Među osam usmenih amandmana podnetih na tekst rezolucije o napretku Srbije na putu ka EU, o kojima će poslanici Evropskog parlamenta raspravljati na današnjoj sednici, našao se i onaj koji se tiče izgradnje mini-hidrocentrala na Staroj planini i očuvanju zaštićenih područja.
Da pitanje izgradnje mini-hidroelektrana u Srbiji nije samo lokalan ili regionalni problem, već je značajno i za prustupanje Srbije Evropskoj Uniji, govori i to da su poslanici Evropskog parlamenta, kako piše European Western Balkans, na tekst rezolucije o napretku Srbije, koji je sastavio izvestilac EP za Srbiju Dejvid Mekalister, podneli amandman na problem u vezi izgradnje MHE.
Koliko je to značajno pitanje za Evropske parlamentarce dokazuje to što se ostali amandmani odnose na nerešeni slučaj Savamale, o trenutnoj situaciji na severu Kosova i žaljenje zbog poricanja genocida u Srebrenici od strane najviših državnih zvaničnika.
Amandman je podneo poslanik Zelenih Igor Šoltes, a poslanici će raspravljati o ekološkoj opasnosti od hidroelektrana, posebno na Staroj planini koja je zaštićeno područje.
Tako će se o problemu MHE, nakon što je to pitanje došlo i na dnevni red Sekretarijata Evropske energetske zajednice, sada govoriti i u jednom od zakonodavnih tela Evropske Unije.
Konačan tekst rezolucije, prenosi EWB, koja je neobavezujući ali politički veoma značajan dokument, biće stavljen na glasanje danas pred poslanike Evropskog parlamenta.
O problemu izgradnje MHE proteklih godina digla se bura, najpre na Staroj planini, ali i na drugim područjima u Srbiji, a među najglasnijim su aktivisti Inicijative Odbranimo reke Stare planine, koji su dobili priznanje “Zeleni utisak 2018”.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ова Еуропа, испаде, се више брине за природна богатства него ли наше кабадахије!!
Što ne grade na rekama recimo Morava,Dunav,Tisa,Sava,Nišava nego gde su reke pod planinom. Ako hoće struju Hoteli ima drugi način ali pošto bagru pokriva sam Vrh vlade jedino protesti..
Milane, grade svuda. I na Nišavi (komada desetak) i na Južnoj Moravi i na Ibru… Ali sve te su pribranske i one nisu toliko veliki problem. Problem su ove mini i male HE derivacionog tipa, gde reka u dužini od 2-5 km ide u cev pokopanu ispod zemlje.
YES!!!!! Uspeli smo sa peticijom, da vidimo još koliko će to da zaustavi lokalne kabadahije, koji zalažu reke za kredite.