Najmanje vakcinisane dece u Nišu, Ministarstvo uvodi i nove vakcine

autor: A.S.
spric flickr com Partha S Sahana
Tek 28% mališana iz Niša vakcinisano; Ilustracija; foto:flickr.com/Partha S. Sahana

Statistike Instituta za javno zdravlje “Batut” pokazuju da je najmanje dece MMR vakcinu primilo u Nišu, tek 51% od ukupnog broja, a da bi se postigao kolektivni imunitet neophodno je da, kako kažu, bude vakcinisano minimum 95% mališana. Iz Ministarstva zdravlja podsećaju da je vakcina najjeftinija mera prevencije kojom se kontrolišu mnoge zarazne bolesti.

MMR vakcina sprečava pojavu malih boginja, sprečava zauške i rubeolu. Kako piše RTS, na konferenciji u Institutu “Batut” rečeno je da roditelji izbegavaju vakcinaciju dece, a da Nišlije prednjače u tome i da je tek nešto više od polivine najmlađih primilo MMR, dok je recimo u Beogradu vakcinisano 65% mališana, što je i dalje, prema rečima stručnjaka, nedovoljno.

Epidemiolog Goranka Lončarević je rekla da je vakcinacija važna za kolektivni imunitet, jer se na taj način štite i svi oni koji nisu mogli da budu vakcinisani.

Pravo deteta da bude vakcinisano je iznad prava roditelja da bira za svoje dete. Podsećam da je u Rumniji trenutno epidemija malih boginja, u kojoj je više hiljada obolelo, a više od 20 umrlo – rekla je Lončarević, a prenosi RTS.

Pojedini roditelji odbijaju da vakcinišu decu, jer se pokazalo da su u nekim slučajevima deca nakon vakcinacije postala autistična. U strahu da se to ne desi i njihovim mališanima roditelji preskaču MMR vakcinu, ali u Ministarstvu zdravlja podsećaju da je Zakon o zaštiti stanovnika od zaraznih bolesti predvideo obaveznu imunizaciju, kao i da će novim Pravilnikom o vakcinaciji kao obavezne biti uvedene i neke nove vakcine.

Cilj je da dostignemo obuhvat od 95 odsto i da ga održavamo. Roditelji o značaju vakcinacije treba da se informišu kod izabranog pedijatra – rekao je državni sekretar Ministarstva Ferenc Vicko.

I šefica kancelarije Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji Žofija Ustai, podseća na značaj vakcinacije i upozorava da nevakcinacijom možemo doći u situaciju da nam se vrate skoro zaboravljene zarazne bolesti.

U “Batutu” kažu da svi domovi zdravlja u Srbiji imaju dovoljno vakcina predviđenih kalendarom vakcinacije.

Autor:
A.S.

Slični tekstovi

Komentari

8
  1. Poturanje neproverenih informacija polupismenom stanovništvu oduvek je bio način da se progura neka od teorija zavere. MMR vakcina može da se primi i kasnije (posle 3. godine) i, iako NEMA dokaza o vezi MMR-autizam, svaki roditelj može da sačeka sa vakcinacijom deteta ako je zabrinut zbog toga.
    S druge strane, nevakcinisane osobe mogu da umru od malih boginja. Mislite i o tome, dragi roditelji.

    • Problem je u tome sto u drzavni vrtic NE MOZES da upises dete koje nije primilo MMR.

  2. Pitali smo izabranu pedijatricu ko garantuje bezbednost i strogu kontrolu vakcina kod nas. Odgovorila je: To ne moze ni Vucic… Nemojte posle da nas pitate zasto nas nema na vakcinaciji…

    • Управо тако. Па неће моћи баш….Ако постоји обавеза, мора да постоји и одговорност. Тако је за све у животу….Не може мора, а сви се праве луди када треба да се преузме одговорност. Па и лек када ти препише лекар сноси одговорност, ако не друго, а оно моралну. Ал морал и морање не иду заједно у истој реченици.

  3. Kažu kako su ljudi u ovim teškim vremenima postmoderne izgubili kompas, moral, sreću, ljubav, veru, nadu i šta još ne… Izgubili su samo znanje.

  4. „uvode se nove vakcine“ Koje nove vakcine? Taj deo nije obrađen u članku…

    Problem vakcina nije u češćoj pojavi autistične dece, ako toga uopšte i ima, već u tome što je palo poverenje u vakcinaciju. Setite se svinjskog i ptičijeg gripa gde se na početku svašta pričalo i plašilo stanovništvo a na kraju nije bilo ništa i pametniji su ispali oni koji se nisu vakcinisali.

  5. Roditelji koji ne vakcinisu svoju decu, trebaju biti najstroze kaznjeni i da im bude oduzeto roditeljsko pravo!

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.