„Investitorski urbanizam“ na Bulevaru Nemanjića – umesto zelenila, nove zgrade

autor: V. M. R.

Kao najlepše urbanizovan deo Niša, gotovo knjiški, gde prostor za stanovanje okružuju velike zelene povšine, mobilijari, tržni centri, vrtići i škole, stručnjaci ocenjuju Bulevar Nemanjića. Ipak, i ovaj deo grada pogodila je takozvana „investitorska urbanizacija“, pa su između postojećih zgrada počele da se prave nove višespratnice, a parcele za ove svrhe prodaje i Grad. Stanovnici Bulevara koji bi mogli da dobiju nove komšije ogorčeni su jer gube drveće, hladovinu, pogled, svetlost i parking prostor.

Stanovnici Bulevara od ulaza 34 do 38 su neposredno po saznanju da bi neko mogao da sagradi zgradu tik uz njihove izašli na protest. Smatraju da bi ovakva urbanizacija bila loša.

Međublokovsko zelenilo-foto-V. M. R
Parcela između zgrada bila na prodaju; Foto: V. M. R.

Loša je odluka da se u delu grada koji je urbanistički rešen pre 40 godina, sada prave neke izmene. Da se zeleni prostor koji dosta doprinosi mikroklimi sada izdaje za potrebe nečijeg profita. Kupio sam stan ovde pre 10 godina iz razloga što nisam hteo da kupujem u delovima gde se gradi zgrada do zgrade – kaže Dragan Stojanović.

Iako investitorski urbanizam nije uspeo da stigne do onih koji žive u blizini „bulevarske“ pijace, stanovnici zgrada bližih Domu zdravlja u ulazima 20, 20A i 24 doživeli su ovu sudbinu.

U maju je između njihovih zgrada počela da se gradi višespratnica. Komšije su pokušale da spreče gradnju, ali nisu uspele.

Ulaz 20A i ja kao upravnik te stambene zajednice prigovore smo ulagali gradskoj Komisiji za planove, ukazivali smo na nepravilnosti više puta, pisali smo i prigovor Gradskom veću pa smo podneli pritužbu Upravnom sudu koji je vratio na ponovno odlučivanje – kaže predsednik Stambene zajednice Dragan Petrović.


Struka: Bulevar najbolje što postoji u urbanizmu u Nišu

Stambeni Blokovi na Bulevaru Nemanjića građeni su sedamdesetih godina. Stručnjaci, među kojima je i poznati niški arhitekta Mihailo Medvedev, ocenjuju ovaj deo grada kao savršeno urbanistički rešen.

Na Bulevaru Nemanjića su najlepši kompleksi stanovanja i poslovnog prostora. Ne postoje nigde u Nišu, a nisam video ni u Beogradu, tako lepi kompleksi, iza Zone jedne, druge. To je divota jedna – zelenilo, igrališta, dečje ustanove, to je napravljeno maltene knjiški kao nešto najbolje što postoji u urbanizmu u Nišu – rekao je Medvedev.

Prolaznik gardiliste Foto V M R
Mnogi prolaznici zastaju da vide šta se gradi; Foto: V. M. R.
Novu gradnju u ovom delu grada objasnio je pojmom – investitorski urbanizam.

Sve to je vezano sa sadašnjom politikom. Sad ubacuju sve i svašta. To se zove investitorski urbanizam – rekao je Medvedev.

Velika zgrada prošle godine je izgrađena i u međublokovskom prostoru na Vizantijskom bulevaru, u stambenom bloku preko puta TC Rode, koji je sagrađen osamdesetih godina, a Medvedev kao primer loše urbanizacije navodi i ogromnu zgradu koja je napravljena u bloku između Dušanove ulice i Nikole Pašića.


Po planskom dokumentu nema zelenih površina između zgrada

Plan opstine Medijana
PGU Medijane nije u stambenom bloku predvideo zelenilo; Foto: Screenshot
Predsednica Saveta stanara u jednoj od zgrada Radmila Filipović je nakod dopisa koji je slala gradskoj upravi u ime svih komšija, iz Sekretarijata za planiranje i izgradnju dobila odgovor da je po planskom dokumentu, ovaj prostor namenjen gustom stanovanju.

2012. donesen je Generalni urbanistički plan Medijane, koji je kasnije pretrpeo još nekoliko izmena.

Prostor na Bulevaru od pijace do kružnog toka kod „Tošić“ pumpe jeste namenjen gustom stanovanju, bez označenih zelenih površina, objašnjava direktor Zavoda za urbanizam Miroljub Stanković

Tim planom iz 2012. Bulevar je javni, a sve unutar bulevara je – ostalo. Nema gabarita, nema zgrada. Kad krenemo od Doma zdravlja do pijace prema Boško Buhi, to je sve jedna jedinstvena šrafura koja govori o stanovanju visoke gustine visokih zgrada, što je istina na terenu. I u tom planu se ne prepoznaje šta je zelenilo, šta je parking, a šta je zgrada unutar parcele – objašnjava Stanković.

Zato je gradnja u tim blokovima i moguća. Dve parcele između zgrada od broja 34 do 38, koje je Grad pokušao da proda marta prošle godine su, prema podacima iz Katastra, i dalje u vlasništvu Niša. Međutim, iz gradske uprave ne odgovaraju na pitanje da li je u planu da se ponovo pokuša prodaja.


Obližnje zgrade ipak dobijaju nove komšije

Gradiliste Bulevar 20
Stanari brinu i da će nova zgrada biti preblizu njihovim prozrima i terasama; Foto: V. M. R.
Kada je reč o višesoratnici koja se gradi između zgrada bližih Domu zdravlja, investitor je vlasnik parcele, kažu podaci iz Katastra, a on tvrdi da je bila privatna decenijama unazad.

Privatna je parcela, gradsko građevinsko zemljište, gde je isplanirano još pre desetak godina, nije Grad prodao da je bilo gradsko zelenilo, nego je bila privatna parcela unazad 30 godina, to znaju i stanari – rekao je investitor Dejan Miletić.

Iz Republičkog geodetskog zavoda su odbli da novinarki dostave istoriju ove parcele pa nije ustanovljeno da li je nekada bila u posedu Grada.

Iz gradske uprave su potvrdili da je ovaj investitor dobio građevinsku dozvolu, a da je uslov bilo i postojanje urbanističkog projekta. Taj projekat su stanari okolnih zgrada pokušali da ospore i na sudu, navodeći da se nova zgrada gradi preblizu njihovih. Ipak, nisu uspeli da spreče gradnju, a iz suda su tražili samo da Gradsko veće dostavi zapisnik sa sednice na kojoj su odlučivali po ovom pitanju.

Gradiliste Vojvode Misica
Počelo da se gradi i preko puta „Tošić“ pumpe; Foto: V. M. R.

Na parcelama preko puta „Tošić“ pumpe, koje je Grad prodao investitoru prošle godine, od proleća je takođe gradilište. Iz Sekretarijata za planiranje su kazali da investitor ima građevinsku dozvolu, ali da do 29. jula nije prijavio početak radova. Tu se gradi šestospratnica.


Iz Katastra ne dostavljaju dokumenta

Parcela na kojoj se nalazi stambeni blok od „bulevarske“ pijace do kružnog toka kod Doma zdravlja, 2017. godine urađena je parcelacija.

Novinarka je od Republičkog geodetskog zavoda (Katastra) tražila dokumenta iz ovog predmeta, ali ih iz ove službe, pozivajući se na razne odredbe Zakona o pristupu informacijama od javnog značaja još nisu dostavili.

Zato je i dalje nepoznato da li su možda parcele namenjene investitorima, naknadno iscrtane.

Autor:
V. M. R.

Slični tekstovi

Komentari

30
  1. Stanari da su pametni da tuze grad jer im te zgrade obaraju cenu stana i jos xy protivpravnih stvari! Da se skupe, uzmu advokata i udare po tuzbama. Al nas narod je glup.

  2. I nije neka vest. Srbija je leglo korupcije, najgoreg seljacizma i zato posle 30 god. mi smo jos bar toliko daleko od ulaska u EU. Zato se ovde zida zgrada na zgradu kao da smo i dalje turska provincija, iako je Niska kotlina dovoljno velika za jos 10 Nisa… Da je ovo normalna zemlja svi ti sto stvaraju urbanisticki haos bili bi po zatvorima i ne bi nikad mogli da se zaposle u struci.

    • BRAVOOOO!!! Sto naprednije – to zabetoniranije.

  3. Taman ćete sa komšijama iz susedne zgrade moći da se kucnete čaša a. Živeli!

  4. Ajde botovi hvalite malo da ljudi shvate da je ovo za njihovo dobro.

    • Izvini, ovde se ne spominje vucic, pa agencija koja angazuje botove ne cita jer im nije dojavio PR. Mislim Gorane, pa oni ne mogu da rade po ceo dan.

  5. Ko je Pendzeru dao dozvolu za gradnju ? Prica je da Janjic sve to vodi. Dokle ti Janjici vise jasu grad.Njihova imovna karta. SRAMOTA ali jos malo.

    • Janjić štiti i Zorislava, korupcija je očigledna!

  6. Sve pretvoriše u zgrade drvo jedno nema.Sramota

  7. Ne zna se ko vise od clanova Komisije za planove investira u sebe!

  8. Gradjevinsko urbanistička mafija divlja već duže po Nišu ali ovo je prevršilo svaku meru! Prvo hotel Park, pa onda ovaj urbicid na Bulevaru. Odgovorni su svi od načelnika uprave grada pa do direktora zavoda gosn Miroljuba i njegovih „šrafura“! Struka i GAF treba da se stide!

    • Taj Miroljub preletacevic kumuje svim gradskim urbopromasajima ove neuke vlasti!

  9. Radi se uglavnom o vojnim zgradama. Vojni penzioneri su čast pojedincima tvrdo jezgro SPS ,iako odavno nema Slobe. Vole i Vučka. I Bulatović im je kolega. Zato vole zidanje između njihovih zgrada

  10. Na Kopaoniku je nikao hotel, bez papira. Postoji i pravosnažno rešenje da se objekat ruši. I ? Šta mislite,kakva mu je sudbina? Rušenje!?
    Tako i sa gradnjom na Bulevaru, „u sred zelenila“. Nema tu pomozi Bože. GO i IO odlučuju !!! A, možda je i potrebno tako nešto. Da se korupcija oseti na sopstvenoj koži. Da dodam. Sa koliko spratova će biti zgrada,gde je jedan visoko pozicionirani SPS-ovac

  11. Dalje, sta je sa objektom „Nišlijske mehane“ ?! Na pravosažno uklanjanje objekta se čeka od aprila 2018. godine. Da li opet treba nešto da se zapali ili uruši da bi neko reagovao?!?

  12. Jedna od najbitnijih gradskih komisija-KOMISIJA ZA PLANOVE- SE NE PLAĆA NI DINAR! ZATO URBANIZAM VODE INVESTITORI! BRAVO!

  13. Stidim se svojih kolega jer ćute. Stidim se i Društva arhitekata Niša. A ponajviše se stidim kolega koji govore poput Miroljuba Stankovića. Rekao bih da treba da ga je sramota ali on za taj osećaj ne zna.
    A novinarima jedan savet. Da li je nešto legalno ili nije nemojte pitati one koji su dozvole izdali – uvek će reći da jeste. Samo im dajete priliku da legitimizuju svoje neznanje i potkupljivost.

  14. Nemojte kriviti nijednu vlast pa ni ovu,postali smo alav narod to isto bi radila većina nas da je u mogućnosti. Većina nas sanja za ovakve kombinacije i da sebi strpa koji stan u vlasništvo za gradjevinsku dozvolu,ovo je ništa kakav je tek kvalitet izrade tih zgrada brrrr ja tu nebih živeo ni za dz,prizemne kuće imaju jači temelj.

  15. „Para vrti,gde burgija nece“!

  16. U Etiopiji, pre neki dan, u jednom danu posadili više od 350 miliona drveća… To beše ona država koja spada u tzv. Treći svet…
    Srbija je evropska država, navodno, civilizovana, ali je, izgleda, ipak zaostala u odnosu na Etiopiju… Naša vlast ima problem sa drvećem i zelenilom, žele da su urbani i misle da to znači zameniti zelenimo betonom… Kompleksi su čudo…

  17. POGLEDAJTE PLANOVE iz 70 godina. izmedju tih zgrada na Bul Nemanjica NIJE predvidjene niti jedan objekat. Posedujemte planove. To su tzv vojne zgrade. Gde su ti silni oficiri da iskazu svoje stavove.

  18. Sve je odluka komisije. Onaj ko je vodi nije uradio ni jedan plan, ali zna sta treba da podrzi da bi ostao u fotelji. A i ostali glasaci su odabrani, od vecnog clana Cire do podobnih neurbanista ili neprojektanata. Svi zajedno su za kratko vreme naruzili grad i pojedincima omogucili nemoguce.

  19. Kakvi urbanisti dobro da grad i postoji.Guraju ygrade na raydaljini od 10 m,da komsija lepo vidi sta komsika kuva i kakav ves nosi a kej od mosta Mladosti pa sve do mosta u Proleterskoj, sa obe strane nedovrsen i u korovu.Sa malo para obale Nisave sa par asfaltnih traka ,klupama i mobilijarom i malim terenima za skejt,bicikl i setnju.Za lepsi grad treba imati smisla i treba biti slobodan i svoj.

  20. Ono što nije predvidjeno planovima, nije moguće legalno izgraditi. Ko je naručilac svih planova na teritoriji Niša? Grad Niš. Ko ih izradjuje? Zavod za urbanizam Niš. Zašto baš on? Direktnom pogodbom, bez konkursa, tendera i slično, zato što su gradski čelnici tako odlučili. Zbog čega planovi nisu bolji? Zbog toga što su oni slika i prilika mentalnih, stručnih i organizacionih kapaciteta Zavoda.

  21. Vidim da se u komentarima polako odomaćuje izraz “Investitorski urbanizam” a nikako da neko ovaj izraz objasni. To je zapravo privatno finansiranje onih koji prave urbanističke planove i onih koji o njima odlučuju od strane investitora koji žele da grade, tamo gde to što oni žele nije moguće.

  22. Prosto. Preko puta se uskoro gradi novi tržni centar (bivša garaža Niš Ekspresa) tako da su ivestitori pojurili da na vreme podmite članove komisije i gradskog urbanistu kako bi malo pritisli gde treba da ovi hitno dobiju građevinske dozvole pošto će tu uskoro skočiti cene stanova. Doduše ne ovim jadnicima koje će zagraditi.
    A ovo ruglo je legalno upropašćavanje jedne skladne urbanističke celine.

  23. Pre deset godina sam govorio o građevinskom bermudskom trouglu u NIšu, Komisija za planove, Uprava za planiranje i izgradnju i građevinska inspekcija. I danas funkcionušu na isti način sa licima koja 10 godina čine urbanističko-građevinski zločin u Nišu

    • Ljubo,pa bili ste u proslom sazivu,drugi covek grada?
      Sto im ne stadoste na put?

  24. Mislio sam da samo na Panteleju u Gornjomatejevačkoj i Studeničkoj postoji haos, međutim krenuli su da upropašćavaju i stare delove grada!

  25. Ima li ime i prezime taj ko je 2012. doneo i odobrio/prihvatio Generalni urbanistički plan Medijane? Hoće li ikada iko u ovoj državi odgovarati za javašluk i samovolju?

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.