Dok pojedini meštani Topila protestuju zbog presude suda da Privredno društvo Banja Topilo bude zatvoreno, jer je zemljište na kojem je građen objekat vraćen Gradu, inspektori Nišavskog upravnog okruga kažu da je sve građeno nelegalno, a isto tako je banja i radila. Inače, Predsednik Opštine Crveni Krst najavljuje ulazak u proceduru da Topilo i formalno postane još jedna niška banja.
Godinama ne jenjava zbrka oko Topila nadomak Niša gde je izgrađen objekat Banja Topilo u većinskom vlasništvu privatnika. Zemljište na kojem je građen, 2015. je vraćeno Gradu, objekat zatvoren, a meštani protestuju. Pravnica Nataša Nikolić, koja zastupa PD Banja Topilo kaže da je sporno to što je zemljište vraćeno Gradu na konto toga što je Topilo predstavljano kao banja, iako to nije.
Grad je pre nekoliko godina pokrenuo postupak radi poništaja ugovora sa Banjom Topilo, tvrdeći da je u pitanju banja. I da bi se u toj situaciji taj ugovor o davanju na korišćenje zemljišta realizovao, potrebna je saglasnost resornog Ministarstva. I tako je okončan taj sudski postupak, poništava se taj ugovor. Zato ja otkad sam preuzela ovaj slučaj tražim ponavljanje postupka, jer Topilo nije banja – navodi Nikolićeva.
Međutim, nakon protesta meštana, oglasio se Nišavski upravni okrug. Oni kažu da Banja Topilo ne ispunjava nijedan uslov za obavljanje zdravstvene delatnosti i da ekspolatišu lekovitu vodu koja pripada državi.
S obzirom na to da je pravosnažnom presudom iz 2015. poništen ugovor za davanje zemljišta i isto je vraćeno Nišu, a da se radi o korišćenju mineralne vode bez novčane nadoknade državi, donet je zaključak da Privredno društvo Banja Topilo ne ispunjava nijedan uslov za obavljavanje delatnosti. Po Zakonu o banjama, ne može da koristi izvor mineralne vode – navodi se u rešenju Nišavskog upravnog okruga.
Oni dodaju i da je maja ove godine, inspekcija zabranila korišćenje bespravno izgrađenog objekta u Topilu, ali i da uopšte nisu bili registrovani kao zdravstvena ustanova.
Kod republičke zdravstvene inspekcije subjekat nije registrovao zdravstvenu delatnost, a 2014. lekaru koji je zatečen na licu mesta, podneta je prijava. Republička vodna inspekcija je takođe pondela prijavu, jer subjekat nije imao vodnu dozvolu za zahvatanje vode – dodaju u Nišavskom okrugu.
Iako se Topilo zbog lekovite vode koristila kao banja, ona to, kažu u Nišavskom upravnom okrugu, formalno nije. Da bi to postala, dodaju, Opština Crveni Krst mora da odredi granice i da o tom predlugu odluči Skupština grada Niša.
Predsednik ove Opštine Miroslav Milutinović kaže da se “polako već ulazi u proceduru za to” i kaže da čak ima potencijalnih investitora koji bi na tom mestu gradili motele.
Moji su sledeći koraci da se ovo završi – ko će gazdovati Banjom Topilo. Mi smo zainteresovani da gazdujeo nad banjom i da je čak i napravimo. Imamo čak i neke potencijalne investitore, koji su zainteresovani za neke motele. Bio je iz Švajcarske čovek koji je zainteresovan. Tako da ima tu potencijala da su tu uredi Banja – rekao je Milutinović.
U ponedeljak će, dodaje Milutinović, predstavnici Opštine imati sastanak sa meštanima Topila i okolnih sela, da bi ih upoznali sa zaključcima Nišavskog upravnog okruga, i eventualno zajedno pokušali da reše situaciju.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Predivno lečilište .Steta da propadne tek tako
Pitanje: zašto su opština Crveni krst i grad Niš tolerisali rad na crno? Da postavim banđurovski paradoks: reakcija nakon četiri godine. Kao i u slučaju direktora aerodroma.
Lepo priznajte da su i pojedini gradski funkcioneri ubirali kajmak od ilegalnog poslovanja.
Rukovodstvo opštine Crveni krst je najnesposobinije rukovodstvo ikada. Oni ne mogu da očiste otpad koji je zaostao posle 1. maja (još uvek na gomili), a ovde najavljuju investiciju i motel. Šta će motel tamo? Neće valjda za izlete funkcionera i njihove pratnje.
Odlična odluka!
Moteli se prave pored autoputa i velikih magistraka a ne u banjama i zabacenim selima. Toliko o strucnim znanjima predsednika na gradsku opstinu
Banja Topilo je svojim prirodnim polozajem pravi dragulj ovog kraja.Sve sto je dosa radjeno su zapravo napori mestana da se Banja aktivra kao turisticki potencijal ovog kraja.I zato podrzavam inicijativu za izgradnju stacionara i smestajnih objekata jer okolna sela polako ali sigurno izumiru a prirodna domaca hrana i netaknuta priroda su nas adut za razvoj seoskog turizma. turizma