U niškom Domu Vojske u četvrtak 22. januara u 12 sati biće otvorena izložba fotografija „Srbija pamti savezničku Bizertu“ autora potpukovnika u penziji Luke Nikolića.
Postavku čini 85 fotografija koje svedoče o značaju naroda iz severne Afrike, koji je prihvatio na desetine hiljada srpskih vojnika u Prvom svetskom ratu. Autor izložbe podseća da su se 9. januara 1916. godine u luci Bizerti u Tunisu iskrcali srpski vojnici, a da su potom dolazili i drugi pukovi, kako zbog lečenja i oporavka, tako i zbog obuke.
Međutim, mnogi od ovih srpskih regruta nikada se nisu vratili u svoju otadžbinu. Nikolić navodi da je u Africi izgubljeno 21 srpsko vojničko groblje, da su na nadgrobnim obeležjima zabeležena samo 1.743 vojnika, dok je 1.480 njih sahranjeno bez imena i prezimena.
Izložbu sam posvetio srpskim regrutima koji već godinama u Tunisu počivaju na vojničkim grobljima, a niko ih ne posećuje. Smatram da na ovaj način treba zahvalim tim mladićima koji su ostali najdalje od svoje zemlje i zaboravljeni od svoje otadžbine. Ali i da se zahvalim onima koji su ih prihvatili kao svoje sinove tamo u Africi – kaže Nikolić.
On napominje da istoričari nisu dali veliki značaj Bizerti, iz koje su nakon lečenja i obuke na Solunski front upućene preko 53 hiljade srpskih vojnika. Kako bi, kao jedan od potomaka vojnika koji je sahranjen u Tunisu, ispravio ovu nepravdu, Nikolić je 5 godina tragao za srpskim vojničkim grobljima u severnoj Africi.
Svoje istraživanje predstavio je u knjizi “Srbijo, majko i maćeho”, a zahvaljujući njegovom zalaganju tim Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Srbije uskoro će početi da obeležava sve grobove srpskih vojnika u severnoj Africi.
Izložba u niškom Domu Vojske deo je obeležavanja 137 godina postojanja Vojne bolnice u Nišu. Biće otvorena za sve zainteresovane do 29. januara, u vremenu od 10 do 19 sati.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Groblje u Bizerti održava Arapkinja koja živi pored kompleksa. Srpska vlada joj se odužuje tako što je plaća 250 evra godišnje.