Profesorka engleskog u niškoj OŠ “Čegar” Ana Živković jedna je od 3 nastavnika iz Srbije i njih 800 na svetu koje je kompanija “Majkrosoft” uvrstila u inovativne predavače za 2015. godinu.
Ana je prepoznala značaj upotrebe tehnologije u nastavi i već dve godine koristi “Skajp” i druge programe kako bi njeni učenici praktično primenili znanje.
Tako su u junu pričali sa posadom podvodne ekspedicije “Misije 31” koju predvodi unuk Žaka Kustoa, a išli su i u virtuelne posete NASA centru, Nacionalnom parku Jelouston i Muzeju Drugog svetskog rata u Nju Orleansu…
Korišćenjem “Skajpa” postala je i jedan do 26 nastavnika iz celog sveta koji su “Skajp” ambasadori i imaju zadatak da inspirišu svoje kolege da koriste ovaj program na časovima.
Priznanje “Majkrosofta” niška nastavnica dobila je kombinovanim časom engleskog i istorije na temu „Stogodišnjica od početka Prvog svetskog rata“, koji je radila u saradnji sa koleginicom Danijelom Maksimović.
Kriterijumi za odabir su bili da prikaz časa sadrži inovativni pristup i metode nastave koje omogućavaju učenicima razvijanje veština 21.veka. U našem slučaju, učenici su za vršnjake iz inostranstva pripremali multimedijalne sadržaje na engleskom jeziku u vezi Velikog rata, koristili razne veb-alate, a naravno koristili smo i “Skajp” putem kojeg su učenici intervjuisali kustosa Istorijskog muzeja iz Beograda – objašnjava Ana.
Iako, kako kaže, škole u Srbiji nisu najsavremenije opremljene, ima nastavnika koji se zaista trude da što više modernizuju nastave.
Pre dve godine, kad se setim svog prvog “Skajp” časa, problem je bio naći učionicu sa internet konekcijom. Sada škola ima multimedijalnu učionicu i interaktivnu tablu pa je sve lakše, ali znam da puno škola u Srbiji ima samo digitalni kabinet pa je problem doći na red – kaže niška nastavnica.
Napominje da ima i onih nastavnika koji zaziru od upotrebe računara, ali da je sve više njenih kolega koji “shvataju da nastavnik 21. veka mora biti spreman na celoživotno učenje i usavršavanje kako bi učenicima kvalitetniju nastavu”.
Zato su njeni planovi da tokom predstojećeg zimskog raspusta organizuje obuku za kolege iz OŠ “Čegar”, a potom možda i neki onlajn seminar za nastavnike iz cele Srbije.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
lepo je znati da ima nastavnika u ovom gradu koji deci donose znanje na pravi način, a ne uspavljuju ih supovarnim čitanjem ili recitovanjem nabubanog gradiva. Zaslužila je viši koeficijent od kolega.
Na zalost, to ne postoji u prosveti. Ne postoji nacin da se razdvoje dobri nastavnici/profesori od losih, tj. od kolega koji gledaju da samo „otaljagaju“ svoj posao do penzije…
Svaka cast za nastavnicu.
Свака част наставници, али треба да се окрене промоцији бесплатног слободног софтвера и бесплатним слободним оперативним системима (LibreOffice, Linux, BSD) који су у многоме бољи од скупог власничког
Ови који лупају минусе очито појма немају о чему причам. Похвалио сам наставницу, али кажем да би још боље учинила када би учила децу слободи. Не промовишем пиратерију, већ слободан софтвер.
Zar ti pored ovoga nije dovoljno to što radi pa još i da promoviše tvoj omiljeni softver?
Zašto ti ne uradiš nešto sa svojim softverom, ispromovišeš ga i pustiš nastavnicu da radi ono u čemu je dobra?
Уз овакав њен труд и приступ деци сигурно неће требати приватни часови. Бар не већини. Поента учења страног језика је да се што више говори и да се деца ослободе страха од живе речи. Браво Ана!
Svaka cast, veoma pohvalno, kamo srece da se i ostali nastavnici Niskih skola ugledaju na nju pa da i mi u necemu budemo PRVI I NAJBOLJI.