Sigma u užem izboru za nagradu “Branko Miljković”

autor: J.A.
Zoran Pesic Sigma foto Dusan Mitic Car
Niški pisac Zoran Pešić Sigma sa knjigom "Pasternakovo uže" u užem izboru sa još 8 pisaca; foto: Dušan Mitić Car

U uži izbor za nagradu “Branko Miljković”, koja se tradicionalno dodeljuje za najbolju knjigu pesama, ove godine se, kažu u Niškom kulturnom centru, našlo 9 pisaca, a među njima je i dvoje Nišlija – Zoran Pešić Sigma i Stana Dinić Skočajić.

Nakon analize knjiga koje su prispele na konkurs, pojašnjavaju u NKC-u, kao i uvida u ukupnu pesničku produkciju, Goran Maksimović, Nikola Živanović i Marjan Čakarević, koji su bili u žiriju, odlučili su da će titulu “princa poezije” dobiti neko od 9 pisaca.

Među njima je niški pisac Zoran Pešić Sigma sa knjigom Pasternakovo uže, koju je objavila Narodna biblioteka „Stefan Prvovenčani“ u Kraljevu, kao i Nišlijka Stana Dinić Skočajić za zbirku Biće snega u izdanju Zavoda za kulturu Vojvodine iz Novog Sada.

U užem izboru je i knjiga Zemlja 2.0 autorke Ana Marije Grbić koju je objavila Areta iz Beograda, Bojan Vasić sa delom Volfram čiji izdavač je Kontrast iz Beograda, knjiga Sidro Branislava Živanovića koju je objavilo Udruženje književnika i književnih prevodilaca Pančeva, kao i Danilo Lučić sa zbirkom Šrapneli: pejzaži od baruta u izdanju Arete Beograd.

Nagradu “Branko Miljković” mogla bi da dobije i Maja Solar za knjigu Bez začina, kao i knjiga Iz srećne republike Petra Matovića, obe u izdanju Kulturnog centra Novog Sada. U užem izboru se našao i Saša Jelenković čiju je knjigu Sećanja počinju posle smrti objavila Narodna biblioteka „Stefan Prvovenčani“ iz Kraljeva.

Ime dobitnika nagrade „Branko Miljković“ za 2017. godinu će biti saopšteno krajem februara ili početkom marta 2018. Nagrada, 47. po redu, biće svečano dodeljena tokom marta ili aprila 2018, u okviru višednevne manifestacije „Dani Branka Miljkovića“. Nagradu dodeljuje Grad Niš, a tehnički organizator je Niški kulturni centar – dodaju u NKC-u.

Podsetimo, prošle godine je za 46. nagradu „Branko Miljković“ u užem izboru bilo 8 srpskih pesnika, ali se poznati vranjski književnik Miroslav Cera Mihailović povukao iz užeg izbora, a kao razlog je naveo to što se „samoproglašeni laureat već javno oglasio“. Na to je reagovao Niški kulturni centar gde su rekli da dobitnik još nije imenovan i da se niko nije deklarisao kao dobitnik priznanja Grada Niša.

Na kraju je nagradu osvojio beogradski pesnik mlađe generacije Marjan Čakarević za knjigu Tkiva, a na povelji koju je dobio bila je štamparska greška i „princu poezije“ je na povelji pisalo da je nagrađen za zbirku Tikva.

Autor:
J.A.

Slični tekstovi

Komentari

6
  1. Nagrada se dodeljuje racunanjem apsolutne srednje vrednosti, a to nas najvise muci i u ekonomiji ne samo u knjizevnosti, a tolike nagrade i medalje na matematickim takmicenhima sirom sveta.

  2. Време је да награду Б. Миљковића добују писци из Ниш(а) који су годинама радили у НКЦ Сигма и Стана Динић. Срамота да су се досадашњи Жирији одлучивали за писце изван Ниша. То је Ниш и довело до овог стања, и зато нека овај чин буде знак да се ствари мењају, да смо схватили и да хоћемо да мислимо својим главама. Награда Миљковић Стани и Сигми!

    • Nelogično. Oni su u radnom odnosu, rade za stranke a ne za sebe. Tamo / NKC / malo ko ima posla, a mnogi sede kući i primaju platu. Oni na poslu, rade za svoj interes – ja tebi ti meni. Gospodine, umro je drug Tito, i ne treba mešati babe i žabe.

      • Изненађујуће је свезнање појединаца, нарочито када се говори о другима и њиховом раду. Да нема таквих „свевидећих“ гутураћа, густа паучина лажи никада не би премрежила небо изнад Ниша. А веома је глупо када се ноторни нерадници изјашњавају о онима који раде и иза себе имају резултате.

    • Ваљда је време да награде добијају најбољи, а не Нишлије? Па, направите онда награду за песнике из Ниша, а не општу за песничка дела на српском језику. Проблем награђивања код нас је што функционише по принципу услуга за услугу, па увек испадну они најбољи. Без зле намере, мени није јасно како одједном неки добише толике награде. Научили да пишу у последње време или стигле услуге на наплату?

  3. избор је, изузев три, четири књиге површан, преширок-компромисан, па самим тим и -лош. књига која је била незаобилазна за ужи избор је христова луда, стевана тонтића. по мени она заслужује и награду…
    и књига глиб, слађана милошевића.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.