredjate nauku o energetici ovakvim nebuloznim racunima{racunicama} ovo nigde u svetu nema,kradja!

  8. samo na osnovu fiksnog dela toplana godišnje ubere 6 miliona eura tako da mogu lepo da žive i da nas uopšte ne greju. najskuplji vid grejanja

  9. Da li je normalno placati grejanje 8500 za stan od 50 kvadrata,a pritom se grejanje iskljucuje oko 20h a ukljucuje ujutru u 6,7h?

  10. Nema bezobraznijeg coveka na ovozemaljskoj kugli od direktora Gradske toplane NIš, ne želim ni ime da mu pominjem , zaboravlja da onaj odgore sve to posmatra pa mu se st osta treba vratiti!!!

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.