Kroz postavku 19 taktilnih replika iz arheološke zbirke kulturnog nasleđa Leskovca, uvođenjem staza za slepe i slabovide i audio-vodiča, Narodni muzej u Leskovcu postaće pristupačniji osobama sa ovom vrstom invaliditeta. Izložba će biti otvorena na Svetski dan belog štapa, 15. oktobra u 12 sati, a nakon toga biće deo stalne postavke Muzeja.
Projekat Dodirni prošlost, kaže direktorka Muzeja Mira Ninošević, urađen je sa idejom da muzejski sadržaji budu dostupniji slepim i slabovidim osobama.
Projekat je obuhvatao izradu 19 taktilnih replika odabranih eksponata iz bogatih zbirki Muzeja, zatim izradu legende i kataloga na Brajevom pismu, kao i audio-vizuelnog vodiča za taktilnu izložbu i za stalnu postaku Vremeplov leskovačkog kraja – kaže Ninoševićeva.
Osim ovoga, kaže Ninoševićeva, na Svetski dan belog štapa, biće organizovan okrugli sto Dizajn za sve, sa ciljem da se ukaže na nepostojanje adekvatnog sadržaja za slepe i slabovide u institucijama kulture, a s druge strane na postajanje mogućnosti za prilagođavanje istih.
Takođe je planirano održavanje radionica za decu mlađeg školskog uzrasta pod nazivom Vidim njihovim očima, u okviru kojih će deca praviti replike muzejskih predmeta od gline i čuti o životu slepih i slabovidih osoba, a sa ciljem informisanja i podizanja senzibiliteta za potrebe ove grupe društva – kaže Ninoševićeva.
Pored projekta Dodirni prošlost, priča kustos Suzana Ranđelović, Muzej realizuje i projekat Povećanje pristupačnosti Muzeja, koji će, kako kaže, omogućiti veće učestvovanje osoba sa invaliditetom u aktivnostima ove institucije.
Ovaj projekat predviđa postavljanje puteva za kretanje slepih i slabovidih do postavke, zatim postavljanje klupa za sedenje u izložbenom prostoru i kupovinu naočara sa lupom za osobe sa oštećenim vidom – kaže Ranđelovićeva.
Ukupna vrednost projekata je nešto više od 4.500 evra, ali je, kaže ona, vrednost u novcu nemerljiva sa vrednošću koji ovi projekti imaju za ove društvene zajednice.
Iako su ovakvi projekti itekako značajni za slabovide i osobe sa oštećenim vidom, kao i za osobe sa bilo kojom vrstom invaliditeta, predsednik Saveza slepih u Leskovcu Milivoje Đokić kaže da je potrebno još veće uključivanje, kako institucija, tako i društva u prihvatanju ovih društvenih zajednica.
Ovakve inicijative i projekti veoma znače ljudima sa ovakvim invaliditetom, jer se na taj način uključuju u društvo i dešavanja u gradu. Dobro je što institucije i društvo polako uviđaju da i mi imamo potrebe i da smo deo zajednice. Potrebno je još više raditi na inkluziji osoba sa invaliditetom u društvena dešavanja – kaže Đokić.
Na teritoriji Jablaničkog okruga registorvano je 330 slepih i slabovidih osoba, ali je, kako kažu u Okružnoj organizaciji slepih, taj broj znatno veći.
Inače, Svetski dan slepih obeležava se od 1992. godine, a “beli štap” simbol je nastojanja slepih da se samostalno kreću i dostignu što veći nivo samostalnosti u obrazovanju, radu i svakodnevnom životu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0