Istorijske izložbe o Radio Nišu, rok sceni, kreativne radionice posvećene najmlađima, “Noć biologije” i pola veka Univerzitetske biblioteke, neki su od programa koji će građani moći da vide u “Noći muzeja”. Manifestacija će biti održana na 17 lokacija, u subotu 20. maja, a vrata će biti otvorena za posetioce od 17 do 1 sat iza ponoći.
Izložbom crteža akademskog slikara Miodraga Daje Anđelkovića “Branko Miljković – između dva vremena”, koja će biti otvorena 18. maja od 18 sati, niški Narodni muzej napraviće uvod ovogodišnjoj manifestaciji “Noć muzeja”.
Organizuje je u saradnji sa RTS-om i dopisništvom u Nišu, pa će izložbu zainteresovani moći da vide u prostorijama dopisništva. Ona će biti otvorena i u “Noći muzeja”. Ulaz će od 18. do 20. maja biti besplatan u svim objektima Narodnog muzeja – Ćele kuli, Arheološkoj sali, Memorijalnom kompleksu i Logoru Crveni krst.
U Galeriji “Srbija” će pred “Noć muzeja” 18. maja biti otvorena “Prolećna izložba ULUS-a” na kojoj će se naći radovi 127 umetnika različitih stilskih opredeljenja i generacija, a učestvovaće i 8 niških umetnika. Na izložbi u Nišu biće dodeljene i prestižne nagrade.
Detalje možete videti na zvaničnom sajtu manifestacije „Noć muzeja“.
Posetioci će u “Sinagogi” moći da vide izbor reprezentativnih eksponata. Na programu “Otvorena riznica muzeja” biće predstavljena remek dela slikarstva iz zbirke Istorija umetnosti Paja Jovanović, Stevan Todorović, Đorđe Krstić, Uroš Knežević, Beta Vukanović, Vlaho Buhovac, Boža Ilić, Leonid Šejka, Todor Stevanović, Milan Konjović, Miroslav Anđelković, Milić Stanković.
Autori izložbe: Mara Makarić (viši kustos), Iva Trajković (muzejski savetnik). Moderator projekta Jovan Mladenović (viši kustos).
U foajeu Pozorišta biće izložene pozorišne fotografije Dušana Mitića Cara, pozorišni kostimi koje je izabrao Dejan Gocić, a na platou ispred Narodnog pozorišta biće održan koncert “Teatar benda” koji počinje u 21 sat.
Od 18 sati će se u Biblioteci sastati brojni književnici i muzičari, a od 20 sati će u holu biti otvorena izložba grafika japanske umetnice Kijo Vada, za koju kažu da su njene slike tople i meke, poetične, misaone i duboko intimne. U pasažu Biblioteke biće postavljena izložba povodom obeležavanja 125 godina od osnivanja Srpske književne zadruge.
Duh starog Niša kroz pozivnice zainteresovani će moći da vide na izložbi za koju je izdvojeno stotinak najatraktivnijih. Najstarija u arhivskoj zbirci je iz 1890. Godine, a biće prikazane i pozivnice za koncerte, venčanja, slave, zabave, balove, kulturna i politička dešavanja.
Biće prikazana izložba knjiga, fotografija, dokumenata i predmeta koji ilustruju 50 godina postojanja i rada niške Univerzitetske biblioteke, kao i put koji je prešla od osnivanja do danas.
Izložba fotografija iz Južne Amerike i projekcija kratkog filma „Putevima Inka“ biće prikazani u bioskopu od 21 sat.
Studenti Katedre Zgrade za stanovanje predstaviće izložbu “Enterijeri 17” i jedina je studentska izložba koja neprekidno traje od 2000. Godine. Nastupiće i vokalno-instrumentalni kvartet “By Heart”.
Izložba radova “Zdrava tvrđava” – programa ekoloških radionica za decu predškolskog uzrasta koja se 9. Put realizuje u Nišu.
Izložbu “Preplitanja” karakteriše digitalna umetnost bazirana na pikselizaciji, koja se javlja kao logičan i prirodan sled tradicionalne tehnike mozaika i modernog kolaža. Postavka na kojoj će radili studenti Centra u Nišu sa svojim mentorima, posetioce vodi kroz evoluciju u toku koje se kamene kockice pretvaraju u piksele i 3D objekte.
“Noć uz dobri, stari radio” je izložba fotografija od nastanka Radio Niša 1946. godine do danas, a posetioci će moći da vide predajnike, fotografije poznatih spikera i novinara, nekadašnji orkestar radija iz koga je nastao simfonijski orkestar u Nišu, kao i poznate ličnosti koje su gostovale ili snimale prve ploče u radiju. Tokom izložbe emitovaće se i prilozi i emisije iz fonoteke dopisništva.
Na manifestaciji “Noć biologije” srednjoškolci će nauku, kulturu i ono što uče u školi svima na jednostavan i maštovit način da približe i prikažu kroz jednostavne eksperimente, igraonice, kvizove, kratke filmove i interaktivne radionice.
Prvo javno prikazivanje filma koji je nagrađen “Zlatnom Buklijom”, a snimljen je povodom 200 godina od smrti Vožda Karađorđa. „Kraljevski top-Istorija srpske krune“ je film koji govori o nastanku i dramatičnoj sudbini poslednje srpske krune i pratećih regalija, izlivenih od Voždovog topa iz Prvog Srpskog Ustanka. Premijerno prikazivanje je 20. maja od 20 sati u maloj sali NKC-a.
Na humanitarnoj izložbi “Niška rok scena šezdesetih” biće izložena prva izdanja ploča, fotografije bendova i isečci iz novina. Svi eksponati su deo privatne kolekcije Dragana Aranđelovića. Posetioci će dobrovoljnim prilogom moći da pomognu lečenje Miljane Ristić Stanković.
Izložbe niškog umetnika Nikole Antonova i umetnice iz Beograda Aleksandre Grbović biće otvorene do 30. maja.
Biće predstavljeni radovi učenika sa smerova Dizajn enterijera i industrijskih proizvoda, Dizajn tekstila, Likovni tehničar i Grafički dizajner.
Revija odevnih predmeta i frizura počeće u 20 sati, a biće izloženi i učenički radovi iz oblasti dizajna, tekstila i predmeta crtanja i slikanja, umetničkih fotografija.
Dečije likovno stvaralaštvo “Boje mog detinjstva” – likovni konkurs na kome su učestvovale niške osnovne škole. Biće održan i mini koncert na kome će biti izvedene kompozicije sa festivala “Majska pesma”.
Nalazi se u Ulici 7. Juli 5a, a tamo će posetioci moći da vide slikanje ikona, ručno duborezanje, ispisivanje kaligrafije, uz duhovnu muziku.
Nalazi se u Dušanovom bazaru, a biće izložene slike Nede Veselinović Šuketović na temu “Grad”.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Muzej se napokon vraća, kao bastion kulture u Nišu !