Ispitivanje zbog kasetnih bombi pomera rok izgradnje stanova za bezbednjake u Nišu

autor: V. Milić
Gradiliste jeftini stanovi Foto Vanja Keser
Treba da se istraži površina od 2,2 ha, na kojoj je 2016. pronađena kasetna bomba; Foto: Vanja Keser

Na kasarnu „Stevan Sinđelić“ su tokom NATO bombardovanja padale kasetne bombe, pa bi parcela na kojoj se grade stanovi za bezbednjake, a bila je deo ovog vojnog objekta, trebalo da se prekontrolište. Ovaj posao će, kako je najavljeno iz Ministarstva saobraćaja, da produži rok za izgradnju.

Iako je gradilište otvoreno 31. januara, a osam dana kasnije je kamen temeljac postavila i premijerka Ana Brnabić, mesto na kome treba da se grade dve zgrade sa 190 stanova za bezbednjake, mora da se proveri od kasetne municije, pre nego što se nastavi gradnja. Dvadeset godina posle bombardovanja, postoji opasnost da je zaostala neka bomba.

Nakon čišćenja od kasetne municije i drugog NUS sa ove površine, otkloniće se opasnost koju ona predstavljaju za izgradnju dva slobodnostojeća višeporodična stambena objekta – navodi se u tenderskoj dokumentaciji.

Ana Brnabic jeftini stanovi Foto Vanja Keser
Premijerka salila prvi beton u temelj novih zgrada za bezbednjake; Foto: Vanja Keser
Ugovoreno je da će ispitivanje terena trajati 10 dana, a kažu da je proverena i radioaktivnost i da nema povećanog zračenja na toj parceli.

Rok za završetak zgrada je, inače, godinu dana, a iz Ministarstva dodaju da će on biti produžen za onoliko koliko je potrebno da se proveri teren. Ipak, nisu precizirali kada će početi istraživanje parcele.

Komisija Vlade razmatrala je osnovanost zahteva izvođača za produžetak roka izgradnje stanova i doneta je odluka da će taj rok biti pomeren za onoliko vremena koliko su trajali poslovi na ispitivanju terena – navode iz Ministarstva.


Na lokaciji koja se čisti, 2016. pronađena kasetna bomba

Tokom NATO agresije 1999, kako se navodi u tenderskoj dokumentaciji, kasarna „Stevan Sinđelić“ bombardovana je avionskim i kasetnim bombama, posle čega je pronađeno 30 kasetnih bombi.

Na parceli koja se sada ispituje Vojska je našla kasetnu bombu i tokom izviđanja 2016. godine. Centar za razminiranje je pregledao teren sredinom januara i tada su odredili površinu od oko 2,2 hektara koja treba da se ispita.

Na površini koju je potrebno očistiti od kasetne municije i drugog NUS, prema podacima Vojske Srbije, vršeno je pirotehničko izviđanje i tom prilikom pronađeno 1 komad kasetne municije BLU 97 A/B na dubini od 10 cm – navodi se u tenderu.

Milenium tim masina foto Vanja Keser
„Milenium tim“ i gradi i istražuje teren; Foto: Vanja Keser
Inače, posao razminiranja dobio je Milenium tim, a košta oko 20 miliona sa PDV-om.

Podsetimo, Milenijum tim, firma koja je rušila objekte u Savamali kako bi rasčistila teren za „Beograd na vodi“, kao i turska firma Tašjapi, grade stanove za bezbednjake.

Inače, Niš i Vranje dobijaju stanove u prvoj fazi državne stanogradnje koju je predsednik Aleksandar Vučić najavljivao još 2013. godine. U Nišu je planirano da se napravi 190, dok bi u Vranju trebalo da bude 186 stanova koji će po povoljnijim cenama od tržišnih biti prodavati vojsci, policiji i obaveštajcima.

U Vranju nema problema sa bombama, ali je bilo osporavanja tendera za izvođača radova, hapšenja zbog korupcije i paljenja voznog parka privatne građevinske firme.

Autor:
V. Milić

Slični tekstovi

Komentari

3
  1. Gde mi zivimo, pa valjda se sve 100% ocisti pa se onda krece sa radovima. A da onda predsednik i premijer fikus ne bi mogli da se slikaju za medije.

  2. Na žalost , po celom Nišu ima kasetnih bombi … A izgleda mi i po Koridorima i brzim prugama, stanovima za mlade naučnike, studentskim domovima, penzionom fondu, dečjim dodacima, narodnim kuhinjama…

  3. Kasetne bombe su veliko zlo. Svaka provera i čišćenje terena je veoma bitna za ljude i decu koji će da koriste taj prostor. Apsolutno smatram da je svaka provera i čišćenje neophodna i podržavam i pozdravljam tu akciju. Na nesreću mi smo imali iskustva sa kasetnim bombama 1999 godine. Kasetne bombe izazivaju veoma teške povrede celog tela. Neophodno je timsko zbrinjavanje i lečenje.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.