Povodom Međunarodnog dana zaštite podataka o ličnosti, koji se danas obeležava širom Evrope, Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić podsetio je da stanje u ovoj oblasti “zabrinjavajuće” i naglasio da država mora da reaguje i promeni stav po tom pitanju da bi se nešto promenilo.
28. januar se kao Dan zaštite podataka o ličnosti obeležava od 1981. godine, kada je potpisan prvi pravno obavezujući međunarodni ugovor o zaštiti podataka, a cilj je da se podigne svest javnosti o značaju zaštite podataka o ličnosti, ali i da se organi vlasti podsete na zakonske obaveze i odgovornost za kršenje prava.
Na konferenciji koja je upriličena tim povodom, Poverenik Rodoljub Šabić je stanje u oblasti zaštite podataka o ličnosti ocenio kao vrlo zabrinjavajuće i dodao da je neophodna potpuna promena odnosa države prema stanju u ovoj oblasti.
Naše tužilaštvo i naše pravosuđe reaguju čak i na frapantne, dramatične povrede prava na zaštitu podataka o ličnosti samo simbolički ili ne reaguju uopšte. U nizu situacija, reakcije, sankcije i kazne koje su izrečene, pre izazivaju kiseo osmeh nego što bi bilo koga prisilile na poštovanje nečijeg prava – naveo je Šabić, prenosi N1.
Dodatne štetne posledice, naglasio je Šabić, moglo bi da ima i to što se nastavlja višegodišnja praksa da se državne aktivnosti uglavnom svode na aktivnosti Poverenika, a izostaje reakcija drugih nadležnih organa.
To će ubuduće negativno da utiče na poglavlje o ljudskim pravima, ali i na sam tok pregovora o pridruživanje sa Evropskom unijom, pojašnjava, a utiče i na ugrožavanje i povredu prava građana na privatnost.
Podsetimo, gostujući nedavno u emisiji “15 minuta” Poverenik za informacije od javnog značaja je ocenio da su danas različite vrste podataka o ličnosti generalno postale roba, koja “gotovo da ima berzansku cenu”.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Država je u mnogo čemu „u autu“, a Vi bi da raspravljate o zaštiti podataka jedne ličnosti. Pobrinite se, da recimo, 750.000 penzionera imaju dostojan život, kakav zavređuju. Kome je do brige i da li će se nasekirati zbog ličnih podataka, u situaciji, kada pola penzije ide na lekove i davanja unucima.
Ništa niste razumeli. G.Šabić je govorio o onom što je njegov posao,otkud vam pada na pamet da je on taj koji treba da obezbeđuje dostojan život penzionera? A u pravu da se zna šta vlast radi i kako troši novac i u zaštitu podatakao su uljučeni i problemi penzionera ali i problemi miliona drugih.
Bojane, dlično sam razumeo. Ali mi smeta i nisam jedini, konkretno, jedan minoran aspekt u našeim življenju. Interesuje me DAN ZADOVOLJSTVA NA LICIMA LJUDI.
U pravu si za podatke koji cure od banaka prema nekim agencijama, ali ovih dana napada grdske vlasti u Beogradu zbog postavljanja kamera na raskrsnicama (ne razumem zbog čega je ovo spirno za Šabića), a posle će da se buni i traži objašnjenje zašto na raskrsnici u kojoj se desio udes nema dokaza ko je kriv. U skoro svim gradovima Evrope postoje kamere koje prate saobraćaj, a njemu to smeta.