Premijerom „Nečiste krvi“ na novoj sceni, Vranjanci obeležavaju godišnjicu smrti Bore Stankovića

scena
Sve projekcije počinju od 18 sati; foto: M. D. /JV

Na 92. godišnjicu smrti jednog od najznačajnih srpskih pisaca, Vranjanca Borisava Stankovića, glumci vranjskog pozorišta premijerno će, prvi put posle 7 godina, stati na daske velike scene u obnovljenoj zgradi Teatra u utorak od 20 sati i izvesti Borinu “Nečista krv”, za koju režiju potpisuje Jug Đorđević, a dramatizaciju Tijana Grumić.

Predstava Nečista krv završnica je trodnevnog programa otvaranja pozorišta, a ujedno i predstava koja će i zatvoriti 39. festival “Borini pozorišni dani” koji počinje u sredu, 23. oktobra i trajaće do 28. oktobra.

Komad Nečista krv poslednji put na vranjskoj sceni izveden je 2005. godine, u režiji Radoslava Radivojevića tadašnjeg direktora pozorišta.


Borin početak moderne u Srbiji

spomenik
Spomenik Bori Stankoviću u vranjskom parku; foto: M. D. /JV
Priču o ljubavi, čašžnji, patnji i strasi, Nečistu krv Bora je objavio 1910. godine i roman je svrstan u remek dela srpske književnosti. Pre “Nečiste krvi” objavio je Koštanu koja je izazvala velike kritike. Poznati kritičar tog vremena priznavali su Bori talenat za pisanje, ali su osuđivali njegov književni stil i to što piše na dijalektu.

Nečista krv je najhvaljenije Borino delo koje, kako su istakli kritičari, predstavlja sintezu svih bitnijih elemenata njegovih ranijih dela, a tim romanom srpska književnost je dostigla vrhunac književnog realizma, slovi za remek-delo domaće književnosti i početak moderne.

Na engleski jezik je roman preveden 1932. godine i to pod nazivom Sophka prema glavnoj junakinji, a prevodilac je bio Alek Braun.

Inače, Borino celokupno književno stvaralaštvo vezano je za Vranje, iako je o Vranju uglavnom slušao iz priča svoje baba Zlate po kojoj i ulica u kojoj se nalazi Spomen kuća “Bore Stankovića”.

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.