Manastir Svetog arhangela Gavrila iz doba Nemanjića koga je, kaže legenda, podigao Sveti Sava, čuva uspomenu na nestalo selo Rašinac. U njemu su leta provodili kraljevi, lek pronalazili bolesni, a do pre samo neku godinu bio je dom vukovima i lisicama.
Ovaj manastir koji je u selu Pirkovac, udaljen oko 20 kilometara od Svrljiga, zapušten je posle Drugog svetskog rata, da bi za kratko vreme oživeo kaluđer Varnava koji je u njega došao 2002. godine.
Kada je iguman Varnava Nikolić, rodom iz Iriga, došao u Pirkovac, nije bilo ni puta, ni asfalta, a kamoli parkinga. Uz pomoć priloga, manastir se godinu po godinu razvijao, iako sva svrljiška sela u okolini, naročito u zapadnom delu opštine, izumiru.
U manastiru se ponovo služi liturgija, venčava se i krštava. Obnavlja se deo po deo – kaže starešina manastira iguman Varnava.
Na manastiru je skinut dotrajali lim postavljen još 1925. godine i stavljen je novi, bakarni krov, a uređena je i fasada.
Kaluđer Varnava kaže da je došao u manastir sa samo 50 evra u džepu i jednim magaretom. Sada manastirsko domaćinstvo gaji stoku, obrađuje zemlju i samo se izdržava svojim radom i prilozima.
Ispod oltara same crkve nalazi se bunar, a ispod manastira izvor Svete Petke za koji kažu da je lekovit i da isceljuje.
Voda je, prema rečima igumana Varnave, ispitivana i dokazano je da je lekovita.
Pijaća je, reguliše krvni pritisak, dobra je za živce, alergije, a upotrebljavaju je čak i oni neverujući. Interesantno je da se voda sa ovog izvora nikad ne zamuti, a mnogi od vernika je osveštenu čuvaju u posebnom kutku u kući – objašnjava Varnava.
U samom manastiru nalazi se nekoliko relikvija, a među najznačajnijima su riza sa moštiju Svete Petke i ikona Majke Božije Brzopomoćnica sa Svete Gore za koju se veruje da ima čudotvorno dejstvo i da pomaže teško obolelima i ljudima u nevolji.
Meštani i vernici potvrđuju da su ovde mnogi ozdravljali, dobijali porod nakon dugo vremena, a iguman Varnava kaže da je i uramljena slika patrijarha Pavla počela da mirotoči.
Brojni vernici koji dolaze iz svih krajeva, autobusima, samostalno i organizovano, dodaju da je i molitva igumana Varnave čudotvorna. Pomaže, kažu, kroz razgovor i molitvu.
Manastir koji se nalazi na obroncima Svrljiških planina sagrađen je u doba Nemanjića, u srednjevekovnoj župi Golak. Po jednom predanju, manastir je izgradio Sveti Sava, dok je po drugom predanju izgrađen na mestu susreta razdvojene braće Vuje i Gruje iz Rudnika kod Milanovca.
Spominje i u turskim popisima iz 15. i 16. veka i vezuje se za nestalo selo Rašinac. Kao godine velikih obnova spominju se 1518, 1857, 1863, 1890. i 1896. godina.
Zapadni zid crkve porušen je i ona je produžena u obnovi 1863. godine kada je i kameni ikonostas zamenjen drvenim. Manastir su Turci zapalili 1876. godine, a 1896. je obnovljen i osvećen od strane episkopa timočkog Melentija – priča starešina manastira Varnava.
U njemu su od ratova bežali, ali i leta provodili mnogi znani i neznani, a često je bio utočište kralju Petru Karađorđeviću, njegovom sinu Aleksandru i Nikoli Pašiću. I danas ga pohode mnogi poznati iz zemlje i okruženja.
U knjizi “Manastir Sveti Aranđeo – Rašinska crkva” Svetozara Stajića navodi se da je arhitektonsko rešenje crkve u osnovi trolist sa istočnom oltarskom apsidom i dvema užim bočnim apsidama.
Ikonostas je iz 1896 godine, a radio ga je ikonopisac Lazar Krđalić iz Beograda. Sadašnji živopis na zidovima rađen je u seko-tehnici, potiče iz 1941 godine, ali se ispod njega naziru starije freske – primećuje Stajić.
Pre Drugog svetskog rata manastir je oživeo pop Blagoje Popović, od kada datira i parohijski dom na kome je kao godina izgradnje navedena 1927. godina.
Nešto pre obnove 1863. godine, dok je crkva bila ruinirana i nije služila, pokrenuta je inicijativa da se u njoj otvori škola.
U knjizi Sevdelina Andrejevića “Davidovac i Radmirovac” autor navodi da je 1852. godine Načelstvo okruga gurgusovačkog za otvaranje škole pisalo molbu Popečiteljstvu unutrašnjih dela.
Škola je iste godine počela da radi pri manastiru Svetog Aranđela i bila je treća po redu u svrljiškom srezu, nakon škola u Niševcu i Crnoljevici.
Nema pisanih podataka do kada se škola nalazila u crkvi, ali se već 1855. godine navodi da su škole u Crnoljevici i pri Svetom Aranđelu bile od čvrstog materijala, pa se po tome može i zaključiti da je već tada škola imala posebnu zgradu pored manastira, čime su manastir i škola, postali centar duhovnog i prosvetnog života za stanovnike 16 sela iz graničnih delova svrljiškog i banjskog sreza – stoji u knjizi “Davidovac i Radmirovac”.
Zgrada stare škole je urušena, a trenutno se gradi novi konak.
Južne vesti će u narednom periodu predstaviti kvalitete i prirodne potencijale Svrljiga.
Tekstovi će se odnositi na pridrodne resurse uključujući hranu, životnu sredinu, tradiciju, prirodne lepote, istorijske i kulturne lokacije… Pokušaćemo da prezentujemo što više potencijala koje ovaj kraj nudi i po kojima je specifičan u Srbiji i svetu.
Ovi tekstovi su deo projekta “Svrljig u srcu prirode” koji je finansiran iz javnih sredstava Opštine Svrljig, a ima za cilj da u skladu sa Zakonom o javnom informisanju doprinese većoj vidljivosti Svrljiga i širem informisanju javnosti o ovom kraju.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Manastir nije napušten posle drugog svetskog rata, bio je prazan par godina pre dolaska igumana Varnave. Do svoje smrti tu je dane provodio sveštenik Stanko. Imate u spomenutoj knjizi listu sveštenika koji su živeli u parohijskom domu, od do.
Tacno u pravu si ja se secam popa Stanka koji je bio i poslednji pop koji je ziveo u manastiru ali desetak godine posle njegove smrti nije bilo nikog ni dvoriste da pocisti.Samo su dolazili bogohuleci iskopali grobnicu pored samog manastira gde je bio sahranjen pop Boza a tadasnji parohijan Milenko koji je dolazio samo za crkvenu slavu i ostavljao vodicu NIJE ZATRPAO GROBNICU NITI KO OD MESTANA
Iznad Manastira prema Pirkovcu postojao je Zavetni Krst podignut 1782. Taj Krst nisu dirali ni Turci ni Komunisti ali su ga par godina pre Bombardovanja tragači za zlatom izvalili i sveg ga razlupali Macolom a onda su i raskopali grobove kraj samog Hrama. Hvala Ocu Varnavi što je se pojavio i u zadnji čas spasio ovo značajno Srpsko Svetilište.
Nije ga obnovio Varnava samo svojim radom vec ,prodajuci šumu koje ima na desetine hektara u vlasništvu manastira ,na taj način kao i kroz donacije pokrenuo je i poljoprivrednu proizvodnju i stočarstvo. Ne volim zamene teza. U svakom slučaju bolje je što je manastir obnovljen nego da se urušio, a priroda je prelepa…
Obnovio ga je O Varnava,od priloga vernika,veciinom iz Beograda. Isla sam tamo od prvog dana,sve je bilo uruseno,ocev veliki trud i ljubav vernika,koji su skoro svake nedelje dolazili,puni autobusi.Nema zamena teza,nikakva suma nije prodata…
Pošto je ovo jedan od centara duhovnosti na teritoriji opštine Svrljig, potrebno je da se Centar za turizam, kulturu i sport okrene izradi programa posete ovakvim biserima. Posebno je značajno da ciljna grupa budu mladi, koji bi iz Malmea i Bazela, preko niškog aerodroma stizali da vide sve ove lepote svrljiškog kraja. Posla ima pa je potrebno raditi kao iguman Varnava, strpljivo i uporno do kraja
Hvala vernim i dobrim ljudima koji su imali svest da ucestvuju u obnovi svetinje i pomognu ocu Varnavi. Pomozimo i drugim pravoslavnim manastirima u obnovi kao sto je manastir Kamenac na kome je u toku obnova konaka.Sestre ovog manastira imaju skromna sredstva . Pomozimo im
Moze li neko molim vas ostaviti telefon manastira? Hvala
prvo nigde nema broj manastira,drugo ako nema broj telefona kako onda doci do manastira ako nema covek blagoslovA???
Manastir se nalazi nedaleko od Nisa , putem za gornju toponicu nastavite prateci putokaze i za pola sata ste kod manastira. Preciznije mozete videti na gugl mapi.
Juce 26.09.2021 bio sam u manastir Arhangela Gavrila . Duhovno prosvecenje i zadovoljstvo koje dozivitre ulaskom u manasti je nesto sto se nemoze opisati vec samo doziveti. Manastir je nesto sto je srbima bogom dano i to treba iskoristiti odlaskom u manastir i doziveti dusevi mir i prosvecenje Arhangela Gavrila.