Istorijat i priče leskovačkog kraja od sada i na mobilnom telefonu

Aplikacija Muzej Leskovac oktobar 2019 foto Bojana Stamenkovic
Onlajn tura kroz istoriju leskovačkog kraja, foto: B. S.

Nastanak i razvoj civilizacije leskovačkog kraja, istorijat i postavke Narodnog muzeja, kao i turu kroz arheološko nalazište Caričin grad, zainteresovani će moći da vide i čuju i pre odlaska u Muzej, preko mobilne aplikacije. Na platformi su dostupne 22 priče, a moguće ih je slušati na engleskom i srpskom jeziku.

Ideja je bila, kažu u Muzeju, da na savremen način prezentuju kulturno nasleđe, pre svega lokalitet Caričin grad, fondove ove ustanove, ali i da promovišu sam Leskovac.

Aplikacija 2 Muzej Leskovac oktobar 2019 foto Bojana Stamenkovic
Dostupno 22 priče, foto: B. S.

Aplikacija je besplatna i dostupna svima, čime smo vidljivost kulturnog nasleđa podigli na sasvim novi nivo. 22 priče iz našeg kraja predstavljene su slikama, tekstom i audio zapisom, a sve to dostupno je na srpskom i engleskom jeziku – kažu u Muzeju.

Osim domaćim, aplikacija je dostupna i turistima iz celog sveta, a pored promocije, ovim žele da podignu svest o značaju kulturnog nasleđa.

Domaći i strani turisti od sada mogu da se upoznaju sa istorijom i kulturom Leskovca i pre nego što dođu u naš grad, ali i da se informišu koje bi zanimljivosti mogli da vide tokom svog boravka našem okrugu – navode u Muzeju.

Priče o leskovačkom kraju moguće je “skinuti” preko aplikacije Cultural places.

Aplikacija 3 Muzej Leskovac oktobar 2019 foto Bojana Stamenkovic
Priče dostupne na engleskom i srpskom jeziku, foto: B. S.
Multumedijalni vodič kroz Narodni muzej i stalnu postavku, arheološki lokalitet Caričin grad, Gradsku kuću i Tekstilni muzej uradii su Suzana Ranđelović, dokumentarista i koordinator za digitalizaciju i multmedijalnu prezentaciju, Nebojša Dimitrijević, kustos arheolog i Jelena Radović, etnolog-antropolog, u saradnji sa konsultantima iz firme Go to Tech iz Beograda i bečke kompanije Oroundo Mobile.

Na projektu su, kažu, radili od maja do oktobra ove godine, a sve je koštalo 650.000 dinara.

Osim ovog, Muzej je izradio mrežu i unapredio informacioni sistem, te će ubuduće popisivanja i arhiviranje raditi u digitalizovanom obliku. Za ovaj projekat izdvojeno je još 550.000 dinara.

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.