Nakon detonacije koja se čula iz auspuha bagera u blizini gradilišta za mini-hidroelektranu u selu Rakita, oglasila se i pirotska policija koja saopštava da ima elemenata krivičnog dela. Iz Inicijative Odbranimo reke Stare planine poručuju da je država odgovorna za sve što se dešava u malom planinskom selu.
Još se ne zna šta je prouzrokovalo eksploziju koja je u sredu ujutru uplašila radnike i meštane Rakite, a u pirotskoj policiji kažu da intenzivno rade na rasvetljavanju svih činjenica i okolnosti tog događaja.
O događaju, u kojem niko nije povređen, obavešteno je Osnovno javno tužilaštvo u Pirotu koje se izjasnilo da ima elemenata krivičnog dela uništenje i oštećenje tuđe stvari koji se goni po privatnoj tužbi – kažu u policiji.
U međuvremenu, u selu su nastavljeni radovi na vodozahvatu i sanaciji klizišta, a iz Inicijative Odbranimo reke Stare planine traže da policija bez odlaganja sprovede istragu o tom događaju, kao i da obavesti javnost o tome dokle je stigla istraga o podmetnutoj bombi.
ORSP osuđuje svako nasilje, a odgovornost za šta god da se desilo u Rakiti snosi država koja krši zakone koje je sama donela, koja ne sprovodi rešenja o zabrani nastavka radova. Odgovornost snosi i sam investitor Goran Belić koji takođe krši zakon – saopštavaju iz Inicijative.
Podsetimo, Opštinska građevinska inspekcija krajem prošle godine donela je rešenje o zabrani radova na izgradnji cevovoda za mini-hidroelektranu, a potom je i Republička inspekcija za zaštitu životne sredine stopirala radove na izgradnji cevovoda i naložila da se postavljene cevi u dužini od 300 metara izvade.
Ipak, investitor i dalje ima dozvolu da radi na vodozahvatu, a po nalogu građevinske inspekcije mora i da sanira klizište iznad vodozahvata.
Početkom godine kamp prikolica koja je služila kao magacin izgorela je u u blizini gradilišta vodozahvata za mini-hidroelektranu, a policija još nije utvrdila uzrok požara.
To je bio još jedan u nizu događaja u malom selu u babušničkoj opštini, nakon tuče obezbeđenja i meštana, pronalaska bombe u selu, akcija vraćanja reke u korito, pobune meštana protiv izgradnje i konstantnih protesta.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Има елемената кривичног дела уништења и оштећења туђе ствари – чекајте људи а шта је САХРАЊИВАЊЕ реке увођењем у цеви на знатној дужини ,зар то није уништење и оштећење ПРИРОДНОГ БЛАГА које није власништво само нас,тренутних већ и свих генерација пре и ПОСЛЕ нас.
Ако се не призовемо памети ово ПОСЛЕ – неће постојати.
A kako se naziva kad se prekrsi odluka drzavnog organa o zabrani radova??Ili su babusnica i pirot,drzava u drzavi??Svima je poznat onaj tekst „tigar od papira“.
Krivično delo nego šta! Kad hoćeš da strpaš reku u jednu cev, to ne da je krivično delo nego zločin!
Neka drzava prestane sa unistavanje prirodne sredine i okoline, pa nece ni biti elemenata krivicnog dela- pogotovu pocinjenih od strane drzave i njenih korumpiranih aparatcika.
Има елемената кривичног дела ако је угрожена или уништена имовина,у овом случају физичког лица а НЕМА елемената кривичног дела ако то лице угрожава и уништава ОПШТЕНАРОДНУ ИМОВИНУ сахрањујући реку у цеви на знатној дужини водотока.