Neki od najinspirativnijih trenutaka iz poznatih predstava koje su Nišlije poslednjih godina rado gledale, uspeo je da ovekoveči poznati fotograf Dušan Mitić Car, a najveći broj fotografija su crno-bele. Predstave kao što su “Ukroćena goropad”, “Hamlet rimejk” i “Koštana” su autoru bile najfotogeničnije. Neke od tih fotografija nalaze se na izložbi u “Sinagogi”, koja je otvorena povodom 130 godina Narodnog pozorišta.
Dominacija crno-belih fotografija, objašnjava autor, nije slučajna, jer kako sam kaže on “fotografiše crno-belo, jedva podnosi kolor”. Kaže da su fotografije bez boje mnogo izražajnije, pa je zbog toga čak neke koje su bile u boji „pretvorio“ u crno-bele.
Kolor je jedino dobar ako je predstava šarena, a ima i takvih, kada je potrebno prikazati na primer raskoš kostima. Te kostimirane fotografije su fotogeničnije – kaže Car.
Najinspirativnije predstave su, dodaje, one koje imaju dobru scenografiju, kostime, a posebno mu je važan štimung, odnosno osvetljenje. Zanimljivije su mu uloge, a ne glumci, jer su oni vrlo često maskirani.
Najteže mu je bilo da od hiljada fotografija, koje je zabeležio gledajući poznate predstave niškog teatra, izdvoji samo 75 koje su i izložene u Galeriji “Sinagoga”.
Pozorišne fotografije su, ističe Car, oduvek bila jedna posebna grana, a nekada su služile za reklamiranje pozorišnih predstava i postavljale su se u izlozima, ali kaže da je primetio da toga više nema.
Deo fotografija koje i Nišlije mogu da vide na izložbi nastale su u skoro 20 godina njegovog druženja sa pozorištem, u periodu od 1989. do 2008. godine.
Bilo je vrlo kreativno i lepo druženje sa divnim ljudima. Kada sam gledao snimke, video sam da mnogo njih nije više sa nama. Njima i posvećujem ovu izložbu – objašnjava Car.
Danijela Ivanović iz Narodnog pozorišta kaže da je u ovom periodu odigrana 61 premijera, a niško Pozorište osvojilo je neke od najznačajnijih nagrada.
Predstave koje je Car ovekovečio i koje su se našle na izložbi – “Je li bilo Kneževe večere?”, “Okovani prometej”, “Ja Klaudije”, “Edmund Kin” koji je i danas na repertoaru, dakle 12 godina, “Dečija bolest: Moj otac na službenom putu”, “Ukroćena goropad” sa kojom smo imali velike uspehe – pojašnjava Ivanović.
Izložba je otvorena za posetioce do 25. marta, a pored fotografija, Nišlije će moći da vide i neke od kostima koji su obeležili poznate predstave.
Galerija “Sinagoga” radi svakog radnog dana, osim ponedeljkom, od 12 do 18 sati, a vikendom od 10 do 15 sati.
Organizator izložbe je niško Narodno pozorište i Narodni muzej.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
E, pa … što je snimio do pre 4-5 godine , to nam je !
Ajd’ neka organizuje izložbu slika , što je slikao od 2012.god. pa naovam’ !!!!