Nekadašnji svetski šahovski prvak Anatolij Karpov posetio je Merošinu, gde je najpre u parku ispred zgrade Opštine „otvorio“ veliku šahovsku tablu, a zatim sa članovima lokalnog kluba odigrao simultanku na 20 tabli.
Osnovcima koji su igrali protiv šahovske legende je možda bio bitan i rezultat, ali će tu partiju pamtiti čitavog života.
Za malog Marka, koji je šah učio od svog deke, ovo je bilo i veliko iskustvo.
Pobedio me za malo. Mogao sam ja njemu da dam mat, ali je samo jedna figura falila – kaže Marko.
Za razliku od starih generacija, koje su šah morale da uče iz ne tako dobrih knjiga ili od svojih protivnika na turnirima, danas je deci na raspolaganju mnogo veća baza znanja – internet. Upravo to je po mišljenju Karpova velika prednost, naročito za one iz malih sredina.
Danas možete da igrate šah u velikim gradovima, malim gradovima, selima. Danas, uz pomoć interneta, možete da sedite kod kuće i igrate protiv nekog iz Australije, Argentine ili Sjedinjenih Država – kaže Karpov.
Po mišljenju ruskog velemajstora posebno je važno promovisati šah među decom.
Šah razvija mozak i verujemo da je to veoma važno za budućnost, ne samo da biste postali velemajstor, već vam daje bolju organizaciju uma, znanje logike, planiranje i razmevanje koliko je vreme bitno u našim životima – kaže Karpov.
Razlog dolaska šahovske legende u malu opštinu na jugu Srbije je zanimao mnoge građane. Načelnik opštinske uprave Zoran Milutinović kaže da je suštinski cilj promocija zdravog života i pravih životnih vrednosti.
– Zamislite samo kakvu uspomenu će imati ova deca, koja znaju protiv kakve šahovske veličine igraju. Uvereni smo da će to pozitivno uticati na dalji razvoj sporta kod nas – kaže Milutinović.
I dok Milutinović kaže da ne zna koliko dolazak šahovske legende u Merošinu košta, predsednik Opštine Bojan Nešić tvrdi da novcem poreskih obveznika poznatom šahisti nisu plaćeni honorar i putni troškovi, već samo smeštaj u Srbiji.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0