Kazneno-popravni zavod u Nišu potpisao je ugovor sa stranom kompanijom, pa 80 osuđenika pravi delove za industriju automobila. Novac koji zarade ide na opremanje zatvora ili proširenje proizvodnje, kaže upravnik Aleksandar Grbović.
On nije mogao da otkrije koja kompanija je poverila posao osuđenicima niškog zatvora, jer je “reč o međunarodnoj firmi koja se protivi da u javnost izmenesmo njihov naziv”.
Osuđenici, objašnjava, u 4 smene od po 6 sati sklapaju delove, a dnevno isporučuju 30.000 komada.
Sklopili smo ugovor na 2 godine, a KPZ je prošao na međunarodnom tenderu jer je dao najbolju ponudu – kaže upravnik Grbović.
Osuđenici su se za ovaj posao, ističe, prijavljivali dobrovoljno, a za njega su plaćeni 20% od minimalne cene rada po satu, kako predviđa Zakon o krivičnim sankcijama.
Imamo duplo više zainteresovanih za ovaj posao nego što je trenutno potrebno. Posao je lak, u toplom je, kratka je smena sa pauzom od pola sata, generalno su dobri uslovi rada, a to može da obavlja svako ko je završio osnovnu školu. Angažovani su osuđenici u “zatvorenom” delu zavoda tamo gde nam i najviše treba da uposlimo ljude, nisu to slobodnjaci – objašnjava upravnik Grbović.
On dodaje da osuđenici prave 22 vrste delova i da je njihova cena od 0,5 do 0,8 dinara. Pare koje zarade od ovog, kao i drugih poslova, objašnjava, KPZ može da troši samo za proširenje proizvodnje ili “poboljšanje standarda osuđenika”.
To je desetina novca koji zarađujemo. Sada radimo termo-izolaciju na objektima gde su osuđenici. Dva objekta smo uradili i ostalo ih je još tri da se uradi izolacija. Deo novca će otići za to, onda renoviramo mokre čvorove, sve i svašta radimo. Kupujemo semena, đubrivo, mašine…- dodaje Grbović.
Na kraju svakog kvartala se, kaže upravnik, “razmatra proizvodnja”, pa je moguće da će za nekoliko meseci biti i više posla za zatvorenike koji rade za suto-industriju.
Inače, u niškom KPZ-u imaju stalne poslove u metalskom i drvonom sektoru, a odsuđenici se, dodaje Grbović, bave i poljoprivredom.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Zasto da se opremaju zatvori. Neka rade da obestete one kojima su naneli zlo.
Za svaku pohvalu, ne samo ovaj potez već i čitava aktivnost Uprave KPZa unazad nekoliko godina, za koju su i nagradjeni. Samo neka paze da se taj proizvodni pogon ne pretvori u poprište pljačke i nezakonitog poslovanja. Kad čovek prati njihove aktivnosti, prosto poželi da se dobrovoljno prijavi…
pa to su ti investitori najavljivani
nasli su nacina da nadji radnu snagu jeftiniju od najjeftinije
dzabalesko sto ce reci
a koliko su dobili za subvencije da l se zna
jos malo pa ce mi njima da placamo sto radimo
roditelji, cuvajte decu da ne krenu da traze besplatnu radnu snagu i po vrticima
za srednju se to vec zove kako ono bese, a da, prakticna nastava
Ziveo drug Tito!
Svaka cast za inicijativu i trud upravnika koji moze da bude primer i mnogo vaznijim funkcijonerima kako se od nule pravi neki uspeh. Mozete da pricate sta hocete ali je ocigledno covek uspeo da od stotine ljudi koji leze organizuje da rade nesto korisno.