Kosovo kao geopolitička enigma prošlosti i budućnosti, sukob srpskih snaga sa takozvanom “Oslobodilačkom vojskom Kosova”, formiranje paralelnih institucija Albanaca devedesetih, teme su knjige “Jedna strana istine” pukovnika Vojne službe bezbednosti Tomislava Gligorijevića, predstavljene pred prepunom salom Niškog kulturnog centra, u četvrtak 25. januara.
U vreme unutrašnjeg dijaloga o Kosovu, koji je “raspisao” predsednik Srbije Aleksandar Vučić, iako zasada ne učestvuje u njemu, svojevrsni doprinos rasvetljavanju burnih devedesetih na Kosovu daje “bezbednjak” u penziji pukovnik Tomislav Gligorijević. Knjigu je, kako kaže, pisao na osnovu “operativnih podataka” Službe vojne bezbednosti i Službe državne bezbednosti.
Svi su se bavili posledicama, a niko se nije bavio uzrocima. Ja sam ključni svedok, zajedno sa mojim operativcima šta se na Kosovu događalo. U knjizi dominira albanski faktor, on je bio dosta homogen, indoktriniran i jedinstven, zato su i uspeli. Svi događaji su ispolitizovani na Kosovu. Služba bezbednosti je išla nekoliko koraka iza događaja, a Amerika i Zapad su sproveli internacionalizaciju – kaže Gligorijević.
Autor je naveo da su “strane službe najviše umešale prste na Kosovu devedesetih”, a što se današnjice tiče, pohvalio je direktora vladine Kancelarije za Kosovo Marka Đurića kao “dečka koji se dosta trudi”, dodavši da ni predsedniku Aleksandru Vučiću “nije lako”. Govorio je i o počecima krize devedesetih na Kosovu.
Početkom devedestih ukinuta je autonomija Kosova, raspuštena je pokrajinska skupština, a albanski delegati izašli su ispred zgrade Skupštine, proglasili su takozvanu “uličnu” deklaraciju o nezavisnosti, a Ibrahim Rugova je rekao da je to početak nezavisnosti Kosova, a par meseci kasnije doneli su i “Kačanički ustav”. U to vreme dolazi senator SAD Bob Dol i kreću demonstracije – rekao je Gligorijević.
Autor dodaje da je u knjizi obradio šta je Bob Dol “govorio Srbima, a šta Albancima”, kriveći ga za rasplamsavanje nemira. Vrlo brzo, ističe Gligorijević, formirana je i paralelna albanska Vlada Kosova sa nekoliko ministarstava.
Da i obaveštajci imaju smisla za humor, i to specifičan, pokazao je moderator promocije koji je skup zatvorio obrativši se prisutnim građanima “neobičnom duhovitošću”.
Hvala vam što ste prvi put vi došli da posetite Službu, a ne Služba vas – rekao je voditelj programa.
Promocija je protekla uz kratko evociranje ratnih uspomena, pa i po koju suzu autora, jer je, kako je rekao, u sali bilo mnogo njegovih bivših kolega iz Službe, koji su došli i iz Beograda i Vojvodine.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
UH bre, kako je pocelo, ostacemo samo moj brat, moj drugar i ja kao jedini koji su bili na Kosovu a da o tome nisu napisali knjigu. Prosto nas dodje sramota…
Gde možemo nabaviti knjigu ??? 🙂
Kako su ga bezbednosno branili znamo i bez knjige!
od kad su bezbednjaci obaveštajci? jurio ko pije na poslu i ko vara ženu sa kim pa postade stručnjak. e srbijo među šljivama…
Verovatno sudite na osnovu vašeg ponašanja ili pak, razmišljanja kako bi vi to radili da ste bili bezbednjak.
cim je njemu Djuric dobar, jasno je koliko je knjiga verodostojna i vredna paznje
Dobro smo i dovde dogurali !!!