Oni koji su podržali Barbaru traže paralelne institucije za kontrolu medija

javnaraspravamed str foto jv
Javna rasprava o medijima; Foto: JV

Na drugoj javnoj raspravi o budućoj Medijskoj strategiji predsednica Društva novinara Niša i glavna urednica TV Zona Danijela Ivanković tražila da se, zarad, kako kaže, pluralizma i demokratije, formiraju paralelne institucije u odnosu na postojeći Savet za štampu i REM. Zoran Sekulić iz Asocijacije medija kaže da time mediji koji krše profesionalne norme žele da izigraju zakone i propise kako bi lakše dobili pare iz budžeta.

Posle Novog Sada, javna rasprava o budućem krovnom dokumentu srpske medijske scene održana je u Nišu. Pored starih neslaganja oko toga da li država treba da ima vlasništvo u medijima i da li treba osnivati regionalne javne servise, nekim radnicima u medijima smetaju i postojeća regulatorna tela.

Ivankovićeva, urednica televizije u vlasništvu sina direktora BIA Bratislava Gašića, tražila je više samoregulatornih tela, pored već postojećeg Saveta za štampu.

danijelaivankovic foto jv
Traži nova kontrolna tela; Foto: JV

Protiv toga smo da postoji samo jedno samoregulatorno telo. Smatramo da i u duhu demokratije i u duhu pluralizma u ovoj zemlji je sasvim dopustivo i potrebno da imamo više samoregulatornih tela, to se posebno odnosi na elektronske medije – rekla je Ivankovićeva.

Inače, Društvo novinara Niša je organizacija koja je stala u odbranu čuvene Barbare Životić sa Studija B posle lažnog i neprofesionalnog izveštavanja sa beogradskih protesta, uz reči “da način izveštavanja kao i uređivačka politika ne smeju da budu uzrok brutalnog vređanja bilo kog novinara”. Isto udruženje ostajalo je nemo na brojne probleme medija i novinara iz njihovog regiona.

Televizija Zona, čija je Ivankovićeva urednica, nikada nije prenosila saopštenja NUNS o slučaju državnih pritisaka na Južne vesti ili ostale saopštenja o poteškoćama koje u radu imaju novinari sa teritorije koju ovaj medij pokriva.

Zoran Sekulić iz Asocijacije medija i član UO Saveta za štampu usprotivio se ovom predlogu, uz reči da je suština samoregulacije poštovanje novinarskog Kodeksa.

zoransekulic foto jv
Oštro protiv različitih tumačenja kodeksa; Foto: JV

Zalaganje za formiranje paralelnih samoregulatornih tela čitam kao zalaganje za različito tumačenje Kodeksa novinara Srbije. I samim tim, za još manje poštovanje Kodeksa i za još veći broj primera kršenja medijskog Kodeksa, a sve u službi korišćenja toga na lokalnim konkursima za sufinansiranje medijskih sadržaja – rekao je Sekulić.

Dragana Čabarkapa, članica Radne grupe i predsednica Sindikata novinara Srbije, zahtevala je formiranje regionalnih javnih servisa, sa čime se ne slažu članovi Radne grupe Tanja Maksić (Asocijacija onlajn medija) i Zoran Sekulić. Ovo dvoje novinara protive se i aneksima Medijske strategije koji predlažu da država na bilo koji način ostane u vlasničkoj strukturi Tanjuga, Politike i Večernjih novosti.

Sledeće dve javne rasprave biće održane u Čačku i Beogradu, a usvajanje dokumenta na Vladi Srbije, očekuje se aprila ove godine, naveo je predsednik Radne grupe Dejan Stojanović.

Nacrt Strategije možete pročitati na sajtu Vlade RS.

Slični tekstovi

Komentari

5
  1. Mislim da rezimski pamfleti poput TV Zona i slicnih nema sta da se pitaju kada je u pitanju strategija o medijima. Mislim da je to ipak pitanje za medije.

  2. Neverovatno da SNS zeli da uredi drzavu po jednoumlju partijskom kao sto je pre drugog svetskog rata hteo jedan covek … diktatura i jednoumlje.

  3. Dobro je sve ovo, čak jako dobro. Kad sve maske zajedno sa kraljem Ibijem padnu jednog dana (a jednom pašće svakako), mi ćemo tačno znati ko su bili novinari, a ko Barbare. Šifra: lustracija od obdaništa.

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.