Ombudsmani traže humanije uslove za izbeglice

osoba sa invaliditetom na blatnjavom putu
Ovakve uslove za ljude koji beže od rata ombudsmani smatraju nehumanim; foto: ombudsman.rs

Nakon što su zajedno posetili prihvatne centre u graničnom području Makedonije i Srbije i put kojim pešice kroz blato i livade idu izbeglice, ombudsmani ove dve zemlje zatražili su od svojih vlada humanije uslove za ljude koji beže od rata.

izbeglice na srpskomakedonskoj granici
Staza vodi kroz blato i livade; foto: ombudsman.rs
Kako je rekao srpski ombudsman Saša Janković, neke od scena koje su on i njegov kolega Idžet Memeti videli su „ispod prihvatljive granice humanosti“.

Sa stanovišta čovečnosti, nema opravdanja za to da neko u 21. veku preko blata i smeća gura invlidska kolica, da bi prešao srpsko-makedonsku granicu na neobeleženom graničnom prelazu, iako se regularni granični prelaz nalazi samo stotinak metar dalje – kaže Janković.

Problem je što izbeglice koje iz Đevđelije vozom stižu do prihvatnog centra u Tabanovcu u Makedoniji, put do predprihvatnog centra u Miratovcu u Srbiji nastavljaju pešice preko puta posutog šljunkom i njiva, a volonteri svedoče o tome da tamo stižu mokrih nogu, često i sa promrzlinama.

Iz Miratovca, gde dobiju lekarsku pomoć i okrepe se obrokom i pićem, organizovano autobusima nastavljaju do prihvatnog centra u Preševu gde se odvija registraciona procedura kada izbeglice izražavaju nameru za azil, što im omogućava boravak u zemlji od 72 sata.

izbeglice presevo
U Preševo iz Miratovca stižu autobusom; foto: ombudsman.rs
Odatle najčešće autobusima sami plaćaju prevoz do Šida gde po njh dolaze vozovi koji idu do centra u Slavonskom Brodu u Hrvatskoj.

Memeti je predložio da poput Hrvatske i Srbije, dogovor postignu i Makedonija i Srbija i time izbeglicama omoguće prevoz vozom od Đevđelije direktno do Preševa. Ovo bi ubrzalo proceduru registracije i sprečilo da izbeglice u centrima na hladnoći čekaju satima, a kada naiđu gužve – i danima.

Oba ombudsmana skrenula su pažnju svojim valadama da time što dozvoljavaju prolaz samo izbeglicama iz Avganistana, Iraka i Sirije, a ne svima koji izraze nameru za azil, krše međunarodno pravo.

U poslednjih 48 sati u Srbiju je iz Makedonije ušlo oko 8.000 ljudi, dok iz Bugarske u Srbiju kroz Dimitrovgrad prolazi nekoliko stotina izbeglica dnevno.

Od početka ove godine, u Srbiji je, prema podacima UNHCR-a, registrovano nešto više od pola miliona izbeglica. 

Slični tekstovi

Komentari

1
  1. Nek uvažena gospoda pogledaju uslove u Hrvatskoj,Sloveniji,Mađarskoj i još nekom zemljama,pa više neće blatiti Srbiju.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.