“Fašizam nije poražen, desničari samo trenutno miruju”

autor: M. Vučić
490x370 800x600 bubanj ocisceno
Tri pesnice na Bubnju - simbol antifašizma; foto: JV

Iako istoričari i aktivisti kažu da u poslednje vreme u Nišu ima manje pojavnih oblika fašizma i nasilja prema manjinskim grupama nego ranije, svi se slažu u oceni da su se 61 godinu nakon proglašavanja pobede nad fašizmom, desničarske grupe samo trenutno pritajile.

nebojsa ozimic 15 minuta
Nebojša Ozimić; foto: JV
Istoričar Nebojša Ozimić kaže da fašizam nikada nije pobeđen na globalnom nivou. Sve ono što karakteriše tu ideologiju, kaže on, u svetu i dalje postoji – autoritarnost, jedna zemlja koja određuje istoriju čovečanstva, osvajački ratovi. Kod nas, međutim, situacija je nešto bolja.

Na lokalnom nivou, za razliku od drugih zemalja, valjda zato što smo imali dovoljno dobar suživot, nemamo problem sa Jevrejima, Romima i slično. U jednom periodu su bili aktivni skinhedsi, više ni toga nema. Ti pojavni oblici fašizma nisu do te mere očigledni kao u drugim zemljama – smatra Ozimić.


„Mržnja prema manjinama – korak ka fašizmu“

Dragan Đorđević iz Odbora za ljudska prava deli stav da fašizam nije poražen, već se manifestuje u novim pojavnim oblicima.

Najčešći oblik fašizma je govor mržnje i nasilje prema drugima i drugačijima, prema manjinskim grupama. To nasilje zaista i može da se pretvori u pravi fašizam ako dobije veću podršku – kaže on.

Najugroženiji su, prema njegovom mišljenju, Romi, mada, kako kaže, u Nišu u poslednje vreme nisu registrovani organizovani napadi na manjine.

U ovom društvu tranzicije, kada imamo haos u najbližoj istoriji, odsustvo suočavanja sa prošlošću, revidiranje istorije i antifašističkog pokreta u Srbiji – sve to stvara konfuziju kod mladih ljudi i stvara prostor da se ojača fašizam – smatra Đorđević.


„Desničari su se samo pritajili, brzo ćemo videti njihovo pravo lice“

490x370 Osman Balic foto mc rs
Osman Balić; foto: mc.rs
Osman Balić iz YUROM centra kaže da se i kod nas fašizam, iako pobeđen pre 60 godina, “povampirio”. Kao primer, Balić navodi to što su prošle godine ekstremističke grupe u Zemunu marširale i demonstrirale ispred romskih nasilja, a deljeni su i leci koji su pozivali na progon Roma.

Osim navijačkih grupa, koje su “eksponenti fašizma i nacionalizma”, Balić ističe da fašizma ima i među političkim elitama.

To je latentni fašizam koji u Srbiji postoji u delu Srpske pravoslavne crkve, hrvatske crkve, u delu islamskih fundamentalista. Sve crkve jesu i nacionalne, ali su i zaštitnici i gnezda modernog neofašizma koji je obgrlio Evropu kroz pojavu desničarskih stranaka. To su stranke koje štite domicilno stanovništvo, a zapravo narušavaju osnovne postulate države – na meti su im sve manjine, verske, polne, seksualne, etničke – kaže Balić.

On kaže da i u Nišu ima desničarskih grupa čije je delovanje policija delimično suzbila, ali podseća da je pre nekoliko godina baš u Nišu jedna ekstremistička grupa slavila Hilterov rođendan.

Oni su se samo pritajili. Ovo je samo tihovanje, a njihovo pravo lice ćemo videti vrlo brzo – dodaje Balić.


Šta je fašizam?

Pojam fašizma potiče od latinske reči fascio – svežanj pruća sa sekirom u sredini, što je bio simbol centralističke vlasti u Rimskom carstvu.

Fašizam je, kako se navodi na sajtu Wikipedia, naziv za ideologije i pokrete koje zastupaju stanovište da je država temelj ljudskog društva, odnosno institucija koja treba da nadzire svaki aspekt društvenog života.

To je uređenje ekstremne desnice koje radikalno ograničava ljudska prava u ime veće stabilnosti i bržeg napretka.

Prema fašističkoj ideologiji, jedinstvo nacije se uspostavlja krvnom čistotom iste, sve razlike – kulturne, verske, političke – treba ukinuti jer one dovode u pitanje temelje zajedništva, a nasilje je legitimno sredstvo za uspostavljanje ujednačavanja.

Na 9. maj 1945. godine, kada je Nemačka potpisala kapitulaciju, proglašen je Dan pobede nad fašizmom, odnosno Dan Evrope. Od tada se ovaj datum svečano obeležava u zemljama širom Evrope i zemalja bivšeg Sovjetskog saveza.

U Nišu je danas ovaj dan obeležen tako što su u Obrenovićevoj ulici aktivisti nevladine organizacije “Protecta” delili promo materijal o Danu Evrope, Evropskoj Uniji i procesu evrointegracija.

“Super radio” je osmislio jednočasovnu radio-emisiju “Moj lični stav o (anti)fašizmu” uživo iz Balkanske ulice u Nišu, gde su građani mogli da kažu šta misle na ovu temu.

Autor:
M. Vučić

Slični tekstovi

Komentari

4
  1. Komunisti opet opravdavaju svoje plate koje su stekli decenijskim glupim besedama. Necete jos dugo ziveti od price, morace da se radi nesto… Najlakse je pronaci neprijatelja i njega okriviti za sve.

  2. Svi smo mi ljudi

  3. Dan Pobede nad fašizmom JAVNO proslavljamo i mi u državi u kojoj se predstavnici vlasti JAVNO prave ludi na ljude u fantomkama i sa palicama koji TAJNO maltretiraju gradjane i bespravno uništavaju tudju imovinu? Mislim da smo omašili poentu… Osim ako ne dajemo primer ostatku sveta kako izgleda fašizam u nastanku.

  4. Apartcici zamajavaju narod!Da,vazno je,ali je tema br.11.Napravite anketu kako narod,u ovom gradu zivi!

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.