Da li će i kada Srpsko-ruski humanitarni centar dobiti diplomatski status, neće zavisiti, kako tvrdi predsednica Vlade Ana Brnabić, ni od Sjedinjenih Američkih Država ni od Rusije. Iako premijerka insistira da će to biti samo odluka Srbije, i dalje nije poznato kada će ona biti doneta. Ruski ambasador traži da se to ubrza.
Sporazum o uslovima boravka, privilegijama i imunitetima osoblja Srpsko-ruskog humanitarnog centra na čekanju je već 3 godine, a njegova budućnost je i dalje neizvesna, iako izaziva pažnju međunarodne javnosti i diplomatske prepirke “velikih sila”.
Status Centra se već nalazi u sferi političkih igara na najvišem nivou i mogao bi da utiče na budućnost Srbije, a premijerka Ana Brnabić, kako prenosi Insajder, navodi da želi, shodno spoljno-političkoj orijentaciji balansiranja Srbije, da se nađe rešenje koje “neće biti predmet sukoba, a bilo bi prihvatljivo za sve.”
Na to neće uticati ni Moskva, ni Vašington. Centar u Nišu je važan za našu zemlju, jer je to mesto odakle se kreće u pomoć u vanrednim situacijama, slučajevima elementarnih nepogoda ili tehnoloških havarija – rekla je Brnabić.
Premijerka je još jednom istakla mnogo puta ponovljeni stav državnog vrha da je strateško opredeljenje Srbije članstvo u EU, uz jake veze sa Rusijom.
Da se pritisci oko statusa Centra u Nišu nastavljaju i da su, iako srpska vlast okleva, velike sile zainteresovane da se to pitanje brže reši, pokazuje i današnji sastanak ruskog ambasadora Čepurina i predsednika Srbije Vučića, posle kojeg je zvanični zastupnik Kremlja zatražio od prvog čoveka Srbije da se pitanje konačnog statusnog rešenja Centra ubrza, saopštavaju iz Predsedništva.
Zbog obima posla status Centra u Nišu treba da se reši što pre – kaže Čepurin.
Podsetimo, mediji su ranije spekulisali da će baltičke zemlje EU – Letonija, Litvanija, Estonija, kao i Poljska tražiti od Srbije da, prilikom otvaranja poglavlja 31, uskladi svoju spoljnu politiku sa Unijom, odnosno da uvede sankcije Rusiji, što bi jako zakomplikovalo status Centra u Nišu, pa ga verovatno učinilo i neodrživim.
Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić ranije je bio isključiv, rekavši da se pitanje Centra reši ili da se on ugasi, a američka ambasada ocenila je da Centar u Nišu ne bi trebalo da dobije diplomatski status.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
,,Neutralna,, Srbija je NATO-u dala diplomatski status i mogućnost da kroz Srbiju prođu kad žele i koriste infrastrukturu i objekte koji žele a Ruse u humanitarnom centru 3 godine zavlači i na kraju im neće ni dati diplomatski status. Koga vi više lažete i dokle ćete da se sprdate sa inteligencijom naroda?
Lako vam je da zamajavate svoj zatucani narod,al kad vas napinju sa obe strane veliki igraci,nemusti ste!Ignorisanju problema i guranju pod tepih-dolazi kraj!
Koja „Srbija sama odlučuje“ ?
Virtuelna , simbolička, nepostojeća ili koja postoji u glavama „LGBT predstavnika naroda“ ?