Nova generacija brucoša niškog Univerziteta danas je sela u klupe, a indekse je dobilo oko 4.000 studenata. Predavanja počela na svim fakultetima Univerziteta u Nišu.
Jesenji semestar slušaju brucoši na 11 fakulteta u Nišu, ali i na Tehnološkom u Leskovcu i Pedagoškom fakultetu u Vranju, koji su deo niškog univerziteta.
Obrazovanje za skoro 3.000 novih studenata finansira se iz budžeta, dok je njih 938 samo platilo prvu godinu studija.
Broj samofinansirajućih studenata može da se poveća, mada neznatno, jer je na nekoliko fakulteta poput PMF-a i Tehnološkog ostalo još malo mesta – kazali su na Univerzitetu.
Fakulteti na kojima je ostalo mesta, dodaju, individualno organizuju prijemne ispite, pa su termini polaganja i upisa različiti.
Najveće interesovanje bilo je za upis na departmane za psihologiju i anglistiku na Filozofskom fakultetu, kao i za medicinu. Svršeni školarci su ove godine potvrdili da je sve veće interesovanje za tehničkim naukama.
Budžetska mesta na Elektronskom i Mašinskom fakultetu su bila popunjena u prvom upisnom roku u junu – dodaju.
Na niškom univerzitetu je trenutno više od 28.000 studenata.
Još jednom izmenom Zakona o visokom obrazovanju, koju je, kako se navodi na sajtu Ministarstva prosvete, usvojila Vlada, produžen je rok studentima koji su se obrazovali po starom programu da diplomiraju. Prethodne izmene predviđale su da oni koji su upisali studije do stupanja na snagu Zakona o visokom obrazovanju 2005. godine moraju da završe fakultet najkasnije do 30. septembra ove godine.
Rektor niškog Univerziteta Dragan Antić kaže da je broj “večitih studenata” u Nišu zanemarljiv i smatra da je ovo produženje roka za takve studente bilo nepotrebno.
Onaj ko zaista studira sedne, nauči i završi fakultet. Onaj ko polaže jedan ispit u 5 godina – ne studira. Za to vreme mogu da se završe master studije. Večiti student nije student – kaže Antić.
Studenti koji su fakultete upisali 2005. i ranije pak kažu da od uvođenja Bolonjskog sistema njima nije ni na koji način olakšano, iako je po “starom” sistemu gradivo bilo mnogo obimnije, a nije bilo mogućnosti da se sve polaže iz kolokvijuma. Bivša studentkinja ekonomije Vesna Ivković je ove godine „stepenovala diplomu“, iako su joj falila svega 2 ispita do kraja studija.
Redovno sam davala ispite koji su bili preobimni, a pre nekoliko godina su nam ukinuli pravo da pojedine ispite polažemo iz delova. Onda su usledili rokovi za diplomiranje, pa sam na samo 2 ispita do kraja odlučila da stepenujem diplomu – kaže ona.
Iako rektor Antić smatra da “večiti” studenti “neće početi da studiraju” zahvaljujući tome što dobijaju dodatno veme, ali ističe da bi voleo da svi oni dobiju diplome.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Vrlo važno
Нема недеље да не добијем обавештење да неки члан неке стране академије наука или веома угледни светски научник не прочита или не цитира мој неки научни рад. Само Универзите у Нишу изабра за почасног професора лице које до пре неку годину писало оде о диктатури пролетаријата. Па, зато је боја Нишекспреса црвена.
Mladi i naivni. Nisu ni svesni u šta su se upustili.