Elektroprivreda Srbije je na tenderu za sanaciju najznačajnijeg rudnika u Srbiji dodelila posao konzorcijumu bez iskustva, čime je dodatno uvećala cenu čitavog posla, pokazalo je istraživanje novinara BIRN-a.
Bitna napomena
Južne vesti su osnovane avgusta 2009. godine kao informativni portal koji pokriva jug Srbije i obrađuje isključivo teme od značaja za taj deo zemlje. Plan je tada bio da nećemo objavljivati tekstove koji nisu u direktnoj vezi sa jugom.
Ali, sveopšta cenzura medija u Srbiji nas obavezuje na vanredne mere.
Zbog toga, uz saglasnost autora, Balkanske istraživačke mreže – BIRN, prenosimo deo njihovog novinarskog istraživanja.
Tekst u celosti možete pročitati na sajtu Javno.rs.
Sedam meseci nakon što je zaustavljena proizvodnja uglja zbog katastrofalnih poplava na kopu „Tamnava – Zapadno polje“ u Rudarskom basenu Kolubara, premijer Vlade Srbije Aleksandar Vučić svečano je označio početak radova na iskopavanju četvrtine punog kapaciteta rude iz najvećeg srpskog rudnika.
Ovim činom je trebalo da se stavi do znanja da je posao ispumpavanja vode iz potopljenog kopa okončan baš kao što je i bilo planirano. Ipak, pogled na vodeno prostranstvo iz koga tu i tamo vire delovi potopljenih mašina za kopanje lignita koje mesecima trule u mulju ne uverava nikoga da je posao okončan.
Premijer je u rano jutro 26. decembra 2014. godine, ispred novinara zaglavljenih u blatu, rekao da je ispumpavanje vode iz kopa zahtevan i težak posao, koga nijedna „zapadna firma“ nije htela da se prihvati.
Nijedna iz Holandije, nijedna iz Nemačke – izjavio je Vučić na kopu „Tamnava“.
Na tenderu EPS-a za posao ispumpavanja vode iz „Tamnave“ vrednom 15 miliona evra pobedio je konzorcijum „Energotehnika – Južna Bačka“, koji predvodi firma iz Novog Sada koja nema nikakvog iskustva u poslovima drenaže i ispumpavanja velikih voda.
Jedan od vlasnika i direktor „Južne Bačke“ Dragoljub Zbiljić je pred Osnovnim tužilaštvom u Kragujevcu u martu 2014. godine optužen za delo utaje poreza, dok se u Novom Sadu zbog istih optužbi protiv njega vodi istraga.
Suprotno Vučićevoj tvrdnji, samo deset dana pre premijerove posete rudniku, u beogradskom hotelu „Metropol“ Jerun van Hek, vlasnik „Van Heka“, najprestižnije evropske firme za sanaciju posledica poplava, održao je predavanje na skupu holandskih privrednika i tom prilikom rekao da je, zapravo, njegova firma osmislila i sprovela najveći deo posla isušivanja „Tamnave“.
Van Hek je pred dve stotine prisutnih, tokom prezentacije o angažmanu svoje kompanije na poslu ispumpavanja vode iz rudnika Kolubara, rekao i da je „Van Hek“ ne samo ustupio specijalizovane pumpe i cevovod, već je nadležnima u EPS-u i rudniku pokazao kako treba ispumpavati vodu.
I pored toga što je rukovodstvu EPS-a već nekoliko dana nakon poplava bilo jasno da samo holandska firma može da uradi ovaj zahtevni posao i da Zakon o javnim nabavkama predviđa da se u slučaju elementarnih nepogoda izbegavaju javne nabavke, EPS odlučuje da raspiše tender.
Istog dana kada je potpisala ugovor sa EPS-om, „Južna Bačka“ potpisuje ugovor i sa „Van Hekom“ za iznajmljivanje pumpi, čime su prekršena pravila iz tendera i Zakon o javnim nabavkama. Naime, pobednik na tenderu ne može da angažuje firmu koju nije naveo kao podizvođača u svojoj ponudi.
U Organizaciji „Transparentnost Srbija“ objašnjavaju da postoje situacije kada bi dobavljač mogao angažovati podizvođača koga nije naveo u ponudi, ali u ovom slučaju to nije moguće, s obzirom na to da je i „Van Hek“ učestvovao u tenderu kao ponuđač.
Faktički, nije moguće angažovanje holandskog podizvođača jer je on već učestvovao u postupku nabavke kao deo zajedničke ponude – kažu u ovoj organizaciji.
Prema saznanjima BIRN-a, „Južna Bačka“ će na kraju posla, nakon što se odbiju troškovi angažovanja „Van Heka“ i drugih podizvođača, zaraditi najmanje milion evra. Među ponuđačima koje je angažovala „Južna Bačka“ je i „Hidro-tan“, firma povezana sa direktorom Javnog preduzeća „Elektromreže Srbije“ Nikolom Petrovićem.
U EPS-u i basenu „Kolubara“ su odbili da odgovore na pitanja u vezi sa ovim poslom, dok su u tri navrata odbijeni i zahtevi novinara BIRN-a da posete kop i obiđu radove na isušivanju. Ekipa BIRN-a je iz četvrtog pokušaja uspela da dođe na kop, i to prilikom posete predsednika Vlade Aleksandra Vučića rudniku Kolubara.
Iz kopa je za sada ispumpano oko dve trećine vode, a procenjuje se da se rudnik neće u potpunosti isušiti pre maja, kada će i početi iskopavanje u punom kapacitetu.
Iako Zakon o javnim nabavkama u članu 7. predviđa da se u slučajevima elementarnih nepogoda ne sprovode javne nabavke, EPS se odlučuje za nabavku po hitnom postupku, kao model javne nabavke.
Izvor BIRN-a iz EPS-a kaže da je nakon poplava vođena žestoka rasprava u rukovodstvu ovog javnog preduzeća oko toga da li odmah krenuti sa ispumpavanjem vode ili ići na tender.
Na pitanje BIRN-a da li je EPS zbog elementarnih nepogoda koje su ugrozile energetski sistem zemlje mogao na osnovu člana 7. da ispumpava vodu mimo Zakona o javnim nabavkama, u Upravi za javne nabavke kažu da bi EPS najverovatnije dobio njihovo odobrenje, ali da im takav zahtev nije upućen.
S druge strane, u slučaju nabavki 40.000 brojila za Obrenovac i druga potopljena područja, EPS je početkom juna na osnovu člana 7. tražio saglasnost za pokretanje pregovaračkog postupka od Uprave za javne nabavke.
Dobili su zeleno svetlo. U EPS-u nisu hteli da odgovore na pitanje zašto se i ovom prilikom, kao u slučaju nabavke brojila za Obrenovac, nije na osnovu pomenutog člana izbegao Zakon o javnim nabavkama, kako bi se sa isušivanjem kopa krenulo znatno ranije.
Tekst u celosti možete pročitati na sajtu Javno.rs.
Reagujući na informacije do kojih su došli novinari BIRN-a, premijer Srbije Aleksandar Vučić je odbacio tvrdnje da je bilo manipulacija u izboru firme koja će biti zadužena za ispumpavanje vode u kopu „Tamnava-Zapadno polje“.
Vučić je pritom optužio ambasadora EU u Srbiji Majkla Devenporta da finansira napade na Vladu Srbije.
BIRN, to su oni koji su lagali oko Er Srbije, oni koji su dobili pare od gospodina Devenporta i EU da govore nešto protiv Vlade Srbije. Tim lažovima recite da su opet lagali – rekao je Vučić novinarima.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
TIRANIJA
Pa,poznata stvar,vec su odavno formirane firme koje ce sutra.po cepanju i prodaji epsa da ulete da ya debele pare odrzavaju objekte,gde ce sadazaposleni da rde kao iznajmljna radna snaga…
I kum AV kao direktor EMS se sprema da formira svoju firmu za trgovinu enegrgijom,da se pridruzi ostalim energetskim tajkunima,dok vas narode na lokalu zamajava vojni invalid u penziji.Lopov do lopova
koji se bavio trgovinom strujom nije bio tako davno. G17+-SPS-DSS su izdvojili mišljenje i tvrdili da se sve radilo u skladu sa zakonom. Zar da se stečeno znanje, u dogledno vreme, ne primeni?
Podrska za vase vanredne mere :). Samo napred Redakcijo JV.
Lopovluk – prirodni zakon politike u Srbiji.
novinari povezuju sa direktorom EMS, Nikolom Petrovićem, a Agencija za borbu protiv korupcije i kriminala ne vidi tu nikakvu vezu i potencijalnu zloupotrebu službenog položaja?
Pa sta, i mi gradonacelnika Perisica za namestanje tendera imamo! Ko kaze da su oni iz vlade bolji od nas taj laze. Oni su mnooogo gori od nas obicne sirotinje iz „unutrasnjosti“.
Zatecen sam ovim tekstom, ali jos vise cinjenicom da zbog opsteg medijskog mraka u Srbiji ova vest nije udarna u svim medijima.
Ako ovi ostanu na vlasti, ni Van Hek nece moci da nas ispumpa na povrsi
isti lopovluk samo drugi glumci,pa i ovi su bili proteklih godina u vladi doduse kao opozicija imali su od kog da nauce kako da otvore firmu na tudje ime koja ce biti angazovana za hitne poslove
Зашто нисам зачуђен? Како беше она народна: „Ко о чему, … о поштењу!“ Ко о корупцији непрекидно прича, о њој и размишља!
scenario za film kombinovanog zanra-kriminalisticki-triler-horor-avanturisticki…
Bravo za Juzne vesti!Srbin ostaje uvek isti! Bilo da se zove DS Sps Sns i ostala lopovska druzina
Svaka vam čast ljudi.
Mislim da se AV sam upleo u sopstvenu mrežu…nesto je nervozan…
Svaka cast sto ste objavili clanak.
Lep tekst…samo u tom tekstu izostala je cena, koliko je ta usluga kostala kod tih Holandjana…a vi kao objektivni novinari potrudite se i nadjite cene…
Pa tolika, da su ih ovi angazovali kao podizvodjace…
http://www.javno.rs/assets/Tamnava/Nikola%20Petrovic%20firme.pdf
Oj Srbijo mila mati neka te Bog cuva od djavola-politicara!
http://www.javno.rs/baza-podataka/mini-hidroelektrane-u-srbiji/detaljna-pretraga
http://pretraga2.apr.gov.rs/EnterprisePublicSearch/Details/EnterpriseLegalTrustees/4335437?code=EAB6B9DEB5B137A2CB532CA967DF01D9DFD4924C
http://www.javno.rs/baza-podataka/mini-hidroelektrane-u-srbiji/investitor/mini-hydro-investments-doo