Iako se poslednjih godina sve više Nišlija odlučuje da deo zime provede na planini, nego što je to bilo ranije, u turističkim agencijama u Nišu su složni da je zimovanje i dalje za njih “skup sport”. Cena je ono što ih najpre privuče ka nekom skijalištu, te pre biraju Bansko i Borovec nego srpske planine.
Duplo skuplji aranžmani za zimovanje u odnosu na letovanje, “naduvane planinske cene” i oprema za skijanje i dalje odbijaju Nišlije da hladne zimske dane provedu na nekom skijalištu.
Četvoročlanoj porodici je, kako kažu u turističkim agencijama, za 7 dana odmora na nekoj planini potrebno čak 2.000 evra za smeštaj, prevoz i ski-pas.
Bez obzira na to što aranžman koji je oko 1.000 evra možete da plaćate na rate, još toliko morate u kešu da date za opremu za ski-pas. Tačno je da je zimovanje skup sport – kažu u „Nitravel“-u.
Da li idete na zimovanje?
Ukupan broj glasova: 147
I direktor agencije „Euroturs“ Milan Petković ističe da se zbog cene i dalje malo Nišlija odlučuje za odmor na planini, jer „dobro letovanje“ može da košta i 500 evra, dok je za „skromno zimovanje“ potrebno bar duplo više novca. U „Barcino turs“-u kažu da se cene razlikuju iz meseca u mesec, te da je najjeftinije kada počne sezona u decembru, a najskuplje kada je zimski raspust.
Ipak, u turističkim agencijama u Nišu koje u svojoj ponudi imaju i zimovanja kažu da su ove godine imali više prijavljenih nego prethodnih. Najviše interesovanja ima za bugarska skijališta, dodaju, jer su jeftinija, a imaju bolje staze.
Najviše su zainteresovani za Bansko, a ono je poznato po tome da ima dosta povoljne hotele, aranžmane, deca mogu gratis, daju odloženo plaćanje i verovatno i to ima veze. Najpopularnije je Bansko, jer Borovec ove godine ima jače cene pa se slabo prodaje, Kopaonik standardno, jer nam je tu u komšiluku, ali je Bansko definitivno najpopularnije – kažu u „Nitravel“-u.
Osim cena koja su niže u Bugarskoj, dodaju u „Nitravel“-u, njihova skijališta imaju bolje staze, dok su kod nas one više prilagođene početnicima, a veći im je i kapacitet žičara.
Na primer Zlatibor nema te uslove, nema dobre staze, više je vazdušna banja nego što je ski-centar. Bansko ima veliki broj staza, veliki kapacitet žičara, mogu da skijaju i početnici i profesionalci, imaju spa-centre koji su besplatni tako da može da ide i porodica, samo mesto je kao gradić, malo veći od Niške Banje na primer, interesantan je i za mlade jer ima dosta diskoteka – pojašnjavaju u „Nitravel“-u.
Ima interesovanja i za Nišlijama najbližu Staru Planinu, navodi direktor „Eurotursa“, jer su nedavno renovinari neki hoteli, postoji mogućnost „all inclusive“ usluge poput sva tri obroka i spa-centra koji su uključeni u cenu, pa turisti mogu jeftinije „da prođu“.
Ipak, složni su u agencijama da je i dalje od svih aranžmana zimovanje među najskupljim, te da ako prosečno 50.000 ljudi ode na letovanje, tek njih 50 bira zimovanje.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
U Banskom je skup ski pass, nedeljno je 190€, na Kopaoniku 150, dok je trenutno najpovoljnija destinacija Gruzija sa 95€ (Gudauri, 32 km staza). Na dve osobe štedite ceo jedan ski pass u Banskom. Za te pare imate avionski prevoz low costom (DTM, VIE) za dve osobe sa koferom i još vam ostane. U čemu je poenta tih 72km staza u Banskom – za tih max 7 sati skijanja u bilo kom skijalištu pređete isto.
Konstatacija autora ovog teksta o tome koji broj gradjana ide na zimovanje, je i sustina ovog teksta.
Potpuno netačno. Većina Nišlija se uopšte ne skija. Oni koji se skijaju idu većinom ili na Staru planinu ili na Kopaonik. Ne znam zašto širite neistine i favorizujete bugarska skijališta?
Mi kade vas na jedenje i pijenje, a vija kade nas na skijanje.
Ja srpsko smece ne jedem.
Mi smece i ne sluzimo. Kod nas se smece baca na deponiju.
Obema rukama.