Zabluda je da su najbolje knjige i najčitanije, kaže ugledna kulturološkinja i bibliotekarka Vesna Crnogorac i objašnjava da prava literatura ne može biti takozvana “laka” literatura, jer ona pored trenutne zabave zamagljuje um i služi zabludama. Zato Crnogorac za praznične dane “nudi” izbor knjiga koje podstiču kritičko razmišljanje.
Dugogodišnji sekretar Društva bibliotekara Srbije i članica Svetskog komiteta za slobodan pristup informacijama i slobodu izražavanja Vesna Crnogorac ističe da je svaka priča o knjigama i čitanju, zapravo priča o slobodi, a da samo ako kritički i kreativno čitamo vredne knjige podstičemo slobodoumlje.
Razvijanje kritičkog mišljenja naročito kod mladih predstavlja ključnu liniju odbrane od nametnuh, često lažnih ili iskrivljenih slika stvarnosti koja nam se nudi spolja a koju često plasira i sama vlast – kaže Crnogorac.
Pored ovog svojevrsnog uputsva za otklon od svake vlasti i autoriteta, u eri bestselera i knjiga koje se često zaborave posle jednog čitanja, Vesna Crnogorac podseća na angažovanu ulogu književnosti – pedagošku, psihološku, estetsku i etičku.
Čitanje knjiga može se opisati i kao način traženja životnog smisla ali i kao svojevrsna uteha za kojom čovek često žudi. Bertolt Breht je govorio da umetnost ne treba da se bori protiv dosade, već da se bori protiv zla. Literatura takođe. U vreme izražene društvene nepravde – ustajanje protiv svakog daljeg produbljivanja nejednakosti – predstavlja pitanje ljudskog digniteta. Prave knjige nas na to opominju I tome nas uče – navodi Crnogorac.
Ova “pedagoška” preporuka Vesne Crnogorac donosi dela nobelovke Herte Miler koja je pisala o užasima diktature Nikolaea Čaušeskua u Rumuniji i tajnoj policiji Sekuritatea, ali i roman ovogodišnjeg dobitnika nagrade “Branko Miljković”, Enesa Halilovića.
Lista na raznovrsnosti dobija i “prisustvom“ 2 klasika i često smatrana “politički nekorektnim”, ali “estetski snažnim” piscima – Austrijanca Tomasa Bernharda i Norvežanina Knuta Hamsuna.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Sta je sa hiljadama ljudi koji zive po planinskim selima i nisu procitali mozda ni jednu knjigu, a docekaju duboku starost i pronasli su smisao zivota i ni sa kim nemaju sukobe.
Kako su samo ne polupismeni vec nepismeni apostoli napisali Jevandjelja? Pravo prosvetiteljsko cudo.
Bez uvrede gospodo pisci mislim da je odgovor sizofrenija. Sizofreniju razvija i crkva svojim metodama, razvijaju je i psihijatri opet svojim metodama u potrazi za blagom ili riznicom.
S obzirom da se ovde radi o necemu drugom, skrivenom, Istrazivacku baklju su demonstrirali osvetlili su put navijaci Dinama iz Drezdena.
Uzalud je ponavljati ovu staru istinu. Sad je vreme nekontrolisane konzumacije šunda, primitivne gladi za epskom fantastikom (vampiri, karakondžule), stripovski naivnim zapletima, ezoterijom i čega sve ne što drži pažnju do toaleta i nazad. Svetski klasici se tretiraju po kriterijumu gole komercijale, a čitave šume seku da se štampaju kičerice tipa Nijanse sive, Bačić-Alimpić, Stojiljković itd
Весна, штета што ти ниси директорка нишке библиотеке, а не садашња директорка која је дипломирала годину и по дана пре него што је постала директор, а после 28 година студија (уписала Правни факултет у Приштини 1985. а дипломирала 2013.).