U izveštavanju o osobama sa invaliditetom i žrtvama nasilja dve osnovne greške su patetika i ponižavajući odnos, rečeno je na radionici “Ranjive grupe stanovništva u medijskom ogledalu” održanoj u organizaciji NUNS-a u Nišu.
Predstavljajući Vodič za izveštavanje o osobama sa invaliditetom urednica „Novog magazina“ Jelka Jovanović naglasila je da bi novinari trebalo da izbegavaju „povišen stepen saosećajnosti“, jer se, kako smatra, time ugrožava njihov ravnopravni položaj.
Istovremeno novinari, prema njenom mišljenju, moraju da izbegavaju i ponižavajući odnos u izveštavanju o žrtvama nasilja, a naročito kada su u pitanju žrtve silovanja.
Problem patetike ističe i Jasmina Barać iz niškog Udruženja studenata sa hendikepom, koja navodi da je neophodno podsticati ravnopravnost i kroz terminologiju.
– Često se u medijima piše o „invalidima“ ili o „osobama sa posebnim potrebama“, što je takođe loše jer svi mi imamo iste potrebe. Mislim da bi najbolje bilo da se kaže „osoba sa invaliditetom“ – kaže Barać.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0