Prežmijarka, kravajčići od šljive, pohovan cvet zove i tikve, pogačice od koprive i drugi specijaliteti sokobanjskog kraja uz brojne rukotvorine predstavljeni su na 33. “Zlatnim rukama” održanim u Sokobanji.
Domaćice iz cele Srbije pokazale su svoje umeće u spremanju starih jela i ručnom radu. Sokobanjsko šetalište ispunio je miris raznovrsnih specijaliteta, kao i narodne nošnje, vezeni i heklani stoljnjaci i brojni suveniri.
Kravajčiči su nekad bili poslastica, tada nije bilo čokolada. Davali su se i deci kad im niču zubi umesto glodalica. A spremaju se tako što seskuvaju šljive bez šećera i na kraju se doda malo brašna. Sve se to razlije na list kupusa i suši – objašnjava Lozica.
Mnogi su želeli da probaju i prežmijarku – salatu od prazliku i paprike sa venca, za koju kažu da je specifična za kraj oko Sokobanje. Pažnju su privukli i pohovani cvetovi zove i tikve.
To se jede u našem selu od davnina. Skuva se u vodi sirće, zejtin i so i onda se u to popari cvet od zove. Kad odstoji malo onda se to pohuje klasično – kaže Ljiljana Stamenković iz Šarbanovca.
Ipak, prvo mesto za stara jela osvojilo je Udruženje žena „Homoljke“ iz Žagubice, drugo mesto “Levčanke“ iz Velike Kruševice kod Rekovca, a treće Udruženje žena “Zlatne ruke Levča“ iz Sibnice.
U nekoliko kategorija takmičilo se 105 takmičara, a jedan od članova žirija bio je i profesionalni kuvar Saša Mišić.
Ovaj put sam prvi put probao kosačku salatu koja se sastoji od prepeka rakije šljive u koji se isecka sveži krastavac. Baš osvežava – rekao je Mišić.
Međutim, poznati srpski kuvar kaže da se gubi specifičnost hrane sokobanjskog kraja.
Domaćice jedna od druge prepisuju, kopiraju i gube autentičnost svog kraja. Ne smeju da zaborave recepte svojih baka, već da ih promovišu i obogate – savetuje Mišić.
Na “Zlatnim rukama” učesnici su se takmičili i u rukotvorinama. Prvo mesto u kategoriji “najočuvaniji eksponat” osvojila je Etnološka radionica „Etnos“ iz Sokobanje, dok je u korišćenju etno-motiva na savremenim upotrebnim predmetima najbolje bilo Udruženje “Izvor“ iz Knjaževca.
Udruženje žena „Hestija“ iz Feketića bilo je najuspešnije u ručnom radu rađenom u toku manifestacije, za najbolji vez proglašen je rad Dafinke Nikolić iz Sokobanje, dok je Nebojša Milošević iz Knjaževca osvojio prvo mesto za očuvanje tradicije starih zanata.
Južne vesti će u narednom periodu predstaviti kvalitete i prirodne potencijale Sokobanje.
Tekstovi će se odnositi na pridrodne resurse uključujući hranu, životnu sredinu, tradiciju, prirodne lepote, istorijske i kulturne lokacije… Pokušaćemo da prezentujemo što više potencijala koje ovaj kraj nudi i po kojima je specifičan u Srbiji i svetu.
Ovi tekstovi su deo projekta “Sokobanja u srcu prirode” koji je finansiran iz javnih sredstava Opštine Sokobanja, a ima za cilj da u skladu sa Zakonom o javnom informisanju doprinese većoj vidljivosti Sokobanje i širem informisanju javnosti o ovom kraju.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0