Budući studenti će u Nišu oktobra prvi put moći da upišu socijalnu politiku i socijalni rad na osnovnim i socijalni rad na master studijama, za šta je Filozofski fakultet dobio akreditacije, ali i pomoć Evropske unije, pa će školovanje prve godine verovatno biti besplatno.
Kako kaže dekan Filozofskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović, predstavnici Tempus programa Evropske unije, zahvaljujući čijem projektu su i stigle ove akreditacije, obavestili su fakultet da će finansirati školovanje svih kandidata.
Na osnovnim studijama ima mesta za njih 30, a na master studijama za 25.
Sva mesta na oba nivoa studija trebalo bi da budu finansirana iz projekta, tako da studenti neće plaćati školovanje. Ko se pokaže dobro na osnovnim studijama i ispuni uslove za dalje studiranje na budžetu, zadržaće to pravo, a master studije traju godinu dana, pa su u celosti pokrivene – kaže dekanica.
Program je, dodaje, urađen prema najsavremenijim standardima koji važe u Evropskoj uniji, a sve to je postignuto tokom projekta „Jačanje visokog obrazovanja u oblasti socijalne politike i socijalne zaštite„, koji se na fakultetu sprovodi od 2013. godine. Kao partneri pomogli su partneri sa univerziteta u Kopenhagena, sa Sicilije i iz Londona, ali i univerziteti u Beogradu i Novom Sadu.
Ono što će program ovih studijskih grupa izdvajati od drugih je, kako Jovanovićeva najavljuje, kvalitetna praksa.
Predviđeno je da postoji mentor, da se student tokom prakse prati i da se naznače veštine i znanja koje mora da savlada vežbama, da ih stekne i pokaže, da savlada vežbama – kaže Jovanovićeva.
Praksa će, kako najavljuje, biti organizovana u centrima za socijalni rad, školama, zdravstvenim ustanovama, Gerontološkom centru i svugde gde je na prvi pogled potreban socijalni radnik.
To što se socijalni radnici zasada školuju samo u Beogradu, smatra Jovanovićeva, nije dovoljno jer je u Srbiji polje rada koje pokriva ova profesija ogromno.
Od nezaposlenih, preko onih koji trpe nasilje, tu su deca, žene, zatim stara lica, tu su i staračka domaćinstva, siromašni, izbeglice… Brojni su i problemi sa kojima se svako društvo, a posebno naše koje ima ekonomske probleme, suočava – kaže Jovanovićeva.
Tokom projekta koji se na fakultetu sprovodi od 2013. godine mapirane su potrebe za socijalnim radnicima u Srbiji i zaključeno je da će u zravstvenim i institucijama zdravstvene zaštite nedostajati 500 diplomiranih socijalnih radnika, odnosno mastera socijalnog rada.
Kandidati za polaganje prijemnog ispita za osnovne studije treba da se prijave 19. i 20. septembra, a prijemni ispit sa pitanjima iz psihologije i sociologije polagaće 26. septembra.
Za one koji žele da upišu socijalni rad na master akademskim studijama prvi konkursni rok biće raspisan 20. septembra, a drugi je planiran za novembar.
Tempus (Trans-European Mobility Programme For University Studies) pomaže reformu i modernizaciju visokog obrazovanja u partnerskim zemljama.
Program finansira projekte u kojima učestvuju institucije visokog obrazovanja iz cele Evropske unije, kao i iz 26 partnerskih zemalja iz zapadnog Balkana, istočne Evrope, kavkaskog regiona, centralne Azije i oblasti severne Afrike i Srednjeg istoka.
Program pomaže da obrazovni sistemi partnerskih zemalja prihvate trendove razvoja visokog obrazovanja u Evropskoj uniji koji proističu iz Lisabonske agende i Bolonjskog procesa.
Južne vesti“ će se u narednom periodu baviti temama koje brinu građane Srbije, a tiču se eventualnog ulaska u Evropsku uniju.
Da li će moći i dalje da slobodno putuju po Evropi? Da li će imati pristup EU fondovima? Da li će proivođači morati da menjaju svoju proizvodnju da bi je uskladili sa standardima EU ? Da li će moći da i dalje da peku rakiju?
Sagovornici Južnih vesti o ovim i sličnim temama biće proizvođači sa juga Srbije, studenti, poljoprivrednici, predstavnici institucija…
Javna promocija evropskih vrednosti od ključnog je značaja za stalni napredak Srbije ka EU.
Južne vesti će pokušati da kroz više različitih priča prikažu pozitivne aspekte članstva u EU i koje su prednosti EU donosi „običnim“ građanima.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
E sad još to fali
Uništila je sada nas nezaposlene sociologe za sva vremena!
U kom smislu, kad ionako sociolog više ne može da se zapošljava na mestu socijalnog radnika?