Topličke proizvođače koji imaju zasade čuvene oblačinske višnje, pored bolesti “žilogriz” koja je prethodnih godina desetkovala zasade, ove godine je “pogodila” i niska otkupna cena koja na početku berbe iznosi 30 za drugu i 40 dinara za prvu klasu.
Višnjari su zatečeni niskom cenom koja je, po njima, ispod svakog minimuma i ne pokriva ni osnovne troškove proizvodnje, poput kupovine preparata za zaštitu, goriva i drugih neophodnih stvari.
Poljoprivrednici u Toplici tvrde da će se lakše izboriti sa bolešću “žilogriz” koja je desetkovala njihove zasade višanja, nego sa, kako kažu, monopolistima koji po sramnoj ceni otkupljuju ovogodišnji rod.
Kada se uzme u obzir da berači uzimaju od 10 do 15 dinara, praktično proizvođačima ostaje oko desetak dinara po kilogramu.
Najveću zaradu za naš proliveni znoj imaju otkupljivači i hladnjačari. Za godinu, dve, oni uzmu više para nego mi za ceo život – kaže Saša Stanković, poljoprivrednik iz Stare Božurne.
Računica je po njemu jasna jer kada, kako navodi, plati berače 15 dinara za kilogram i oduzme šta je uložio tokom obrade, ne da neće imati zaradu, već će biti u minusu.
Poljoprivrednici su nezadovoljni i reakcijom države koja nikako da utvrdi zaštitnu cenu pre početka berbe ispod koje otkupljivači i nakupci ne mogu da ucenjuju proizvođače.
Ceo Toplički kraj je poznat po višnji i šljivi, ali ćemo, po svemu sudeći, morati da se orijentišemo na druge kulture od kojih takođe nećemo imati veliku zaradu, ali barem ćemo imati manju štetu – dodaje Stanković.
Da je niska otkupna cena, slažu se i otkupljivači. Ipak, oni tvrde da je otkupna cena jako loša i da su proizvođači opravdano nezadovoljni, ali da je ove godine kvalitet višnje znatno lošiji.
Cena zavisi od tržišta, ali ne verujem da će biti manja od 40 dinara. Višnja je ove godine dobro rodila, međutim, kvalitet je loš. Uz to, izgleda da je došlo vreme da i hladnjačari ove godine nešto zarade – kaže jedan od otkupljivača.
Na teritoriji prokupačke opštine, gde se procenjuje da je pod zasadom višnje oko 2.000 hektara, gotovo 50 odsto stanovništva se bavi i preživljava od poljoprivredne proizvodnje i to najviše od voćarstva i uzgoja višnje i šljive.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
kako ste glasali tako vam je i nismo ni zasluzili bolje jer smo narod kratkog pamcenja i vise cenimo prazne price politicara nego rezultate.
Baš me interesuje u čemu se ogleda loš kvalitet i zbog čega? Jadan izgovor.
Zilogriz nije bolest, nego stetocina – insekt.
Glasali za koga god,uvek će radnici,proizvođači da pune rupe trulog sistema,plaćaju parazitnu državnu birokratiju i njihove pulene,tj. žilogriz koji uništava ovu državu.Tržište ume da bude nepredvidivo,ali neka izađu gospoda otkupljivači i izvoznici sa konkretnim podacima i objašnjenjem otkud tolike razlike u otkupnoj ceni od sezone do sezone.Jadna i bedna je ova zemlja sa tolikim izelicama…
Za pojedine i 10 dinara ciste zarade je mnogo. Cistis je ko da je na traci, ne sme jedan plodic da ostane na drvo, svu vodu koju poneses po onoj vrucunstini i popijes a gazda ne moze da donese vodu, prevoze radnike u kombiju neretko i u kamioncicima kojim inace teraju i stoku. Cast izuzecima.
Cena za drugu klasu nije 30 nego 25 dinara, a prva klasa ne postoji!!!!!
Ima li smisla pricati vise istu pricu koja se godinama ponavlja. Neka sirotinja raja radi za PAMETNE I UMNE GLAVE a psi laju a karavani prolaze …
Zbog prošlogoodišnje nerealno visoke cene od 95 din koliko smo platili višnju, komore su nam pune, jer je izvozna cena niska. Sa tom cenom trpimo gubitke, struja za zamrzavanje, radnici na prebiru, pakovanje, porezi… Vama plaćamo odmah za robu koju je pitanje kada i kako ćemo prodati, da li ćemo biti u minusu, na nuli ili zaraditi… Uz to da ne pominjem,rezultat analize…
Ako je cena bila nerealna,zašto ste plaćali toliko?Više godina se u nižim predelima manje plaća bolji kvalitet a pri kraju berbe se uzima i lošiji kvalitet po većoj ceni.Šta to govori,da nema računice?Pre berbe se uvek servira ista priča-pune hladnjače,rodilo je mnogo u drugim zemljama.A onda se sve otkupi,niko ne odustaje od otkupa.A narod jedva čeka da uzme neki dinar pa uzima šta mu se da.
Otkupna cena prosle godine u Niskom kraju nije bila 95 dinara nego je bila od 50 do 70, a ne 95 kao sto spominjete!!!!! A i u ostalim krajevima nije presla 85 dinara,
prema tome nemoj da lazete narod!!!!!!
Hajde molim te ne iznosi dezinformacije,prosle godine je visnja bila 35-40 dinara,ja sam proizvodjac i znam za koliko mi je placan kg visnje.Nego daj ti meni tvoju adresu da tebi predajem visnju posto placas tri puta vise od ostalih.
Mene zanima samo jedno. Kako to da su komore pune ukoliko je cena recimo 80 dinara, a ukoliko visnju platite 40 onda ima mesta u hladnjaci?
Sta kukate ovde,jurite odbornika i poslanika ,sto ih glasaste!Ah,da,izglasali ste ih,vise im niste potrebni i tako je to od 1991.
Sramota je da bude ovoliko niska cena. Cele godine radis da bi na kraju bio u minusu. Ko formira cenu? Samo otkupljivaci i hladnjicari…a gde su visnjari u celoj toj prici
E lopovi ja sledece nedelje secem(krcim)visnju u punoj snazi a vi i vase hladnjace necete imati posla samnom pa ce valjda da vam svane.
Zasto se ne udruze i ne kupe hladnjacu?
Samo je jedno resenje, krcenje visnjika realno kao odgovor na pljacku proizvodjaca od strane otkupljivaca I hladnjacara. Pa ko ima odlucnosti I smelosti tako ce I uraditi a onda ce propasti I hladnjacari I tako cemo unaprediti razvoj Srbije. Nema od prazne price nista. Samo testera je lek za sve
Opet je u toku velika pljačka i nesloga Srba. Jasno je da će nesloga skupo da košta ne samo jadne seljake već ceo jedan narod. Da li stanci treba da dođu i urede nam sela i cene otkupa voća i povrća. Da nije žalosno bilo bi smešno. Molimo naše uvažene političare da zaštite i podrže naše vredne seljake i omoguće im da se osećaju kao ljudi.